Šestapadesáté knižní tipy věnujeme nakladatelství Jota – podíváme se, jak se vyrovnat s nepříjemnou minulostí a jak si udržet milostný vztah, dozvíme se, jak přežít střední školu pomocí fakeu, ponoříme se do mysteriózní atmosféry městečka Twin Peaks a zjistíme, proč vyšla kniha, které obsahuje 400 zcela prázdných stran.

 

Craig Robinson, Adam Mansbach, Keith Knight – Jake je fake

Craig Robinson byl v mládí Jakeovi hodně podobný – až na to, že by si nikdy nesedl do mokré barvy. Chodil na první veřejnou školu pro talentované děti v Chicagu a stejně jako Jake je komik. Na rozdíl od něj ale Robinson umí hrát na klávesy a často vyráží na turné se svou kapelou Craig Robinson and the Nasty Delicious. Robinson je také herec. Při psaní Jakea čerpal z nejlegračnějších okamžiků svého života – a že jich má na výběr spoustu – a doby, kterou strávil jako učitel hudby. Hraje a vystupuje v Los Angeles.

Adam Mansbach se vyšplhal na samotnou špici žebříčků bestsellerů New York Times jako autor obrázkové knihy pro dospělé, která byla přeložena do čtyřiceti jazyků a kterou časopis Time označil za „událost roku“. Napsal více než tucet dalších knih a nedávno sepsal scénář k filmu Barry, který vypráví o Baracku Obamovi v době, kdy studoval na vysoké. Žije v Berkeley v Kalifornii a má dceru, která je už teď zábavnější než on.

Keith Knight je komiksový génius, což mu nejspíš pomohlo vytvořit taková mistrovská díla, jako je Jakeova socha z odpadků. Je autorem oceňovaných komiksů a jeho obrázky se objevily v nejrůznějších médiích po celém světě. Když zrovna nekreslí, vede aktivní život pedagoga a rodiče a vášnivě rád jezdí na kolečkových bruslích. Knihgt a jeho skicář sídlí v Chapel Hill v Severní Karolíně.
Jake neumí pořádně hrát ani na jediný nástroj, dokonce ani na kazoo (a to zvládne každý trouba). A výtvarné umění? Jeho výtvory by nevystavili ani na školní nástěnce, natož někde v galerii. Což je doopravdy problém, protože si právě prošvindloval cestičku do Akademie múzických a výtvarných umění pro schopné a talentované děti (a Jakeovi je jasné, že on nemá ani jedno z toho). Jenže rodiče od něj čekají stejný úspěch jako od jeho sestry, která už chodí do posledního ročníku a je nádherná a okouzlující a úžasná zpěvačka a jde jí zkrátka všechno, na co sáhne.

Jake, který vyniká spíše smyslem pro humor než uměleckým nadáním, bude muset rychle něco vymyslet, než to na něj praskne a ze školy ho vyrazí.
Kniha je psána v ichformě formou deníku, nabízí poměrně velký font a řadu povedených ilustrací, čte se proto svižně a rychle, což ocení zejména mladší čtenáři, kterým je kniha zřejmě určená. Pomalejší rozjezd knihy řádně okoření její závěr, který je tak bláznivý a absurdní, až z toho jde hlava kolem, vychází z něj ovšem poměrně milá pointa. Pokud jste dospělý čtenář, pravděpodobně se nebudete u četby smát, „až vám budou lítat šušně z nosu“ (jak se o knize vyjádřil Dave Barry, autor knihy Město šílenců), ale rozhodně vám alespoň malý úsměv na tváři vykouzlí a určitě zpříjemní delší cestu vlakem či jedno odpoledne na dovolené na pláži. Jste-li ve věku, kdy s vámi puberta tříská i ve spánku, pravděpodobně si kvalitně procvičíte bránici.
Knihu zakoupíte za 198 Kč na stránkách www.jota.cz.

Neil Strauss – Pravda

Neil Strauss se narodil. Momentálně žije. Jednoho dne zemře. Jeho webové stránky www.neilstrauss.com ho přežijí. Ví to jistě, jelikož si tuto doménu předplatil na 99 let. Byl to obchod, který se uzavírá tak jednou za život.
Když už jsme u toho, tak za odměnu, že jste tuto knihu přečetli až do úplného konce, můžete na tom webu chňapnout po smazaných kapitolách a užít si všechny krvavé podrobnosti pokusu o vraždu v milostné komunitě.
Neil Strauss, mistr ve svádění, přichází s dlouho očekávaným pokračováním knihy Hra, zábavného a poučného díla současné žurnalistiky, které opět nastartovalo mezinárodní „sváděcí komunitu“ a ze Strausse udělalo známou osobu – uctívanou či nechvalně proslulou – mezi muži i ženami.
V knize Pravda se Strauss pouští do zatím nejobtížnějšího tématu: partnerských vztahů. A během této divoké a nadmíru zábavné cesty se snaží najít odpovědi na otázky, které si muži a ženy pokládají každý den:

  1. Je přirozené být celý život věrný jednomu člověku?
  2. Mohou alternativy k monogamii přinést lepší vztahy a větší štěstí?
  3. Co nás přitahuje na partnerech, které si vybíráme?
  4. Dokážeme zamezit uvadání vášně a romantiky s postupujícím časem?

Hledání odpovědí autora zavede do odvykací léčebny pro sexuálně závislé, nejmodernějších vědeckých laboratoří, současných harémů, na sexuální orgie a – což je nejděsivější – k vlastní matce. Jeho zjištění změní vše, co do té doby věděl o lásce, sexu, vztazích i sobě samém.
Pravda je pronikavě upřímná a neodolatelně čtivá kniha, která může mít stejný vliv i na vás. Pokud vás Hra naučila, jak se seznámit s příslušníky opačného pohlaví, Pravda vás naučí, jak si je udržet.
Knihu zakoupíte za 318 Kč na stránkách www.jota.cz.

Matthew Norman – Všichni jsme nějak vadní

Matthew Norman pracuje jako reklamní textař, žije se svou ženou a dvěma dcerami v Baltimoru a publikuje na internetových stránkách Salon, Good Men Project a Weeklings. Jeho první román Domestic Violets byl nominován na cenu Goodreads Choice za nejlepší humoristické dílo.
Příběh knihy Všichni jsme nějak vadní začíná rok poté, co Andy přišel o práci, zkazil svatbu nejlepšího přítele a přestěhoval se do New Yorku, kde žije v maličkém bytě s věčně nabroušeným kocourem Jeterem, který ani není jeho. A k tomu ho čeká další změna. Dozvídá se, že mu doma v Omaze umírá jeho milovaný dědeček, takže se musí okamžitě vrátit.

V rodném městě je Andy nevyhnutelně konfrontován s nepříjemnou minulostí. Musí se vyrovnat s bolestí z rozchodu se svou životní láskou, kterou stále miluje, s radikálně konzervativními názory své matky, rozhlasové moderátorky, s manželskými problémy rodičů a udobřit se se svým nejlepším přítelem, který mu ještě neodpustil.
A jako by to nestačilo, vše navíc komplikuje setkání s výstřední Daisy, nezaměstnanou dívkou s patnácti tetováními a spoustou tajemství, která tvrdí, že mu pomůže najít ztracenou rovnováhu a štěstí. Andy se chce znovu radovat ze života a Daisy se zdá být jeho poslední šancí.
Lehce napsaný příběh, který je jako stvořený pro horké letní dny. Ačkoliv se autor snaží hrát na humornou notu, chvílemi je z knihy cítit bezútěšnost zlomeného srdce a působí na čtenářovy emoce: někdy příjemně, jindy bohužel i smutně. O tom ale vztahy jsou a námětu knihy to nijak neškodí, spíše naopak.

Norman čtenáři umně servíruje i řadu zvratů, díky čemuž se kniha neodkládá zrovna lehce a neutápí se v kalných vodách průměrnosti.
Nebojte se po Vadných sáhnout, nespokojeni nebudete.
Knihu zakoupíte za 238 Kč na stránkách www.jota.cz.

Mark Frost – Twin Peaks

Mark Frost vystudoval režii a scénaristiku na Carnegie Mellon University. S Davidem Lynchem se podílel na kulturním televizním seriálu Městečko Twin Peaks (Zlatý glóbus), později na filmové adaptaci oblíbené Slečny Marplové od Agathy Christie. Jeho knihy, ať už thrillery nebo populárně naučné tituly o golfu a baseballu, se proslavily po celém světě. Česky vyšla u nakladatelství Jota jeho kniha Zápas. Žije v Los Angeles se svou ženou a synem.

Když se v roce 1990 na televizních obrazovkách objevil seriál Městečko Twin Peaks, získal si okamžitě srdce fanoušků po celém světě. Režisér David Lynch vybudoval bizarní, fantaskní a často děsivý svět zdánlivě poklidného maloměsta, v němž se postupně rozplétá předivo záhad, započatých vraždou mladé dívky. Ale byl to skutečně opravdový začátek všech podivností, které jsou s městečkem Twin Peaks spojeny?

Nyní přichází scénarista seriálu Mark Frost s příběhem, na který miliony fanoušků čekaly dlouhých 25 let. Kniha Tajná historie Twin Peaks rozšiřuje svět původního seriálu a nevyvětlitelné jevy, ke kterým zde docházelo, zasazuje do nesmírně vrstevnatého a rozsáhlého příběhu. A jedno tajemství vede k druhému… až k závěrečným šokujícím událostem…
Mysteriózní kniha, balancující mezi fikcí a realitou, osvětlující, co a proč se před 25 lety v městečku Twin Peaks vlastně událo. Jedná se o skvostně zpracované a absolutní must-have každého fanouška tohoto vynikajícího seriálu.
Knihu zakoupíte za 478 Kč za stránkách www.jota.cz.

Udělej si svoji knihu

Bichle, která obsahuje 400 prázdných stran. Dokonce i obal můžete vyhodit. Nakladatelství Jota totiž nabízí všem kreativním duším vytvořit si knihu vlastní. Ať už se rozhodnete sepsat příběh, který máte v hlavě, udělat si z knihy fotoalbum, použít ji jako deník či jako skicář, vytvořit vlastní komiks, herbář či rodinnou kroniku, kreativitě se meze nekladou. Můžete si namalovat svůj vlastní obal fixy, pastelkami nebo i voskovkami. Můžete do něj lepit fólie i jiné materiály, vlepovat fotografie i samolepky…

I když je kniha primárně určena pro děti, potěší i dospělé. Já osobně mám v plánu vytvořit z ní vánoční dárek pro blízkou osobu, kam vlepím řadu společných fotografií, zapíšu do ní nespočet společných vzpomínek a protože má kniha 400 stran, bude obsahovat i 400 důvodů, proč danou osobu miluju. Protože jak říká Jiří Kodet v Pelíšcích: „Největší radost udělá dárek, který pro toho druhého člověk sám vyrobí…“
Knihu zakoupíte za 198 Kč na stránkách www.jota.cz.