Naše čtyřiašedesáté knižní tipy věnujeme tentokrát dvěma titulům brněnského nakladatelství Host. S českým spisovatelem Janem Folným se vydáme s partou starých kamarádů do Londýna a se Švédem Henningem Mankellem na ostrůvek v Baltském moři za mužem, který ze dne na den přišel o všechno.

 

Henning Mankell – Švédské holínky

Henning Mankell (1948–2015) byl švédský spisovatel, herec, divadelní režisér a manažer. Později působil i v Mosambiku, kde vedl divadelní soubor. Ve světě proslul především detektivní sérií o Kurtu Wallanderovi, je však i autorem řady románů zabývajících se společenskými tématy.
Kromě knih s komisařem Wallanderem vydal Host také detektivní thriller Číňan (2011), knihu vzpomínek Pohyblivý písek (2017) a román Italské boty (2017), na nějž Švédské holínky navazují.

Jedné podzimní noci se bývalý lékař Fredrik Welin probudí a zjistí, že mu hoří střecha nad hlavou. Plamenům unikne doslova na poslední chvíli a stihne popadnout jen pláštěnku a natáhnout si na nohy holínky – obě levé.
Jeho milovaný dům po prarodičích na ostrůvku v Baltském moři lehne popelem i s veškerým majetkem. Ohořelé trosky jako by se staly symbolem jeho osamělého života, který už se chýlí ke konci. Fredrik se nastěhuje do starého karavanu po dceři a hned si objedná nové holínky.
Když mu přijede na pomoc jeho dcera Louisa a osloví ho sympatická novinářka kvůli rozhovoru pro místní noviny, obrátí se život stárnoucího muže vzhůru nohama…
Švédské holínky jsou citlivým románem, který se svým předchůdcem v podobě Italských bot rozhodně nenechává zahanbit. Jedná se o příběh, který v podstatě nemá děj, autor zde popisuje každodenní činnosti, ale tak brilantně, že nedává čtenáři prostor se byť na jediné stránce nudit.
Fredrik Welin je postava, kterou si na první dobrou zamilujete a čím více se dočtete o jeho životě, seznámíte se s jeho vnitřími pocity a myšlenkami, tím více jej budete mít rádi. Stárnoucí muž bilancující na sklonku života, který se snaží dát svojí existenci ještě nějaký smysl.
Melancholické a strhující vyprávění vás zaručeně dostane. Pokud ovšem v knihách upřednostňujete napětí a nespočet dějových zvratů, poohlédněte se jinde… Švédské holínky jsou totiž klidnou plavbou luxusní lodí, divokou jízdu uprostřed rozbouřeného moře nečekejte.

 

Jan Folný – Víkend v Londýně

Jan Folný je původním povoláním učitel českého a ruského jazyka a po „vyhoření“ se přestěhoval do Londýna, kde už několik let žije a pracuje. Jako spisovatel debutoval knihou Od sebe / k sobě, v níž zúročil své zkušenosti a zážitky z tříletého pobytu v Irsku. Velký kritický i čtenářský ohlas pak zaznamenala jeho povídková kniha Buzíčci.

Petr sedí holým zadkem v heřmánkovém čaji a sní o divokém sexu. Marek plánuje sebevraždu. Adam chce svatbu a možná i dítě…
Průměrný český muž se dožívá sedmdesáti šesti let, což znamená, že jste-li muž a je-li vám čtyřicet, nacházíte se ve druhé polovině svého života. V té horší polovině. Dostavuje se úzkost z toho, kolik vám zbývá času, kým jste se stali a kým už nikdy nebudete.
Šance na změnu vám připadají mizivé a začínáte si uvědomovat konečnost svého života. A pokud máte navíc pocit, že jste v té první půlce něco zanedbali, nestihli nebo si ji dostatečně neužili, právě teď přichází poslední možnost to napravit.
Tři kamarádi a bývalí spolužáci se chystají na víkendovou pařbu v Londýně, při které chtějí oslavit své čtyřicátiny. Chlast, sex, jídlo, fotbal a kecy o všem i ničem. To všechno proto, aby zahnali společný neklid z toho, že v jejich životech nadešel čas bilancovat. Během nadcházejícího víkendu se však změní víc než jen jejich věk…

S Janem Folným jsem se poprvé setkala při četbě právě již zmiňovaných Buzíčků a ačkoliv mě dvakrát nenadchli, Víkendu v Londýně jsem se přece jen rozhodla dát šanci… a dobře jsem udělala.
Sledujeme životy třech kamarádů, kteří se rozhodli oslavit své čtyřicáté narozeniny v Londýně – jeden z kamarádů, homosexuál Adam – zde totiž žije.
A právě Adam je také nejsympatičtější postavou z celé knihy. Petr žije ve vyhořelém manželství s dětmi, Marek je zkrachovalý alkoholik, který je zamilovaný do Petrovy manželky a Adam je navenek úspěšný muž žijící v dokonalém partnerství, ale rád by se – na rozdíl od svého partnera – posunul dál, oženil se a měl děti.

Celý víkend je dělen na kapitoly, každá vyprávěná pohledem jedné z postav. Folnému se skvěle podařilo zachytit myšlenkové pochody všech tří kamarádů a v závěru knihy vidíme i pohled Petrových dětí a manželky, Adamova přítele a kamarádky i Markovy ex.

Příběh se čte lehce a svižně a i když by se to na první pohled mohlo zdát, nejedná se o nic, co by čtenáři vykouzlilo úsměv na tváři. Všechny postavy z knihy působí nešťastně, bojují se svými životy a celý slavný víkend plný barů, pití a hezkých holek se jako lusknutím prstu zvrtne a stane se z něj doslova zlý sen…

Obě knihy zakoupíte na stránkách www.hostbrno.cz.