Knižní tipy #66 nakladatelství Albatros

182

S podzimem a blížícími se Vánoci se s knihami napříč všemi nakladatelstvími a knihkupectvími roztrhl pytel. Na pultech se tak objevují nejen nové, stále oblíbené severské detektivky a další beletrie, ale i další žánry. My vám tentokrát nabídneme něco z uměleckého soudku nakladatelství Albatros – knihy Frida Kahlo a její mistrovská díla a Oranžový balonkový pejsek.

 

Julian Beecroft – Frida Kahlo a její mistrovská díla

Mexická umělkyně Frida Kahlo, která žila v první polovině 20. století, se prosadila okolnostem navzdory. Po závažné nehodě, kdy se srazil autobus, v němž seděla i Frida, s tramvají, jí lékaři mnoho nadějí na přežití nedávali.

Frida se přesto uzdravila, byť rekonvalescence trvala dlouho. Aby se, upoutaná na lůžko, nenudila, začala malovat. Ačkoli se malování věnovala už před nehodou, nyní proměnila pouhou kratochvíli v něco závažnějšího. Výsledkem je 143 maleb, z nichž třetinu tvoří autoportréty. Fridu s chladným výrazem a srostlým obočím si nelze s nikým splést…
Kniha Juliana Beecrofta je pohledem na malby Fridy Kahlo. Než se k nim však čtenář dostane, má možnost se na prvních třiceti stranách podrobněji seznámit se životem této umělkyně. Poté následuje pět oddílů, jež dělí Fridinu tvorbu na: portréty, autoportréty, sdělení bolesti, živoucí přírodu a transcendentní vize.

Každý obraz na stránkách knihy je popsán, jak jsem zvyklí z galerií, tedy je zde název díla, datum vytvoření a technika. Mimo to krátký text popisuje, co obraz znázorňuje a stručný výklad toho, co jím chce autorka sdělit. Kniha Frida Kahlo a její mistrovská díla není dělaná pro knihomoly, kromě životopisu si moc nepočtou.

Tím důležitým jsou tentokrát obrazy mexické umělkyně na jednom místě, v jedné publikaci, zasazeny do celkového kontextu, aby je milovníci umění mohli nejen obdivovat, ale také lépe pochopit. Pokud se do této skupiny řadíte, můžeme knihu jen doporučit.

Knihu zakoupíte za 424 Kč na stránkách www.albastrosmedia.cz.

 

Don Thompson – Oranžový balonkový pejsek

Svět současného umění bude pro nezasvěcené asi vždy tak trochu záhadou. Malby, které vypadají, jako by je namalovalo malé dítě, nebo třímetrové sochy balonkových pejsků v metalických barvách hýbají uměleckou scénou a sběratelé se předhánějí, kdo za ně zaplatí více.

Právě oranžový balonkový pejsek Jeffa Koonse, který dal titul Thompsonově knize, je nejdražším vydraženým dílem umělce, který dosud žije.

Socha se vydražila za 52 milionů dolarů (58,4 po započtení provize pro aučkní síň), což je cena srovnatelná s rozpočtem pro výzkum a vývoj léku proti ebole pro všechny americké zdravotnické instituce dohromady.

Svět umění, sběratelství a aukčních síní je naprosto odtržen od reality, a právě to se Don Thompson, ekonom a sběratel umění v jednom, snaží ukázat. Ve své knize však nehodnotí, ani nekritizuje, zachovává si neutrální tvář a čtenáři jen předkládá příběhy. Příběhy nejslavnějších amerických aukčních síní Christie’s a Sotheby’s, jejich pracovníků, kteří jsou ochotni odcestovat na otočku přes půl světa, aby s klientem/sběratelem zašli na oběd, a věhlasných umělců, kteří svá díla prodají za miliony dříve, než vůbec začnou pracovat. Rivalita, skandály, padělky, touha po pořádném výdělku – to všechno se v Thompsonově knize dočtete.

Pro mě osobně se jedná o jednu z nejzajímavějších knih za poslední dobu. Ať už současnému umění rozumíte, či nikoli, bude připadat i vám zajímavé, jak probíhají aukce, co vše jsou aukční síně pro své klienty ochotné udělat a že není problém ani přemalovat celou síň barvou, která má prý v klientech vzbuzovat chuť utrácet. Zkrátka současné umění nebylo tak zajímavé, dokud jsme si jej nedali – díky Thomsonovi – do souvislosti s penězi a povykem, který se kolem nových děl děje.

Knihu zakoupíte za 314 Kč na stránkách www.albatrosmedia.cz.