Papírové knihy jsou nádherná věc. Ale ne vždy máte možnost je s sebou všude nosit. Proto je příjemné schovat si vaše oblíbená díla do mobilu, notebooku nebo iPodu a poslouchat je všude, kde se vám zamane. Jestli stojíte o opravdu pečlivě namluvené knihy, sáhněte po těch z dílny One Hot Book. Neunikne jim žádný detail a jejich vypravěče si rychle oblíbíte.

Marťan

Velký hit loňského roku, který se přehnal i přes plátna kin se sympatickým obličejem Matta Damona. Jaká je jeho původní předloha? Mnohem zábavnější než film. Postrádá patos mnohých scén a nebojí se trochu ostřejšího jazyka. Příběh podrobně sleduje každý krok Marka Watneyho, včetně jeho myšlenek a složitých výpočtů. Vyvolává tak uchopitelné zdání reality.
“Deníkový záznam SOL 6: Jsem v hajzlu. Tak zní můj kvalifikovaný názor. V hajzlu. Výprava, na které jsem měl prožít nejskvělejší dva měsíce svého života se po šesti dnech změnila ve zlý sen.”

Postava Marka živě projevuje svoji frustraci i nadšení a promlouvá k posluchači hlasem Jana Zadražila. Hudební motiv podporuje dojem izolace a samoty. Ještě víc k němu přispívá to, že veškerou komunikaci ze strany Země zprostředkuje hlas Jana Vondráčka.
Osobně považuji za příjemné zvlášť to, že díky kvalitnímu namluvení kniha nenudila ani v technických pasážích. Celkově ve mně zanechala mnohem intenzivnější dojem než filmové zpracování.

Haruki Murakami – Norské dřevo

Jedna z nejznámějších knih Haruki Murakamiho. Aspoň v našich zeměpisných šířkách. Román o lásce, smutku, přátelství a komplikovanosti lidské duše. Všechny postavy ožily v režii Michala Bureše tak, že si občas během poslechu připadáte, že oknem nahlížíte do cizích životů. Příběhem posluchače provází hlasy Filipa Čapky, Kláry Issové a Jany Strykové.
V čem že spočívá ta neobyčejná živost? Neposloucháte jen monotónní přednesy jednotlivých herců. Svět kolem vás ožívá díky plejádě zvukových efektů, smíchu a vybrnkávaných melodií. Když jedna z postav volá z balkonu, opravdu její hlas slyšíte jakoby z dáli. Nic z toho nezní uměle a s tím se často u audioknih nesetkávám. Kdybych měla vybrat jednu, která mne v poslední době nadchla svým zpracováním, bylo by to právě Norské dřevo.

“Mohl bys mi… splnit dvě přání?”
“Tobě splním třeba i tři.”
“Dvě mi budou úplně stačit. Zaprvé chci, abys věděl, že jsem ti opravdu moc vděčná za to, žes za mnou přijel. Jsem moc ráda. Hodně mi to pomohlo. Třeba to tak nevypadá, ale je to tak.”
“Přijedu zas. A to druhý přání?”
“Chci, abys na mě nikdy nezapomněl.”