Hostina, žranice, zabijačka. Pro hosty nádherný den plný dobrého jídla a pití, pro hostitele noční můra plná nervových zhroucení, paniky a neplánovaných faux pas. Anebo také ne, záleží, jak dobře je hostitel připraven, protože příprava je polovinou úspěchu!

UNIVERZÁLNÍ PRAVIDLA STOLOVÁNÍ A SPRÁVNÉHO CHOVÁNÍ

Jako v každé restauraci, tak i při formální příležitosti doma nebo na návštěvě platí několik zásadních pravidel stolování, ale i chování, které by měli všichni respektovat a mít o nich alespoň základní přehled.

Pravidlo společenské významnosti

Jedním z nejdůležitějších pravidel je pravidlo významnosti. Žena je společensky významnější než muž, starší je významnější než mladší atp. U stolu bychom měli přenechat nejváženější osobě nejlepší místo, tedy takové, aby osoba seděla zády ke stěně a měla výhled na vchod. Samozřejmě dochází k výjimkám, kdy je například místo u stěny z nějakého důvodu nepohodlné, v takovém případě bychom měli nejváženější osobu přesunout jinam.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Dresscode

Oblečení vždy přizpůsobte události. Na večeři se šéfem muži ideálně v obleku, dámy pak mohou zvolit blůzu nebo například kostýmek. Na večeři s přáteli postačí naopak něco obyčejného. Na rande bychom určitě měli přijít upravení, muži nejlépe v košili, dámy pak mohou volit z více možností přes blůzku, kostýmek, halenku až po šaty. Samozřejmě nic nezkazíme, pokud jedna či druhá strana dorazí v triku, ale ať je alespoň čisté.

Ubrousky

V lepších restauracích dostaneme k jídlu ubrousky. Plátěný ubrousek pokládáme na klín, papírový pokládáme vedle talíře. Po jídle necháme papírový ubrousek na talíři, zatímco plátěný položíme vedle talíře.

Příbory

Vedle talíře (i nad ním) může být připraveno několik příborů. Příbory odebíráme s každým chodem z vnějšku a postupujeme směrem k talíři. Pokud jsme skončili v jídle, příbory složíme k sobě a dáme šikmo (zhruba na 16. hodinu). Pokud v jídle hodláme pokračovat, necháme příbory křížem.

Objednávání, ochutnání a rozlévání vína

Víno zpravidla vybírá a ochutnává hostitel, ale může přenechat ochutnání i někomu z hostů. Obsluha přinese lahev, kterou by měla přidržet tak, aby si ten, kdo víno objednal, mohl zkontrolovat etiketu. Následně obsluha nalije tomu, kdo ochutnává, víno do sklenice a ten se zhostí degustace. Ta se provádí tak, že sklenici s vínem podržíme pod světlem a zrakem ověříme, jestli v něm neplavou nečistoty, potom se sklenkou lehce zatočíme, abychom víno rozvířili a uvolnili jeho aroma, přičichneme (můžeme čichnout i ke korku, zdali z něj není cítit plíseň) a na závěr víno ochutnáme.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Hned nepolykáme, necháme poválet na jazyku a vychutnáváme jeho chuť. Pak řekneme, jestli víno chceme, nebo poprosíme o jiné, ale to můžeme jen v případě, že je v něm nějaká vada. Obsluha následně rozlévá dle významnosti hostů, vždy z pravé strany.

Nehody

Pokud se stane nehoda, například s pitím, neměli bychom kolem toho dělat velké drama. Obsluha je tu od toho, aby nám byla nápomocna a problém vyřešila. Stejně tak spadlou vidličku bychom neměli lovit pod stolem, ale raději požádat o novou, a to samé platí o jídle, které se náhodou zatoulá někam jinam, než do našich úst. Pokud jsme zruční, můžeme jídlo nebo spadlý příbor zakopnout i pod stůl.

Servírování jídla

Číšník přináší i odnáší jídlo zprava. Pokud však přinese například tác, ze kterého si má host odebrat, nabízí jej zleva.

Jak jíst

Při jídle neopíráme lokty o stůl, dodržujeme zásady společenského chování, konverzujeme, jídlo jíme příborem, přičemž platí pár výjimek, kupříkladu rukama odlamujeme (neukusujeme) pečivo, rukama jíme i ústřice, neoloupané krevety a sushi, které se po vzoru Japonců doporučuje jíst rukama kvůli jeho křehké stavbě. Pokud bychom jej stiskli moc, rozpadne se, proto nepoužíváme hůlky ani příbor, ve kterých nemáme dostatečný cit.

U tzv. nigiri sushi (váleček rýže s rybou či jinou pochutinou, zpravidla bez řasy) je drobná výjimka a hůlky jsou přípustné. Sushi nakloníme na stranu, secvakneme hůlkami a stranu s rybou namočíme do sojové omáčky, rýži nenamáčíme, jinak by se mohla rozmočit a začít se drolit. Povinně hůlkami jíme pak sashimi, tedy samostatné kousky ryby bez rýže. Pomocí hůlek můžeme jíst i zázvor, který se používá k neutralizaci chuti mezi jednotlivými druhy sushi.

Autorka ilustrace: Šárka Motyčková

Pozor! Často mylná domněnka, že kuře nebo pizzu můžeme jíst rukama v restauracích, neplatí, vezměte si na ně příbor, nebo budete za gastronomické barbary. Výjimka platí jen ve fastfoodu, tam jíst rukama můžeme.

Aperitiv a digestiv

Aperitiv se podává před jídlem, abychom dostali větší chuť k jídlu. Většinou se jedná o lehký alkohol jako například sekt, víno nebo šampaňské. Digestivem jídlo zakončujeme, může se jednat i o tvrdší alkohol včetně koňaku, pálenky nebo bylinných likérů. Digestiv by nám měl pomoci při trávení jídla.

Hostitel a host

Hostitel má několik privilegií. Usedá ke stolu jako první, vybírá, objednává, a nakonec i ochutnává víno. Stejně tak může jako první pronést přípitek na počest hosta, až poté se přípitku může ujmout host.
Základy máme shrnuté, jdeme na jednotlivé typy hostin.

SVATBA

Většina lidí v tom chomoutu jednou skončí a krátce poté, co si řeknou své ano, je čeká rozsáhlá hostina, která dalece přesahuje rodinný kruh. Pozváni jsou totiž nejbližší, ale i nejvzdálenější příbuzní a samozřejmě kamarádi a kolegové.
Se svatební hostinou se pojí i několik tradic. Jednou z nejznámějších, která se odehraje těsně před vstupem na hostinu, je rozbíjení talíře a následné společné uklízení střepů, kdy se čerství novomanželé chopí košťátka a smetáčku a uklízejí, aby si zvykli na společnou spolupráci.

Zasedací pořádek

Ačkoli stoly mohou být poskládané různě, většinou se využívá tvar U (náročný na prostor), tvar I, nebo T. Ženich s nevěstou sedí vždy v čele a mají výhled na vchod.
Po pravé straně od nevěsty sedí rodiče ženicha a nalevo od ženicha rodiče nevěsty. Nikdo další by v čele sedět neměl.
Dále pak na nevěstině straně sedí svědek ženicha a případně partner svědka a nalevo od ženicha sedí svědek nevěsty s případným partnerem.

Další zasedací pořádek je vesměs na uvážení novomanželů, kteří jej dopředu (většinou po konzultaci s obsluhou) rozvrhnou.
Podle společenských norem a zvyklostí platí však pravidlo společenské významnosti. Tedy blíže k novomanželům posadíte nejbližší a zejména pak nejstarší příbuzenstvo, vzdálená rodina a přátelé jdou až na opačný konec stolu. Při zasedacím pořádku by se mělo dbát na střídání mužů a žen.

Stolování na svatbě

Stůl je vždy připravený a vyzdobený již před příchodem hostů. Většinou je pro každého hosta připraven jeden talíř s ubrouskem a vedle talíře (i nad talířem) vyskládáno několik příborů.
Pokud je k dispozici látkový ubrousek, měli bychom si ho dát na klín, pánové si jej mohou dokonce lehce zastrčit za opasek, ale decentně, prosím, ať nepohoršíte ostatní hosty. Papírové ubrousky necháváme vedle talíře.
Vpravo nad talířem je prostor pro sklenice. Většinou je zde sklenice na aperitiv (často s pocukrovaným okrajem), který by měl sloužit jako přípitek spolu s případným proslovem, kterého se může ujmout otec nevěsty. Dále na stole bývá sklenice na sekt, víno a nealkoholické nápoje.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Jídla

Součástí svatebního menu by měl být předkrm a polévka, u které stále dominuje vývar s knedlíčky, který manželé často jedí z jednoho talíře. Nesmíme zapomenout na hlavní chod, kdy převládá česká kuchyně, zejména pak svíčková nebo knedlo-vepřo-zelo. Hostina je ideálně zakončena chutným dezertem (většinou v podobě dortu nebo svatebních koláčků), který se podává ke kávě.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Krájení dortu by mělo být v režii novomanželů. Nutno podotknout, že ačkoli zatím převládá tradiční česká kuchyně, čím dál častěji lidé zkouší i italskou nebo asijskou kuchyni. Změna jídel jistě není na škodu, minimálně tradice bychom však měli ponechat ryze české.

Výzdoba

Krom zajímavě seskládaných ubrousků, které hosté zničí a rozeberou krátce po zasedání, ozdobu stolu tvoří správně zvolené prostírání a naprony či běhouny, které jsou rozloženy vprostřed tabule. Často nechybí ozdobné kamínky ze skla nebo drobná květina.

Dresscode

Muži v obleku, dámy v kostýmku nebo v šatech, aby nezastínily nevěstu. Varianty oblečení mohou být různé, rozhodně se nehodí nic extravagantního. Svatba je jedna z nejkrásnějších a vysoce formálních záležitostí, proto bychom tomu měli naše oblečení přizpůsobit. Nezapomeňte na vhodnou obuv.

Pozvánka

Nepleťte si pozvánku na svatbu se svatebním oznámením. Pozvánka zve na svatbu, zatímco oznámení oznamuje, že dochází ke svatební události. Pokud chcete někoho pozvat, nezapomeňte na pozvánku uvést, kdo zve, tedy jména obou nastávajících, dále na co lidi zvete (na svatbu), koho, kam a na kdy.
Připojte žádost o potvrzení, ať máte jistotu, s kým počítat a s kým ne. Můžete zvolit z klasických tištěných pozvánek, nebo dát přednost moderním elektronickým. Pozvánky byste měli rozdat a rozeslat s dostatečným předstihem, aby si hosté mohli udělat čas.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

ŠTĚDRÝ VEČER

Jeden z nejkrásnějších svátků roku. Bohužel je s ním spojeno i hektické nakupování a příprava sváteční večere se salátem, řízky a kaprem, kdy hrozí, že díky nějaké malinké kůstce si k vánoční večeři přidáte i návštěvu pohotovosti.

Jídlo spojené s tradicí

Dříve byla štědrovečerní večeře spojena s mnoha tradicemi a některé se dodržují dodnes. Například tabule musela být prostřena pro sudý počet lidí, protože pokud večeřel lichý počet osob, v dalším roce si pro někoho z rodiny přišla Smrt.
O něco veselejší tradice, která se drží dodnes, je šupina z kapra, která se dává pod talíř, aby měla rodina v dalším roce hodně peněz.
Štědrý večer je však především doménou jídla, a to zejména bramborového salátu, kapra a řízků. Stejně tak by nemělo chybět cukroví a vánoční štola nebo vánočka. Zmínit musíme i chutnou rybí polévku nebo klasického kubu, tedy jídlo, jehož základ tvoří kroupy, houby a česnek.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Výzdoba

Stůl by měl být pestrý a veselý. Určitě by neměly chybět svíčky. Na stole může být i cukroví v mísách, které potěší mlsné jazýčky.
Zajímavé jsou také stříbrné nebo zlaté skořápky od ořechů, které mohou být též vhodnou dekorací. Neměli bychom zapomenout vytáhnout ubrus s vánočními motivy, který nám jinak po zbytek roku leží v šatně.
Pěknou dekorací je také jmelí, klidně i umělé, dále třeba šišky (často obarvené na stříbrno) anebo drobná zmenšenina vánočního stromku. Zajímavý nápadem jsou minidárečky, například kostky polystyrenu zabalené do alobalu a převázané stuhou. Děti je jistě ocení alespoň do té doby, než zjistí, že v nich není žádná hračka.

Atmosféra hraje prim

Tvařte se vesele, alespoň na jeden večer. Užijte si rodinnou pohodu pořádně a na chvíli zapomeňte na každodenní starosti. Pusťte si koledy nebo pohádky v televizi, uvolněte se, zapalte svíčky a dodržte alespoň nějakou z tradic, třeba pouštění skořápek se svíčkami po vodě nebo společné vyčkávání na Ježíška.

Chování u stolu

Ke stolu usedáme společně. Měli bychom dodržet základní pravidla společenského chování, ale v rodinném kolektivu je nám ledacos odpuštěno. Minimálně bychom měli dodržet zvyk, že od stolu se nevstává, dokud všichni nedojedí.

SLAVNOSTNÍ OBĚD

Vaše dítě dostudovalo, získalo maturitu nebo diplom, případně si po úmorném hledání konečně našlo práci a vy to chcete velkolepě oslavit? Anebo vás čeká třeba oběd se šéfem či oslava povýšení? I tady platí několik pravidel, které je třeba znát.

Přijďte včas, ale ne moc brzy

Hostitelům se sluší dát pár minut navíc, kdyby náhodou nestíhali s přípravami tabule. Hosté by pak neměli zapomenout na drobný dárek – pro hostitelku květinu, bonboniéru, víno nebo jiný alkohol, pokud je však například hostitel vášnivý sběratel angličáků, koupíme mu pěkné autíčko.

V restauraci nebo doma, zásady jsou stejné

Oslavujeme-li v restauraci, měli bychom se chovat slušně a uctivě. Zejména pak váš šéf by si mohl potrpět na znalosti etikety. Důležité je dbát na privilegia hostitele. Stejně tak je důležité dbát na zasedací pořádek.
Typickým příkladem může být večeře ve čtyřech u hranatého stolu, kdy vás šéf pozve. Hostitel (šéf) s hostitelkou usedají ke stolu jako první. Šéf je osoba společensky významnější, proto usedá zády ke stěně a jeho manželka po jeho pravé ruce. Ostatní usedají naproti.
Pak hostitel může pronést přípitek na počest hosta a následně může pronést přípitek i host. Při jídle dávejte pozor na to, abyste neukradli sklenici vašeho souseda. Naše sklenice jsou vpravo nad talířem, vedle jsou příbory na dezert. Naše místečko může být zleva ohraničeno pečivem. Při jídle dbejme na konverzaci a zdvořilostní vystupování. Jídlo samotné bývá ukončeno digestivem.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

OSLAVA NAROZENIN

Oslavu narozeni ocení především malé děti, a to zejména tu část, kdy začnou trhat balicí papír ze svých dárků. Ale pokud chystáte oslavu narozenin pro dospěláka, a ještě k tomu slaví kulatiny, je důležité se také se pořádně připravit.
Oslava narozenin se většinou řadí mezi méně formální záležitosti. Stále bychom měli respektovat určitá pravidla, kdy hosta posadíme do čela, zády ke stěně, ale ani toto nařízení není zcela striktní, pokud na tom sám host netrvá. Hlavní zásadou takové oslavy by mělo být dostatek jídla a pití.
K oslavě narozenin patří i zajímavý program, který byl měl být zakončen dortem, kdy oslavenec sfoukne svíčky a následuje rozbalování dárků.
Pro oslavu narozenin zvolte spíše lepší kusy oblečení z vašeho šatníku. Oblek není vyžadován, ale košilí jistě nikoho neurazíte.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

LETNÍ BARBECUE A VEPŘOVÉ HODY

Prase se peče, žaludek se těší a pivo teče. Krásný to den. A co teprve letní grilování s partou přátel, chlazeným pivem a pečeným masíčkem. Nad takovou radost není. Bez přípravy se to ale neobejde a určitě bude milejší, když si budou mít všichni pozvaní kam sednout, než aby netečně postávali kolem grilu.

Oblečení

Ideální čas na „obnošené hadry“. Ano, s dresscodem si nelamte hlavu, z grilu může vyskočit jiskra a propálí vám díru do kalhot, ruce od uhlí vám zase zamažou triko nebo blůzku. Raději vsaďte na oblečení, na kterém vám příliš nezáleží, jestli se někde má stát nehoda, bude to u grilu. K tomu všemu vaše oblečení nasaje kouř, takže určitě zvolte něco, co můžete bez problému hodit do pračky.

Jídlo

Letní barbecue je příležitost pro klasiku, ale i experimenty. Můžete si udělat steaky, hamburgery, zeleninu, ryby anebo zkusit grilované sýry, různé špízy a pečené ovoce jako třeba ananas. Představivosti se meze nekladou. Ale jedno doporučení bychom přece jen měli: pivo podávejte vždy chlazené!

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Sezení u stolu

Jelikož se většinou sedí venku, nemusíte si dělat starosti se zasedacím pořádkem. Všichni se budou bavit a pendlovat mezi sebou navzájem, občas se ohřejí u grilu, jindy si zase odskočí na cigárko. Méně formální událost si lze jen těžko představit. I přesto nezapomeňte na dostatečný počet židlí.

ZÁSNUBY

Většinou v malém rodinném kruhu, kdy se více prohloubí vztahy mezi oběma rodinami. Dresscode bychom měli přizpůsobit mimořádné situaci a dorazit minimálně v košili. Jinak platí obdobná pravidla jako při slavnostním obědě. Přineseme dárek, ctíme hostitele, chováme se zdvořile.

ZÁVĚR

Všem hostitelům držíme palce a hostům přejeme, aby si všechny nadcházející společenské události užili. Vždy se ujistěte, že jste dobře připraveni, máte dostatečné prostory, čisté příbory, talíře a ubrusy. A pokud je toho na vás moc a myslíte, že to nezvládnete, tak pamatujte na jedno: když už nic, nechoďte jako vandráci. Vždy dodržujte dresscode, protože šaty dělají člověka… A zbytek už se nějak poddá.