Nejočekávanější jarní rocková a metalová alba roku 2019

Vypadá to, že rok 2019 nadělí fanouškům tvrdších žánrů pořádnou porci nabušené muziky plné řvoucích kytar i silných vokálů. Přinášíme vám tipy na deset alb, které vyjdou v několika následujících měsících a rozhodně stojí za poslech. Jste nedočkaví na symfonické Within Temptation a Delain, nebo dáte přednost tvrdému útoku Children of Bodom?

1Papa Roach: Who Do You Trust? – 18. ledna

Americká rocková formace v čele s energickým zpěvákem Jacoby Shaddixem působí na scéně již 25 let. Za svoji dlouhou kariéru se stala fenoménem, a tak nemusí ve svém zajetém stylu nic měnit. Na desáté studiovce s názvem Who Do You Trust? tedy nebude tolik experimentů. Kapela se zaměřila spíše na rozvinutí žánrů, se kterými pracuje po celou dobu své existence. Uslyšíme řízné kytary, hitové refrény, rapové sloky, ale i melodické skladby s citlivými tématy.

2Evergrey: The Atlantic – 25. ledna

Švédská progresivní legenda, která funguje již od devadesátých let, nás na konci ledna potěší jedenáctou studiovkou s názvem The Atlantic. Bude se jednat o nástupce desky The Storm Within z roku 2016. Podle dvou skvělých singlů A Silent Arc a Weightless lze soudit, že album bude opět plné trýznivé melancholie, temných tónů, silných kytarových riffů i nekompromisní drtivé rytmiky. I když Evergrey nejsou největšími hvězdami všech festivalů, svoji fanouškovskou základnu mají početnou a věrnou. U nás se kapela představí v létě na festivalu Masters of Rock.

3Within Temptation: Resist – 1. února

Album Resist nizozemské symfonic metalové kapely, kde hraje prim zpěvačka Sharon den Adel, mělo vyjít již v prosinci. Kvůli problémům ve vydavatelství musí fanoušci čekat déle, ovšem Within Temptation jim servírují jeden singl a klip za druhým, jsou již i na turné k novému albu, kde novinky pilně fanouškům pilně servírují. Proto si můžeme udělat obrázek, jak bude jejich sedmá studiovka znít. Méně symfonicky, více rockově, ale stále hitově. Objeví se také hostující zpěváci – Jacoby Shaddix z Papa Roach i Anders Fridén z In Flames.

4Beast In Black: From Hell With Love – 8. února

Beast in Black jsou finské vycházející hvězdy, kterým brzy vyjde druhé studiové album. To první, Berserker z roku 2017, se setkalo s fenomenálním úspěchem, a tak na další nemusíme čekat tak dlouho. Hlavním tahákem je ohromující hlas řeckého zpěváka Yannise Papadopoulose, posluchače baví i svérázný mix osmdesátkového synťákového diska a heavy metalu. O silné melodie opravdu není v hudbě Beast in Black nouze. Snad na albu From Hell With Love nezapomenou ani na ty řízné metalové prvky.

5Avantasia: Moonglow – 15. února

Na novou desku se mohou těšit i fanoušci metalové opery Tobiase Sammeta. A že to bude pořádná jízda, dokládají už nyní nadšené kritiky, které se na Moonglow hrnou ze všech stran. Sammet, skladatel a také zpěvák kapely Edguy, si na desku přizval opravdu zvučná jména, mezi kterými jsou Jørn Lande, Eric Martin, Michael Kiske, Candice Night, Hansi Kürsch a spousta dalších. Velkolepost osmé desky projektu Avantasia dokládá i první singl The Raven Child. Čeští diváci budou mít možnost vidět tento rok Tobiase Sammeta a spol. naživo hned dvakrát – na samostatném dubnovém koncertě v Praze či v létě na festivalu Masters of Rock.

6Delain: Hunter’s Moon – 22. února

Podle nového singlu Masters of Destiny to vypadá, že nizozemští Delain svůj typický pop metalový styl zahušťují a zatemňují. A zní to sakra dobře. Po pěti vydaných albech se kapela v čele s okouzlující Charlotte Wessels řadí mezi jedničky ve svém žánru, a tak si můžou dovolit i nějaký ten experiment. Již brzy zjistíme, zda se šesté řadovce povede stejně dobře jako těm předchozím. Snad i lépe, zatím to vypadá opravdu nadějně.

7Dream Theater: Distance Over Time – 22. února

Americké progresivní legendy mají na svém kontě již třináct studiových alb. Čtrnácté spatří světlo světa 22. února a ponese název Distance Over Time. Podle kapely by mělo být tvrdší a žánrově vyrovnanější než předchozí The Astonishing z roku 2016. Zajímavostí je, že celý proces skládání a komponování alba trval pouhých 18 dní. Na kvalitě hudby to určitě není poznat, to dokazuje jedna z prvních zveřejněných skladeb Fall Into The Light.

8In Flames: I, The Mask – 1. března

Poslední studiová alba švédských melodických death metalistů jsou u kritiků i fanoušků dost na houpačce, spousta z nich In Flames vyčítá zjemnění. Podaří se jim třináctým albem vypálit všem šťouralům rybník? Z prvních dvou skladeb jsou zatím posluchači nadšeni, vypadá to, že se kapela vrátila ke svému typickému „gothenburgskému“ zvuku. Těšit se můžeme na houževnaté riffy, ale i silné melodie a groovy, nad kterými ční charakteristický hlas Andrease Fridéna.

9Children of Bodom: Hexed – 8. března

Výroční desáté album vydají i finští death metalisté Children of Bodom. Svoji největší slávu okolo alba Follow The Reaper z roku 2000 mají zřejmě již za sebou, ale je možné, že stále mají čím překvapit. Na posledních počinech kapela tíhla spíše k melodičtějším věcem, což nehodlají měnit ani na novém albu Hexed. Zpěvák a kytarista Alexi Laiho ovšem dodává, že se můžeme těšit i na pořádnou nálož hodně tvrdých pecek.

10Battle Beast: No More Hollywood Endings – 22. března

Finská heavy metalová kapela je charakteristická silným ženským vokálem Noory Louhimo. Ta je její členkou od roku 2012, kdy předchozí zpěvačka odešla. Páté studiové album podle členů skupiny příliš nevybočí ze zajetého stylu, jen bude zaručeně ještě lepší než předchozí.

Tvrdší, melodičtější, emocionálnější. A komu by nestačilo cédéčko, může Battle Beast vidět v létě na Masters of Rock naživo.