Mrakodrap One Wolrd Trade Center přezdívaný Freedom Tower vyrostl v newyorské finanční čtvrti vedle místa, kde stála dvojčata (Twin Towers) – mrakodrapy Světového obchodního centra zničené při útocích 11. září 2001. V nedávno dostavěné věži 1WTC se na konci května veřejnosti otevřela vyhlídková observatoř, rozkládající se na ploše 100. až 102. poschodí. Unikátní třistašedesátistupňový pohled na americkou metropoli je důvod, proč byste bez rozmýšlení měli utratit 32 dolarů za vstupné a výtahem vystoupat do výšky 541 metrů.

One World Observatory

Nejsem člověk, co musí být u všeho. Ale vyhlídková observatoř světového obchodního centra (1WTC) mě lákala od momentu, kdy jsem se doslechla, že se taková atrakce otevře. Nemyslela jsem si, že budu mezi prvními návštěvníky, ale tak nějak se to dobře sešlo: můj boyfriend má na konci května narozeniny, tak jsem ho (i sebe) obdarovala vstupenkou na vyhlídku na druhý den, co byla observatoř otevřená.
Vstupenky se dají jednoduše koupit přes internet nebo v přízemí budovy 1WTC. Objednávají se na určitý čas ve čtvrthodinových intervalech. Doporučuje se dorazit asi o půl hodiny dříve, než jste objednáni – třeba se vám poštěstí, že vás do budovy pustí i dřív (jako nás), když kapacita dovolí.

Uvnitř budovy, která ještě pořád voní novotou, vás čeká bezpečnostní prohlídka jako na letišti: opasek svléct, lahev s vodou zahodit. Máme to za sebou a vzhůru za dobrodružstvím, které začíná v přízemí, kde procházíte uličkou imitující kamenné podloží Manhattanu, na kterém 1WTC stojí. Prosím vás: neklepejte na ty balvany, jestli jsou opravdové – nejsou. Obávám se, že je otázkou času, než nějaký šikula prorazí pěstí do falešného balvanu díru. Následují projekce na stěnách: lidé, kteří se podíleli na stavbě nového obchodního centra, vyprávějí své příběhy… v typickém americkém melodramatickém duchu. Sarkastický Čecháček se možná ušklíbne – nejsme na tyhle dojáky zvyklí. Na druhou stranu, tihle lidi odvedli opravdu pořádný kus práce, mrakodrap je to nádherný, navíc má pro Američany silnou symboliku.

One World Observatory

Super rychlé výtahy, tzv. sky pods, vás do nejvyšších pater vynesou během necelé minuty. Na všech stěnách výtahu se vám promítne animace, jak se New York měnil od 16. století až po dokončení 1WTC . Od výtahu vás naženou do promítací místnosti, kde uvidíte multimediální koláž o New Yorku. Představení končí, opona se zvedá a otevírá vám dechberoucí výhled na celý Manhattan. Potlesk, slzy v očích některých návštěvníků – i to na vás čeká.
A odteď už se můžete libovolně procházet kolem dokola proskleného patra a kochat se pohledy na celé velké jablko. Na severu leží celý Manhattan a Bronx, na východě Brooklyn a Queens, na západě vidíte za řekou Hudson jako na dlani stát New Jersey a na jihu se rozprostírá newyorská zátoka s ostrovy Staten Island, Liberty Island s maličkou sochou svobody, Ellis Island, Governor’s Island…

One World Observatory

Nejvíce návštěvníků míří k severní straně právě kvůli výhledu na Manhattan, jehož srdcem je pulzující Times Square. Probojovat se tam k oknu není snadné a bude vám tu na rozdíl od jižní části observatoře i značně tepleji díky lidské mase – jen během prvních dvou dnů navštívilo observatoř kolem 24 tisíc osob. Největší nápor je v době západu slunce a po setmění, kdy se zvědavci chtějí přesvědčit i z výšky, že New York je město, které nikdy nespí. Problém ve večerních hodinách nastává při odchodu – čekat na výtahy do přízemí můžete i 45 minut.

V prostorách observatoře se nachází restaurace, v níž jídlo prý není nic extra a ceny odpovídají nadmořské výšce a klasický obchod se suvenýry (hodně z nich je paradoxně vyrobeno v Kanadě), pro něž platí to samé, co pro občerstvení. Ale prostě neodoláte, abyste si aspoň ten magnet (nejlevnější zboží) na ledničku nekoupili.

Hned po otevření zaplavily internet tisíce fotografií výhledu z věže. Na velké většině amatérských fotek jsou jasně vidět odrazy uměle osvětleného interiéru, a to je na fotkách panoramat trochu vada na kráse. Sociální sítě zaplavily rady, jak na to, aby se na snímcích neodrážel interiér, vy nebo radiátory vinoucí se pod okny po celém obvodu observatoře: obléct se do černého, radiátory zakrýt černým hadrem, fotit z určitého úhlu… Ale sklo si stejně dělá svoje.

Touha po perfektním snímku nezná meze; každý se snaží zachytit výhledy skrz elektroniku všeho druhu. Pokrok nezastavíš, přetechnizovaná společnost je realitou: telefony a tablety nedáme z ruky – bohužel. Až i vy navštívíte One World Observatory, vychutnejte si jedinečné pohledy na New York City a jeho periferie na vlastní oči místo civění do hledáčku foťáku nebo na displej telefonu. Užijte si ten pocit, že se nacházíte na nejvyšší budově západní polokoule, i silnou symboliku, kterou v sobě tato stavba nese.

 

One World Observatory @ New York