Letošní 14. ročník festivalu Pragueshorts ovládl prostory pražských kin Bio Oko, kino Pilotů, kino Světozor, kino Atlas a kino Aero ve dnech 28. 2.–3. 3. A jako každý rok nabídl velmi bohatý a pestrý program pro celou rodinu. Kromě sekcí soutěžních filmů měli diváci možnost navštívit několik přednášek, zhlédnout filmovou sekci Brutal Relax Show, kterou uváděl známý YouTubový král cringe vystupující na kanálu s názvem Fabulace Jana Špačka a také vzít svoje děti na dílny spojené s krátkým filmem, nebo se ohlédnout za dosavadní kariérou herce a režiséra Jiřího Mádla. Pokud jste nestíhali program všedních dnů, byla navíc možnost dohonit vše v sobotu večer, kdy proběhla dlouhá noc s krátkými filmy, při jejíž příležitosti byla taktéž oznámena a udělena Cena diváků. Ceny jsou nyní rozdány a vy máte možnost se na výherní snímky stále podívat na Kviff.cz. Pojďme si ale nyní zrekapitulovat celou akci.
Soutěžní sekce se dělily do kategorie Národní soutěž, Mezinárodní soutěž a soutěž Labo. V rámci Národní soutěže bylo pět samostatných pásem krátkých filmů. Tuto kategorii na plné čáře vyhrál snímek Electra od Darii Kascheevy. Ten je alegorií na dospívání a výprava je vytvořena velmi poutavou loutkově hranou formou. Snímek ve vás zanechá pocity nejistoty, vzdoru, vzrušení, tedy všeho, co s sebou nese proces dospívání. Ani název odkazující k antickému dramatu tak není zvolen náhodně. Nejvíce si na snímku zapamatujete asi všudypřítomnost panenek Barbie, které jsou tady ale spíše groteskní děsivé obludy, než pozitivní růžové bezduché plastové panenky. Mezi dalšími zajímavými snímky této kategorie patří například snímek s názvem Baroko. Ten přibližuje divákům barokomany, tedy lidi, u kterých je jejich erotické prožívání propojeno s estetikou baroka. Za tuto skupinu vystupuje Jonáš, který širokému okolí přibližuje identitu lidí z této skupiny svým osobním příspěvkem na kameru. Z čistě animovaných příspěvků u mě zabodoval film Deniska umřela, který citlivě zobrazuje spojení člověka s jeho milovaným zvířetem, které po smrti tak úplně nemusí zmizet z našeho života. Dále snímek Bolavlk, který se zabývá fenoménem Fury a dalších zvířecích lidí a zároveň přináší atmosféru života na sídlišti, kde se nic moc neděje.
Mezinárodní soutěž vyhrál snímek Oyu, který se odehrává v tradičních lázních Onsen. Mladý muž se vrací po smrti své matky do jejího domu. Nejprve se zastaví v lázních, kam s matkou tradičně chodili. Vlastně celou dobu sledujeme běžné výjevy průběhu dne v takových veřejných lázních. Celá atmosféra je meditativní. Zvrat přichází v podobě kolapsu jedné staré návštěvnice lázní. Provozovatelka lázní muže požádá o pomoc. Dá se říci, že tak mladý muž splácí dluh péče, který svojí vlastní matce neposkytl. Děj nikam dál nesměřuje, vše končí, když muž starou paní doprovodí k ní domů a sám se ocitá v rodném domě. Vše je završeno scénou, ve které svůj košík s věcmi do lázní přidává k tomu matčinu uvnitř papírové krabice a vše se uzavírá společně s momentem, kdy je krabice zalepena páskou. Meditativní složka je podpořena také tím, do jakého času je snímek situován. Všechny postavy se loučí s přáním Nového roku a právě Nový rok symbolizuje uzavírání jedné etapy a otevírání nové. Za mě vítězily v této kategorii dva snímky. První pojmenovaný 27 vyprávějící o dívce, které přes rychle se blížící třicítku stále bydlí u rodičů a postě se fláká životem. Sledujeme ji na její 27. narozeniny, které prožívá na jedné drogové párty, na střeše továrny a s hlavou plnou netradičních erotických fantazií. Svět sledujeme očima mladé ženy, která život bere jako drogovou a sexuální jízdu. Tak například v jeden moment zažíváme spolu s hrdinkou incident, kdy ji nachází dvojice policistů zfetovanou a zraněnou. Jako kompenzaci za přestupek jim nabídne svoje tělo. Naráz se stáváme diváky explicitní scény, kde se všechna tři těla vzájemně proplétají.
Druhý můj favorit byl oproti předchozí diametrálně odlišný. Skrze filmově autobiografické natáčení filmu o filmu sledujeme muže ze Somálska jménem Abdi. Ten je nyní úspěšným designérem, ale nezapomíná, odkud přišel a svůj příběh chce předat dál. Vzniká tak nádherně lidsky upřímná výpověď o vášni k životu a nezlomnosti.
Předposlední udělenou cenou byla Cena diváků. V této kategorii mohli návštěvníci sami hlasovat po celou dobu festivalu. Vítězství si odnesl snímek Curiosa. Animovaný výlet do nitra jednoho partnerského vztahu. Zápletka začíná v momentě, kdy pár zastihneme v bytě jednoho z nich. Přítel přivede svoji přítelkyni poprvé k sobě domů a ta je vyvedená z míry absolutní absencí jakýchkoliv osobních věcí. Vrtá jí to hlavou a když se ji nedaří z přítele odpověď vypáčit, vydává se na pouť do jeho hlavy. Postupně přichází ke zranění z předchozího vztahu s jinou ženou. Když se na tuto ženu zeptá, odstartuje nakonec lavinu, která je noční můrou snad každého zadaného člověka. Partner jí začne líčit všechny své předchozí partnerky a jejich nedokonalosti stejně jako nezapomenutelné úžasnosti. Z potřeby porozumět se tak stává jediné přání: rychle vypadnout.
Poslední soutěžní kategorií byla soutěž Labo. V této katagorii soutěžily snímky experimentální povahy. Od krátkého filmu celého vygenerovaného umělou inteligencí, přes hudební zpověď Olivera Simse po výherní snímek ALIEN0089. Tento snímek byl kompilací reality světa počítačových her a skutečnosti. Kam až sahá schopnost virtuální reality ovlivňovat skutečný život? Může být počítačová hra rozhraní pro radikalizaci a donucování skrze šikanu? Lze skrze ni organizovat masy?
Vybírat tedy bylo skutečně z čeho. Skvělými snímky byl festival doslova natřískaný. Ani milovníci bizáru nepřišli zkrátka. O to se postaral Jan Špaček se svým výběrem filmů kategorie Brutal Relax Show. Mohli jste zhlédnout film, ve kterém se rodina potýká s bandou úchylných duchů, nebo třeba snímek, kde je roztomilý pejsek s jménem Běžný pes ve skutečnosti sofistikovaná vraždící bestie.
Krátký neznamená menší dávku zážitků nebo menší kvalitu. Možná právě naopak. Sama začínám přicházet na chuť mistrovství vystihnout vše v omezeném formátu. Vzniká pak často koncentrovaná a nabitá smršť, která nemá prostor rozbřednout a ztratit svoji energii.