Pouhých deset dní, od 1. do 10. března, můžete navštívit Empírový skleník na Pražském hradu a obdivovat umění hradních zahradníků v čele s Vladimírem Šebou. Naneštěstí prodloužení této výstavy není možné, neboť hlavní exponáty nebudou dlouho kvést. Nechte se proto zlákat a nalaďte se na teplejší dny během Předjaří na Pražském hradě.

Výstava se v Empírovém skleníku Královských zahrad letos koná již po sedmé. První proběhla v roce 2013, kdy byl po kompletní rekonstrukci Empírový skleník znovuotevřen veřejnosti právě výstavou Předjaří na Pražském hradě. Kromě umění místních zahradníků je její součástí i několik uměleckých kusů z hradní sbírky. Jejich výběr a umístění má na starosti historik Jaroslav Sojka, který je také hlavním autorem výstavy.

V průběhu let, kdy se výstava konala, bylo vždy žádoucí přijít s něčím novým, aby se vystavené předměty neopakovaly. Jaroslav Sojka se tentokrát zaměřil na umělecké předměty, které obohatily hradní sbírku v posledních třiceti letech. Není to samozřejmě náhoda – letos si připomínáme 30 let od sametové revoluce, ale také téměř 30 let od znovuotevření Královské zahrady Pražského hradu na Velikonoce v roce 1990.

V minulých letech tak mohli návštěvníci obdivovat svícny či vázy, letos se pak jedná o nejmladší přírůstky ze sbírky, které tvoří například tvorba Bořka Šípka, papežské dary nebo kolekce mohutných skleněných mís ze sklárny Moser, zhotovených podle návrhu Lukáše Jabůrka ke stému výročí založení České republiky.

Výstava je spojená s květinovým korzem přirychlených cibulovin, mezi kterými nejvíce vynikají nejrůznější druhy narcisů a tulipánů v záplavě barev, které vás přesvědčí o tom, že jaro je již za rohem, ačkoli v nejbližších dnech hlásí déšť. Ale právě takové počasí je pro květiny i jejich zahradníky nejlepší. Prudké a hřejivé slunce totiž způsobí, že květiny odkvétají mnohem rychleji. V pošmourném počasí tak budete mít spíše šanci si pestrobarevné květiny užít až do konce výstavy a třeba aspoň ony prozáří váš den.

 

Předjaří v Královské zahradě @ Pražský hrad