O čem se baví muži na pánských toaletách? Co někteří z nich skrývají? A tuší, že je někdo pozoruje? Autorský počin Jakuba Tvrdíka, člena hereckého souboru královéhradeckého Klicperova divadla, v režii Adély Laštovkové Stodolové vám na tyto otázky odpoví. Vydejte se tedy tam, kam i císař pán chodí pěšky, a podívejte se, jaká zvěrstva se dějí u mušlí.

Spybox. Utajené šmírování skrze zrcadlo na pánských záchodcích. Diváci v roli úchylných slídilů. A herci v rolích mužů, všichni členové souboru na jednom jevišti. A za vším hledej ženu. Jméno Adély Laštovkové Stodolové napoví, že výraznou součástí představení bude pohyb a tanec.

A vůbec nevadí, že ne všichni herci jsou pohybově talentovaní, možná právě naopak, taneční kreace získají na roztomilosti a humornosti. Hned na úvod diváka čeká choreografie s mušlemi, kdy postupně na jeviště vchází většina herců.

Následně se objeví Jakub Tvrdík jako Moderátor, který nás celým večerem provede a uvede do situace. Má ji však pevně v rukou? A kdo je ten neurvalý divák, který náhle musí na toaletu a vzápětí jej vidíme, jak se hrabe v kabelce, kterou nenápadně sebral své sousedce?

Vše vyřeší trojice kamarádů: gay, který si až po sedmadvacátém ztroskotaném vztahu uvědomil, že není heterosexuál, nenapravitelný sukničkář v masce Spidermana, který ve skutečnosti má vztah se svobodnou matkou, již i s jejími dětmi nadevše miluje, a chlápek, který se ve virtuální realitě pohybuje suverénněji než v té skutečné. Lajk.

Jeden by si mohl myslet, že hra z prostředí pánských záchodků, mužského teritoria, kde mohou dát průchod svému pravému já, bude plná výstředností, sprosťáren, vzájemného hecování, hodnocení poprsí žen a šovinistických vtípků. Měla by však takto pojatá inscenace šanci a úspěch?

Místo toho se setkáte s dvěma gangstery, kteří mají rádi árie a na pánských záchodech je tak skvělá akustika! Také se staneme svědky námluvného tance dvou mužů, který je stravitelným eufemismem pro sex na záchodcích.

Spybox šetří vulgarismy a inscenace tak příjemně překvapí. Choreografie Adély Laštovkové Stodolové celý příběh ještě zjemní a tanec na melodii Labutího jezera považuji vedle „zpívajících“ gangsterů za nejlepší scénu představení. Ani jedna z choreografií v inscenaci by však nevynikla, nebýt výborné hudby Williama Valeriána, který je DJem přímo na scéně.

Elektronické beaty mají tu správnou dynamiku a určují tempo celého Spyboxu. Muzikálnost královéhradeckého souboru nahrála i několika písním, které během představení zazní.

První premiéra letošní sezóny v Klicperově divadle je sice současným dramatickým kusem a pro svou modernost nebude jistě pro každého, neodsuzujte jej však předčasně. Alespoň jednu šanci si zaslouží. Závěrem budete překvapeni, i když monolog Marie Kleplové je téměř patetický. Naštěstí se včas zarazí a vy konečně zjistíte, kdo doopravdy je onen neukázněný divák, který ruší celé představení.

Divadlo: Spybox

Režie a choreografie: Adéla Laštovková Stodolová
Dramaturgie: Marie Nováková, Jana Slouková
Scéna: Lucie Wildtová
Kostýmy: Eva Suchánková
Hudba: William Valerián
Autor fotografií: Patrik Borecký
Hrají: Matěj Anděl, Jakub Tvrdík, Jan Sklenář, Miroslav Zavičár, Josef Čepelka, Jan Vápeník, Filip Richtermoc, Jiří Zapletal, Lubor Novotný, František Staněk, Jiří Panzner, Marie Kleplová
www.klicperovodivadlo.cz

PŘEHLED RECENZE
Režie/dramaturgie
7
Zpracování
8
Výprava
8
Herecké výkony
7
recenze-divadelni-hra-spybox-klicperovo-divadlo-hradec-kraloveHra potěšila výbornou hudbou Williama Valeriána a vystoupení dvou gangsterů se zubní nití. Děj se sice odehrává na pánských záchodcích, nebojte se však prasáren ani vulgarit, ale také téměř patetického konce.