Slavný snímek Občan Kane patří mezi nejtřpytivější klenoty světové kinematografie. Často bývá označován jako nejlepší audiovizuální dílo všech dob. V souvislosti s tím bývá oslavován především režisér a představitel hlavní role Orson Welles. Nicméně tím, kdo vytvořil geniální a revoluční scénář, byl Herman J. Mankiewicz zvaný Mank.
Mank přijíždí do jakéhosi odlehlého sídla, kde má pracovat na scénáři k novému filmu „zázračného chlapce“ Orsona Wellese. Zkušený scenárista bojuje se silnou závislostí na alkoholu a nedávno byl účastníkem autonehody, kvůli níž má nohu v sádře. Dostane pouhých šedesát dnů na napsání příběhu, který vejde do dějin. Přitom dostáváme možnost nahlédnout do událostí z Mankovy minulosti, které ho při psaní inspirovaly.
Vizuální orgasmus
David Fincher se rozhodl vzdát hold tvůrci, jehož jméno většině lidí nic neřekne. V době, kdy ho Welles požádal o tvorbu scénáře, byl Mankiewicz v Hollywoodu odepsaný. Během třicátých let platil za spolehlivého tvůrce, nicméně problémy s alkoholem se podepsaly na jeho zdraví i reputaci. Welles byl naopak mladý a na začátku kariéry. Od studia RKO obdržel smlouvu, o které si i nejvýznamnější režiséři té doby mohli nechat jen zdát. Na natáčení měl vysoký rozpočet a absolutní volnost. Jako nyní Fincher.
Mank v několika věcech připomíná Tarantinův loňský hit Tenkrát v Hollywoodu. Zde také nahlédneme za oponu filmového průmyslu a natáčení filmů ve vybrané době. Stejně tak dostal Fincher volnou ruku při tvorbě snímku, který ohromí především precizní obrazovou složkou. A také se jedná o dílo, které ocení spíš cinefilové než mainstreamové publikum a také značně rozdělí fanoušky Fincherovy tvorby. Dále je důležité mít přehled o dobových souvislostech a jménech, aby si divák naplno užil, a hlavně pochopil tento jedinečný příspěvek do světa kinematografie.
Již od začátku filmu je divákovi jasné, že bude svědkem brilantní události. Osmapadesátiletý Američan snímek stylizuje způsobem, že mi připadal, jako by opravdu byl natočený před osmdesáti lety. Značí to úvodní titulky, černobílý obraz a rušivé elementy, které dřív byly v obrazu běžné, ale nyní musely být do filmu přidány až po natočení všech scén. Příběh je odvyprávěn retrospektivně, což může být určitá paralela s ikonickým Občanem Kanem.
Fantastický Gary Oldman
Šťastnou ruku měl Fincher i při obsazování hereckého ansámblu. Titulní role se bravurně zhostil britský herec Gary Oldman. Jeho výkon je skvělý a rázem se z něj stal horký kandidát na Oscara (kterého mimo jiné získal před dvěma lety za roli ve filmu Nejtemnější hodina). Doplňují ho tři krásné herečky – Amanda Seyfried, Lily Collins a Tuppence Middleton. V rolích významných mužů oné doby se představují Tom Burke jako Orson Welles, Charles Dance jako W. R. Hearst, Arliss Howard v kůži Louise B. Meyera, Toby Leonard Moore ztvárnil Davida O. Selznicka a Ferdinand Kingsley vdechl život Irvingu Thalbergovi.
Scénář k filmu napsal režisérův otec Jack Fincher a snímek byl blízko k realizaci na konci devadesátých let, kdy se do hlavní role počítalo s Kevinem Spaceym. Ten je bohužel momentálně na hollywoodském blacklistu, proto byl nakonec obsazen Oldman. Celý projekt je pro Davida Finchera srdeční záležitostí, protože jeho otec zemřel v roce 2003. Velkou zásluhu na nastartování procesu má i Netflix, který Fincherovi vyšel vstříc ve všech jeho podmínkách. Jedinou kaňkou tedy zůstává, že v České republice nebudeme mít možnost vidět snímek v kinech. To by byl daleko intenzivnější zážitek.
FILM: MANK
Režie: David Fincher
Scénář: Jack Fincher
Kamera: Erik Messerschmidt
Hudba: Trent Raznor, Atticus Ross
Hrají: Gary Oldman, Amanda Seyfried, Lilly Collins, Charles Dance, Tom Burke, Joseph Cross, Tuppence Middleton, Leven Rambin, Tom Pelphrey a další…
Produkce: Ceán Chaffin, Douglas Urbanski, David Fincher, Eric Roth
Střih: Kirk Baxter
Zvuk: Ren Klyce
Scénografie: Donald Graham Burt
Kostýmy: Trish Summerville
www.netflix.com