- Reklama -

Režisér Jordan Peele před dvěma lety všem vytřel zrak, když se mu za málo peněz podařilo natočit komorní snímek o černošské problematice, který pojal dost svérázně a představil hororovou satiru na téma rasismu, která uspěla jak u diváků, tak u kritiků. Svým režisérským debutem si zajistil velkou pozornost a všichni od jeho dalšího filmu očekávali hodně. Událost století se nekoná, ale i tak se mu jeho nejnovější počin celkem povedl.

Kvalitní obsazení, které sází na různorodost

Horor My, který jemně naťukává i problémy dnešní doby, se točí kolem čtyřčlenné rodiny, která se vypravila na dovolenou. Chystají se vyrazit na pláž, ale manželka se vehementně brání a uvádí všechny možné důvody, proč na pláž nechodit. Postupně na povrch vyvěrá strastiplná minulost nebohé ženy a co víc, kdesi v temnotě číhá peklo, které představuje špatnou verzi hlavních hrdinů s naostřenými nůžkami, které mají asi symbolizovat přestřižení pout, kterými jsou hodná a zlá rodinka propojeny.

Jednotliví členové rodiny jsou fajn. Snadno si k nim vybudujete vztah a hlavní herecké duo (Lupita Nyong’o a Winston Duke) jsou silní tahouni, kdy Lupita zvládá dramatickou stránku a Winston si zase pro sebe krade tu zábavnou část. Stejně tak jejich děti jsou každé jiné. Dcerka je typická puberťačka, zatímco synek je uzavřenější dítě, které si stále rádo hraje.

Všichni získávají dostatek prostoru a díky tomu, že si ve filmu každý střihl dvojroli, kdy se mohli vyřádit jak v kladných, tak i záporných rolích, dostali skutečnou příležitost ukázat svůj herecký talent. Ve filmu se mihne i Elisabeth Moss, která se proslavila díky seriálu Příběh služebnice. Před kamerou se ale moc dlouho neohřeje, takže žádné velké zázraky od ní nečekejte.

Zpočátku klasický horor doplněný prvky jiných žánrů, který nabízí efektivně vyhrocený příběh

Snímek si zpočátku drží depresivní atmosféru. „Lekačky“ dávkuje opravdu jen mírně, naopak sází na dramatickou a deprimující hudbu, tísnivou atmosféru a tajuplné mysteriózno. Tohle všechno lehce narušují neustálé vtípky a legrácky ze strany rodinky. Děsivá atmosféra se tak náhle téměř rozplyne a jeden by si skoro řekl, že se jedná o další díl z parodické série Scary Movie.

Pak se ale zase děj filmu otočí vzhůru nohama a hrdinové jsou vystaveni tvrdým zkouškám, dojde na slzy i panický křik a napínavé dusno se daří udržet celkem dlouho.

Po nějaké chvíli se z komorního hororu s napjatou atmosféru stává ne tak docela klasický slasher, kdy se rodina probíjí skrze protivníky až do zdárného konce a hororové prvky jsou zapomenuty kdesi pod hektolitry teplé krve mrtvých nepřátel.

Před filmem Uteč z kin rozhodně neprchejte

Snímek svým způsobem vlastně kombinuje několik žánrů dohromady, což nemusí sedět každému, ale o to více je film osobitý a jedinečný. Skvělou zprávou budiž to, že nápady se nešetří.
Ano, občas sice narazíte na klasické klišé, zvlášť závěrečná tříminutovka, která se snaží šokovat, byla vcelku zbytečná, ale jinak film nabízí hned několik povedených scén, pěknou, i když možná ne tak výraznou, satiru dnešní společnosti (na rozdíl od filmu Uteč) a snaží se být více než jen plochým filmem, který postraší a vyděsí.
Příběh je ovšem ve finále trochu na úkor logiky, a ne každý bude se závěrečným vysvětlením toho, co se vlastně děje, spokojen.

 

Film: My

Režie: Jordan Peele
Scénář: Jordan Peele
Kamera: Mike Gioulakis
Hudba: Michael Abels
Hrají: Lupita Nyong’o, Winston Duke, Elisabeth Moss, Tim Heidecker, Duke Nicholson, Yahya Abdul-Mateen II, Anna Diop, Kara Hayward, Cali Sheldon, Shahadi Wright Joseph, Noelle Sheldon, Nathan Harrington, Evan Alex
Žánr: horor / thriller
Stopáž: 116 min
Země vzniku: USA
Rok výroby: 2019
www.cinemart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
7
Herecké výkony
8
Vizuální zpracování
7
Hudba
9