Bohové jadeitu a stínu: pohádka o mexické Popelce a bratrovražedném sváru

142

V Nakladatelství Jota vyšel pozoruhodný román kanadské autorky s mexickými kořeny Silvie Moreno-Garcia. Děj, jenž se odehrává ve 20. letech 20. století, se hemží bohy, duchy a démony. Autorka v knize zobrazuje nejen tehdejší rozdíly mezi vesnicí a pokrokovým městem, ale také mezi rozšířeným křesťanstvím a mayskými legendami předkolumbovského Mexika. A vše balí do hedvábného fantasy papíru plného sytých barev. 

Silvia Moreno-Garcia (* 1981) vyrůstala v Mexiku a do Kanady se přestěhovala v roce 2004. Svůj debutový román Signal to Noise vydala v roce 2015, již předtím ale napsala dvě povídkové sbírky a působila jako redaktorka v časopisech. Od roku 2019 mimo jiné přispívá do Washington Post. Ve stejném roce vyšel i její román Bohové jadeitu a stínu (Gods of Jade and Shadows), který byl následně nominován na cenu Nebula 2019 v kategorii Nejlepší román. Přestože Silvia Moreno-Garcia není ve spisovatelské branži žádným nováčkem, jsou Bohové jadeitu a stínu prvním do češtiny přeloženým dílem této autorky. Ovšem vzhledem k tomu, že i její další kniha, Mexican Gothic, byla nominována na cenu Nebula 2020 v kategorii Nejlepší román, nejspíš o ní neslyšíme naposledy. 

Hlavní hrdinkou románu Bohové jadeitu a stínu je mladá dívka Kasiopea Tun, jejíž život pohádku rozhodně nepřipomíná. Její matka se vdala za muže, kterého její otec a Kasiopein dědeček v nejmenším neschvaloval. Když pak Kasiopein otec zemřel, matce nezbylo než se vrátit do domu svých rodičů. A dědeček Cirilo své dceři i vnučce za trest udělil to nejposlednější místo v rodinné hierarchii. Jejich údělem bylo posluhovat ostatním členům domácnosti a snášet jejich rozmary i bití. Což pro mladou a temperamentní Kasiopeu bylo k nevydržení a útěchou jí byly jen sny o velkém městě, kam z vesnice své rodiny jednou uteče.

Jednoho dne zůstane Kasiopea v celém domě sama a ze zvědavosti otevře Cirilovu truhlu. Jenže místo peněz jsou v ní jen kosti. A z kostí povstane bůh. Kasiopea se dozvídá, že boha do truhly zavřel jeho vlastní bratr, dvojče, který mu navíc ukradl trůn a titul vládce podsvětí. Aby jej získal zpět, potřebuje Kasiopeinu pomoc. Jí se tím otvírá cesta ke svobodě a dobrodružství, o kterém celou dobu snila. Ovšem nemají času nazbyt – nejenže se samozvaný vládce brzy dozví o vysvobození svého bratra, ale propojení boha s jeho smrtelnou společnicí z něj samého také postupně dělá smrtelníka. 

Silvia Moreno-Garcia vytvořila skvělý příběh, v němž postupně stupňuje napětí. Osvobozený bůh získává s Kasiopeinou pomocí jeden po druhém zpět své atributy, zároveň tím však kráčí přímo do pasti svého bratra. Román je plný mayských legend, symboliky, ale také se věnuje postavení ženy ve společnosti a měnícím se poměrům. Zatímco v dědečkově rodině musí Kasiopea dodržovat veškeré tradice týkající se oděvu, zahalených vlasů a líčení, po boku boha se promění v moderní dámu, jež nosí nakrátko střižené vlasy a sukně po kolena. Autorka také velmi dobře vystihuje Kasiopein temperament, vztek či rozrušení – v těchto momentech přechází vyprávění ze třetí osoby do první, čímž klade na slova přirozený důraz, aniž by to narušilo čtenářovu pozornost. Přestože děje je v knize víc než dost, není příběh matoucí a zbytečně složitý, ani neobsahuje příliš velké množství postav, ve kterých by se čtenář ztrácel. 

Románu zkrátka není co vytknout a můžeme jej jen doporučit všem, kdo se chtějí nechat unést mayskou magií a legendami.

KNIHA: BOHOVÉ JADEITU A STÍTU

Autor: Silvia Moreno-Garcia
Nakladatel: Jota
Počet stran: 351
Vazba: pevná
www.jota.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Práce s jazykem
10
Originalita
10
recenze-kniha-bohove-jadeitu-a-stinuRomán kanadské autorky s mexickými kořeny Silvie Moreno-Garcia má skvěle napsaný příběh a celkově je možné jej označit za pozoruhodný. Autorka v něm promítá nejen mayské legendy na pozadí křesťanského Mexika z 20. let 20. století, ale také dovoluje hlavní hrdince vymanit se z pout patriarchální rodiny. Té pevnou rukou vládne děd Cirilo a Kasiopea se od svých příbuzných nedočká než nadávek a bití. Cesta ve společnosti boha, kterého osvobodí, tak nevede jen k opětovnému získání jeho ztraceného trůnu, ale i k její vytoužené svobodě.