Jimmy McGill, hlavní hrdina seriálu, samozřejmě není mrtev. Jen si konečně změnil jméno a pomalu dokonává očekávanou proměnu v právníka zločinců Saula Goodmana. Společně s ním sledujeme také osudy dalších oblíbených charakterů, ke kterým v nové řadě přibyly další dvě oblíbené postavy známé ze seriálu Perníkový táta, neboli Breaking Bad. Volejte Saulovi je totiž jeho prequelový spin-off.

Jimmy si úředně změnil jméno a v branži je už znám jako Saul Goodman. Různými způsoby si snaží získat klientelu a za svou cílovou skupinu si zvolil drobné kriminální živly. Jenomže jeho osudem jsou daleko větší ryby, a ty si ho pomalu vyhledávají. Saulův protipól tvoří jeho přítelkyně a též právnička Kim. Ta pracuje na velkém případu, ale ráda by si občas oddychla u něčeho méně náročného. A zároveň se jí nelíbí Jimmyho nekalé praktiky, kterými se snaží manipulovat kauzy ve svůj prospěch. Do toho se příběhově namotávají osudy oblíbeného Mikea a „hodného“ kriminálníka Nacha. A v neposlední řadě do města přijíždí starý známý z původního seriálu – agent DEA Hank Schrader.

Zdroj fotografie: Profimedia

Sázka na jistotu v podobě oblíbených postav

Volejte Saulovi se vyznačuje pěknou řádkou charakterů známých již z původního seriálu Perníkový táta. Kromě Jimmyho alias Saula pravidelně vídáme také Mikea Ehrmantrauta, Guse Fringa nebo třeba Hectora Salamancu. V páté sérii přibyli další. A nejsou to žádná béčka. Jedná se o agenty z protidrogového, Hanka Schradera a Stevena Gomeze. Nutno dodat, že jejich nástup fungoval dokonale jako zpestření příběhu a zároveň také jako příjemná nostalgie pro milovníky Breaking Bad.

Zdroj fotografie: Profimedia

S těmito postavami přichází také zajímavý feeling, jelikož víme, jaký nevalný osud všechny potkal v Perníkovém tátovi. Ten se totiž odehrává až po událostech ve Volejte Saulovi. Proto je jejich sledování lehce hořkosladké. S tím se pojí také osudy postav, které s původním seriálem nemají nic společného, a to Kim Wexler a Nacho. Oba jsou stěžejní součástí Volejte Saulovi, přesto v „perníkové“ budoucnosti Saula již nehrají žádnou roli. A díky tomu vzniká otázka, co se s nimi stane?

Zdroj fotografie: Profimedia

Jediný, jehož budoucí osudy můžeme sledovat, je Jimmy. Na začátku prvního dílu každé řady dostáváme černobílý útržek z jeho života poté, co v seriálu Perníkový táta změnil identitu a uprchl. A to je možná ta úplně nejzásadnější linie, která diváky zajímá nejvíce. Tvůrci se k tomu jistě vrátí ve velkém stylu v příští sezóně, která má být poslední.

Užvaněný právník zaujme humorem i napětím

Better Call Saul (originální název seriálu) sází daleko více na humor než původní seriál. Je to samozřejmě dané podstatou hlavní postavy, která v obou seriálech táhne komickými výstupy. Bob Odenkirk, představitel hlavní role, se živil stand-upem, tudíž je k takovému pojetí charakteru více než předurčen. To ale neznamená, že Jimmy McGill/Saul Goodman je postava na jednu polohu. Právě naopak. Proměňuje se z ňoumu na sebevědomého grázla stejně jako „Perníkový táta“ Walter White. A Odenkirk tuto proměnu hraje mistrně.

Zdroj fotografie: Profimedia

Oba seriály spojuje jeden tvůrce – Vince Gilligan. Showrunner a scenárista, který je mimo jiné podepsaný také pod seriálem Akta X, vystavěl opět skvěle napjatou atmosféru v prostředí Nového Mexika, kde obchod s drogami buje. Jestliže jsou sekvence kolem Saula spíše komické, příběhové linie Mikea a Nacha jsou daleko víc napínavé. Je to dané tím, v jakém prostřední se jednotlivé postavy pohybují. Mike je diváky oblíbený drsný expolicajt, který se nyní pohybuje za hranou zákona a Nacho je místní gangster, jehož morální kompas není zcela rozbitý a rozhoduje se tak, aby jeho nejbližší nebyli vystavení ohrožení života.

Pátá série zkrátka pokračuje ve vysoce nastavené laťce jako předchozí řady a také původní seriál. Doufejme, že tvůrcům kvalita zůstane i po zbytek epizod.

SERIÁL: BETTER CALL SAUL, 5. SÉRIE

Tvůrci: Vince Gilligan, Peter Gould
Režie: Bronwen Hughes, Norberto Barba, Michael Morris, Gordon Smith, Jim McKay
Scénář: Peter Gould, Ann Cherkis, Gordon Smith
Střih: Skip Macdonald
Kamera: Marshall Adams
Hrají: Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Giancarlo Esposito, Ben Bela Böhm, Stefan Kapičič, Tony Dalton, Roland Buck III, Juliet Donenfeld, Robert Forster, Sasha Feldman, Max Arciniega, Josh Fadem, Peter Diseth, Javier Grajeda, Lavell Crawford, Hayley Holmes, Don Harvey, Morgan Krantz, Adrienne Lovette, Julian Bonfiglio, Allison King, Eric Steinig, Hans Obma, Poppy Liu, Juan Carlos Cantu, Kerry Condon, Jeremiah Bitsui, Ray Campbell, Katerina Tannenbaum, Sean Dillingham, Mark Margolis, Barry Corbin, Dean Norris, Steven Michael Quezada, Dennis Boutsikaris, Cara Pifko, Ammie Masterson, Tim DeZarn, Keong Sim, Rex Linn, Harrison Thomas, Frances Lee McCain, Sewell Whitney
Producenti: Bob Odenkirk
www.amc.com

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Herecké výkony
9
Vizuální zpracování
10
Hudba
9