HBO se vytasilo s novou minisérii Černobyl, která nám bez zbytečných servítek přibližuje okolnosti a hrůzné následky výbuchu v černobylské jaderné elektrárně. Jedná se o opulentní a pochmurný příběh, který je prezentován z pohledu nejvyšších státních úředníků, vědců, ale i obyčejných lidí, kterých se katastrofa dotknula úplně nejvíce. Příběh Černobylu je nejen o hrdinství, obětech a tvrdé neústupnosti, ale i o naivitě, pomíjivé dokonalosti a nadřazenosti a samozřejmě o hrozivé bezmoci nevinných a neinformovaných. Je to krásné, je to děsivé i depresivní dílo, které v člověku dokáže zanechat hluboké stopy.

Poutavý děj, který přibližuje skutečné události z pohledu mnoha společenských vrstev

Černobyl není příběhem jednoho muže. Není to ani příběh jedné katastrofy. Je to příběh, který navždy ovlivnil všechno a všechny. Seriál nám dává náhled do téměř každé společenské vrstvy a celou situaci kolem úniku radiace můžeme tak sledovat a posuzovat z různých perspektiv. To vše prostřednictvím úžasných herců, kteří se dokonale sžili se svou rolí a svými výkony posouvají seriál na nejvyšší úroveň.

© 2019 Home Box Office, Inc. All rights reserved

Díky nim si tak v tísnivé minisérii naplno vychutnáme souboj argumentů a pevných vůlí, kdy nakonec zvítězí zdravý rozum a odhodlání několika jedinců, kteří s nasazením vlastního života bojují za to, co je správné. Ale jak nám seriál ukáže, rozhodnout, co je správné, není vůbec jednoduché.

© 2019 Home Box Office, Inc. All rights reserved

Velký smysl pro detail, který divácký zážitek mnohonásobně umocní

Černobyl si libuje v puntičkářství. Radiace je tak dokonale vykreslena, že i když ji nemůžeme uchopit, nebo spatřit, máme pocit, že z obrazovky téměř sálá. Trik tkví v práci s detaily, skvělými kulisami i efekty, kdy se tvůrci zaměřili opravdu na každou píď jednotlivých scén.

© 2019 Home Box Office, Inc. All rights reserved

Již od prvních minut si můžeme všimnout různých náznaků unikajícího záření – rudých obličejů, drobných i větších zranění, nevolnosti nebo obarveného kouře, a to vše za doprovodu dunivé, tematické hudby, která zní přesně jako pozvolný únik radioaktivního záření a zároveň jako smuteční roh ohlašující blížící se smrt.

© 2019 Home Box Office, Inc. All rights reserved

V každém díle je hned několik „mezizáběrů“ na opuštěná a depresivní místa bez života. Kapající vodu, špínu na zemi, poletující částice prachu dopadající na oblečení nebohých přihlížejících, mrtvou zvěř nebo úlomky grafitu všude kolem elektrárny. Při tom všem se člověku svírá žaludek a jednotlivé scény v divákovi vyvolávají strastiplný pocit zoufalství a deprese.

© 2019 Home Box Office, Inc. All rights reserved

Všechny tyto detaily velmi přesvědčivě vykreslují katastrofu, která se toho dne udála a člověk jim s jistou oddaností věří a prožívá s postavami každé utrpení, každé nesnáze a každé těžké rozhodnutí, které je třeba učinit.

© 2019 Home Box Office, Inc. All rights reserved

Časová preciznost, autentické záběry a vědecká důslednost

Tvůrci si dali záležet na chronologické posloupnosti příběhu. Aby nám usnadnili orientaci, občas se na obrazovce objeví přesný čas a datum a my tak jasně vidíme, jak se přesně při řešení krizové situace postupovalo. Vyzdvihnout musím dialogy, které se tváří velmi vědecky a odborně, ale zároveň dokáží i obyčejnému laikovi představit a alespoň hrubě vysvětlit, jak vlastně dochází ke štěpení, jak funguje jaderná elektrárna, jak vniká energie nebo k čemu je dobré polykat tabletky jódu. A jsou tu další vědecky podložené skutečnosti, například účinnost olova proti radioaktivnímu záření, co radioaktivita dělá s buňkami v lidském těle a jak i malý únik záření může zničit přírodu na celá léta.

© 2019 Home Box Office, Inc. All rights reserved

Autoři nezapomněli ani na autentické záběry. Například v jednu chvíli se na obrazovce objeví skutečné oznámení SSSR o černobylské havárii, což opět dodává na realističnosti celé série.

© 2019 Home Box Office, Inc. All rights reserved

Co bude dál?

Do konce minisérie máme ještě dva díly a stále zbývá prostor pro vykreslení následků. Od prvního dílu dostáváme náznaky toho, že i pouhý kontakt s lidmi postiženými radiací může být nebezpečný. Proto bude zajímavé a možná i trochu nepříjemné sledovat další vývoj jednotlivých postav. Nejspíš budeme svědky vlivu radiace na těhotenství jedné z hrdinek, ale bude se určitě pokračovat i v politických machinacích, čeká nás dostavba výměníku tepla, o který se starají teď už nazí dělníci a pak snad i následná stavba sarkofágu, který by měl celou elektrárnu nepropustně uzavřít a chránit svět před dalším únikem radiace.

© 2019 Home Box Office, Inc. All rights reserved

Čeká nás i další fáze soukromého vyšetřování ohledně celé havárie a je možné, že příběh začne skákat v čase a skončí první scénou, kterou celý seriál odstartoval. Neočekávejte tak žádný happy end, ale spíše emotivní závěr, který vás nenechá chladným.

 

Seriál: Černobyl

Režie: Johan Renck
Scénář: Craig Mazin
Kamera: Jakob Ihre
Hudba: Hildur Guðnadóttir
Hrají: Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson, Paul Ritter, Jessie Buckley, Adam Nagaitis, Robert Emms, Sam Troughton a další.
www.hbo.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
9
Hudba
10
recenze-serial-cernobyl-2019Černobyl nám ukazuje věci tak, jak jsou. Neštítí se drsnějších scén, silných emocí ani dramatických rozhovorů mezi skvělými herci a nemá problém ani s vizuálním zpracováním, které je na velmi vysoké úrovni. Na obrazovky nám HBO servíruje pochmurný snímek, který velmi poutavě a přesvědčivě odráží skutečné události a dává nám tak možnost nahlédnout na celou problematiku z filmově-uměleckého úhlu. A pokud si pustíte nějaký dokument, zjistíte, že seriál je věrohodnější, než by se na první pohled mohlo zdát.