Arséne Lupin je literární postava, která je ve Francii nesmírně populární. V oblibě ji má také hlavní hrdina nového francouzského seriálu Assane, který provádí loupeže přesně podle toho, jak jsou popsané v knihách o Lupinovi. Nyní se chystá své dovednosti využít, aby očistil jméno svého otce a zároveň pomstil jeho smrt.

Assane Diop v mládí utekl se svým otcem Babakarem z Afriky do Francie, kde jeho otec začal pracovat jako řidič bohatého podnikatele Pellegriniho. Jednoho dne z Pellegriniho sejfu zmizí diamantový náhrdelník a z krádeže je falešně obviněn Babakar. Krátce po jeho odsouzení a uvěznění spáchá sebevraždu. Jediné, co Assanovi po otci zbylo, je kniha o Lupinovi. Dospělý Assane je inteligentní a fyzicky zdatný zloděj, který své kriminální kousky kopíruje podle Lupinových. Po čtvrt století se objeví náhrdelník, který údajně Babakar ukradl a Assane je ochoten dokázat otcovu nevinu.

Svižné tempo

Lupin je pohodový seriál pro nenáročného diváka. Pět zhruba padesátiminutových dílů se dá zhlédnout během jednoho odpočinkového nedělního odpoledne a člověk u toho nemusí nijak extrémně přemýšlet. Hlavní hrdina v podání „nedotknutelného“ Omara Sy je sympaťák, jehož morální kompas je sice nastavený správně, ale v mezích zákona se rozhodně pohybovat neumí. Své hlavní přednosti ukáže v plné kráse během prvního dílu při krádeži v Louvru a je nám jasné, že svým protivníkům pořádně zatopí pod kotlem. Jeho motivaci posilují flashbacky do těžkého dospívání, kdy postupně přišel o oba rodiče.

V každém díle je alespoň jeden moderně provedený Lupinův geniální kousek. Ať už se jedná o loupež, útěk z vězení nebo zbavení nepříjemného pronásledovatele. Některé scény jsou vcelku přitažené za vlasy, ale primárním cílem seriálu je diváky pobavit a přivést do karantén po celém světě trochu dobrodružství. Nakonec ani nevadí skutečnost, která mi zpočátku nešla do hlavy a týká se představitele hlavní role. Ačkoliv je Sy skvělý herec a role mu pasuje, neubráním se pocitu lehkého castingového failu. Přece jenom je hlavní hrdina mistr převleků, který by měl působit zcela obyčejně a nenápadně. To v případě skoro dvoumetrového mohutného herce úplně neplatí.

Assana zdobí extrémní všestrannost. Nejsou mu cizí schopnosti počítačového hackera nebo třeba bojová umění. Vše mu vychází a nikdy nemá strach. Vždy je o krok napřed před policií i svými kriminálními protivníky. Naštěstí, pro zajímavost příběhu, se v určitém momentu štěstí obrátí k Assanovi zády, aby si divák nemyslel, že je charismatický lupič neporazitelný. Jen je škoda, že se tohle stane až ve chvíli, kdy je jasné, že seriál skončí. Tvůrci si takto připravili půdu pro další díly.

Že jsou akční scény prvotřídní, podtrhuje fakt, že jedním z tvůrců je francouzský režisér Louis Leterrier. Ten má za sebou zajímavou kariéru plnou akčních bijáků – první dva Kurýry s Jasonem Stathamem, pro Marvel Cinematic Universe natočil Neuvěřitelného Hulka anebo pro Netflix předloni připravil sérii Temný krystal: Věk vzdoru. Vypadá to, že má tento režisér u Netflixu podporu i do budoucna.

SERIÁL: LUPIN

Režie: Ludovic Bernard, Louis Leterrier
Scénář: George Kay, François Uzan, Florent Meyer, Marie Roussin
Kamera: Christophe Nuyens
Hudba: Mathieu Lamboley
Hrají: Omar Sy, Vincent Londez, Shirine Boutella, Nicole Garcia, Antoine Gouy, Clotilde Hesme, Hervé Pierre, Ludivine Sagnier, Soufiane Guerrab, Vincent Furic, Cédric Meusburger
Producenti: Isabelle Degeorges
Střih: Jean-Daniel Fernandez-Qundez, Richard Marizy, Audrey Simonaud
Scénografie: Françoise Dupertuis
Kostýmy: Olivier Bériot
www.netflix.com

PŘEHLED RECENZE
Příběh
6
Herecké výkony
9
Vizuální zpracování
8
Hudba
8
recenze-serial-lupinSeriál Lupin je příjemná oddychová záležitost na nedělní odpoledne. Omar Sy si jako šarmantní lupič-gentleman získává sympatie diváků a nelze mu nefandit. Pět dílů uteče jako voda a budete vyhlížet nové.