Aspoň tak se jeví na základě ochutnávky pořádané společností HBO Europe, která tento šestidílný seriál natočila podle norského formátu (Mammon z roku 2014). Temný akční krimi thriller odkrývá pozadí korupčního skandálu velkého státního energetického podniku. Novinář Petr Vlček (Matěj Hádek) se tak pouští do nebezpečné hry, do které je zapleten i jeho bratr.

Mamon

Téma, které ani v našich krajích není neznámé, umně převedl na filmové plátno režisér Vladimír Michálek. Z mého pohledu není co vytknout. Atmosféra, vypilované postavy, napínavý příběh. Z filmového hlediska: skvělý casting, zahrané výkony, lokace, režie. Od běžného českého seriálu, na který jsme v našich televizích zvyklí, je Mamon na míle daleko. Svou zásluhu má na tom samozřejmě nejen štáb s produkcí Bionaut, ale kvalitní produkce HBO, která stále drží vysokou laťku.

Mamon

Obsah Mamonu se opírá v základních pilířích o svou norskou předlohu, ale dle slov scénáristy Štefana Titky bylo třeba osekat náboženské motivy kvůli českému ateismu a díky vlastní lince scénáře naroubované na české prostředí se z příběhu stal zcela originální počin. V každém případě jde v Mamonu především o moc a velké peníze. Snaha investigativního novináře přijít všemu na kloub a odkrýt pravdu bude zřejmě, stejně jako je tomu i v běžném životě, velice obtížný úkol.

Jak jsem se již zmiňovala, Michálek si na základě castingu Mirky Hyžíkové vybral skvělé herce, v mnoha případech neokoukané tváře. Všichni se shodují na jednom, že natáčení bylo velice příjemné a celý tým byl optimisticky zapálen do práce, což je z výsledku cítit. Seriál disponuje skvěle vybranými lokacemi, mimo jiné prostor bývalé tiskárny v Salvátorské ulici, luxusní vilou v Tróji a točilo se i v Budapešti.

Mamon

Mamon se bude vysílat na kanálech HBO a také ho bude možné zhlédnout pomocí aplikace HBO Go. Navíc poprvé v historii HBO bude možné celý seriál vidět zdarma, bez nutnosti předplatného a s předstihem pouze na základě registrace na webových stránkách www.kauzamamon.cz. Součástí marketingové kampaně pak bude ještě pro diváky k dispozici detektivní hra související se seriálem.

Mamon

Myslím, že Mamon splňuje kritéria svého žánru a až na některé nepřirozené dialogy se jeví velice slibně, navíc si pevně drží napětí, díky němuž je divák chycen do sítě a bude chtít vidět vše. Norové již mají natočenou i druhou sérii a je otázkou, zda český Mamon osloví diváky a nezůstane „jen“ u první řady.

Seriál: Mamon

ČR, 2015, česká verze, 55 min./díl, akční/krimi/thriller, seriál 6 dílů
Režie: Vladimír Michálek
Scénář: Štefan Titka, Iva Klestilová, Ondřej Provazník, Hynek Trojánek
Kamera: Martin Štrba
Architekt: Jan Vlasák
Hudba: Karel Havlíček
Hrají: Matěj Hádek, Gabriela Míčová, Eva Leimbergerová, Tereza Hofová, Daniel Tůma, Dušan Sitek, Pavlína Štorková, Michal Dlouhý, Igor Bareš, Vladimír Krátký, Martin Sitta, Jan Novotný, Pavel Gajdoš, Stanislav Gerstner, Kateřina Burianová a další
Distribuce: HBO Europe
Premiéra: 25.10.2015
www.hbo.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
10
Soundtrack
10
recenze-serial-mamonPLUSY: Příběh jako takový. Udržené tempo napětí dokreslené skvělými lokacemi a přirozenými hereckými výkony. Filmová režie. -- MÍNUSY: Některé nepřirozené dialogy. Slabší místa ve scénáři.