Pokud jste u pokračování Miracle Workers, na českém HBO jako Nebe s.r.o., očekávali podobnou dějovou linku jako u první série, máte smůlu. Tvůrci přicházejí se zcela novým konceptem, kde nebe nahradilo středověké městečko s novými postavami a příběhy. Herecké obsazení zůstalo téměř totožné a opět překvapuje svými výkony. Hlavně si ale seriál zachoval svůj neotřelý břitký humor reflektující dnešní dobu.   

Nebe jako továrna na sny 

Pro ty, co neviděli první sérii, následuje malé shrnutí. Bůh, v jehož roli exceluje Steve Buscemi, se rozhodne, že zničí Zemi. Proti tomu se ale rozhodne bojovat Eliza (Geraldine Viswanathan), která byla zrovna přeřazena do oddělení Zpracování lidských modliteb a přání ke Craigovi (Daniel Radcliffe). Vsadí se s Bohem, že splní přání dvou zoufalých jedinců, kterým se nedaří dát dohromady. Jenže na první pohled lehký úkol se ukáže téměř jako nemožný. A navíc Bůh není takový, jakého si ho jeho zaměstnanci firmy Nebe s.r.o. představovali. 

Šestidílná první řada, inspirována knihou What in God’s Name od tvůrce série Simona Riche překvapila syrovým humorem, který se nebál opřít do náboženství, ale především do dnešní doby. Dobrý scénář pozvedlo výborné herecké obsazení. Daniel Radcliffe se ukázal ve zcela nové roli roli a definitivně tak potvrdil, že by neměl být jen ve škatulce herce z Harryho Pottera. I jeho herečtí kolegové nezůstali pozadu. Kromě již výše zmíněného představitele Boha Steva Buscemiho baví i jeho asistent Karan Soni, známý jako taxikář z Deadpoola. 

Zajímavé je i pojetí nebe jako velké továrny, kde má každý po smrti své místo, a stejně jako během svého pozemského života svou práci nesnáší. Možnost zničení Země tak berou jako vysvobození a nevadí jim ani zklamání ze svého šéfa, kterého měli za Boha. 

Temné časy přicházejí 

U druhé série ale došlo k radikálnímu obratu. Se svým předchůdcem nemá kromě názvu a herců nic společného. Nový příběh, nové kulisy, nové kostýmy a jiná doba. Vracíme se totiž do středověku, kde má opět každý své místo, a povolání je mu dáno na základě příjmení. Životní změna je téměř něco nemožného a nikdo ji ani nechce. Kromě Alexandry Hovnoškrabové (Geraldine Viswanathan), jež opravdu nechce pokračovat v práci svého otce Eddiho Hovnoškraba (Steva Buscemi). Stejnou beznaděj jako Al cítí i princ Chauncley (Daniel Radcliffe), který se moc nepotatil po svém otci králi Cragnoorovi Bezcitném. Místo krutého následníka trůnu je Chauncley ňouma chovající kachny s jediným kamarádem, asistentem krále lordem Vexlerem (Karan Soni). Princ se ale v průběhu série mění, zvláště poté, co narazí na svou poddanou Alexandru, se kterou sdílí překvapivě podobné pocity a osud. Spolu tak budou bojovat za záchranu svého města, když ho jeho vůdce nechal napospas nepříteli. 

Přestože se na první pohled zdají příběhy úplně odlišné, představitelé postav si nesou stále stejné povahové rysy a osudy svých hrdinů. Temné časy jsou ale zábavnější než jejich předchůdce. Do středověkého kabátu se mnohem lépe schovaly narážky na dnešní politickou situaci, kde obyčejní poddaní bezměrně věří svému zástupci a ochotně s ním jdou do záhuby. 

V druhé sérii je i česká stopa, jelikož natáčení středověkého města probíhalo u nás. Kromě povedených kulis zapracovali tvůrci i na kostýmech, za které by se žádný historický film nemusel stydět, i když tento seriál má do historické reality opravdu daleko. Nebo ne? Suchý humor je nejlepší věcí na celé sérii, když opomeneme opět skvělé herecké výkony. Scénář od autora Simona Riche je ještě lepší a radikálnější a nezalekne se ničeho. Paralely s moderní dobou odpovídají realitě, i když to tak možná dříve určitě nebylo. Jako satira slouží skvěle. Přesto ale styl vyprávění nebude pro každého. Pokud nemáte rádi sarkasmus, černý humor nebo celkově neradi chodíte za hranu, asi sáhněte po něčem jiném. Protože v případě, že nejste naladěni na stejnou vlnu, těžko vám pak seriál něco dá. Jestli chcete seriál, jehož epizody mají kolem dvaceti minut, a dá se zkouknout během jediného dne, Miracle Workers jsou jasnou volbou. Krátká stopáž seriálu sedí, není roztahaný a příběh více ubíhá. Obě série, i přes svou diametrální rozlišnost, ale baví. Nedá se nic vytknout. Scénář vyzdobený hvězdným hereckým obsazením se postará o vše. 

SERIÁL: MIRACLE WORKERS / MIRACLE WORKERS: DARK AGES

HBO, 2019–2020
Autor: Simon Rich
Hrají: Daniel Radcliffe, Steve Buscemi, Geraldine Viswanathan, Karan Soni, Jon Bass, Lolly Adefope
www.hbo.com

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
9
Hudba
8
recenze-serial-miracle-workers-2-serieSatirický seriál, na dnešní dobu zasazený na neobvyklá místa. Skvělé herecké obsazení v čele s Danielem Radcliffem podtrhává dobrý scénář s gradujícím příběhem. Je možné, že ne každému typ humoru nebo postavy sednou. I proto má seriál velmi rozdílná hodnocení.