HBO neplodí nové filmy a seriály tak často jako například Netflix, ale většinou jim věnuje o to více péče a nabídne alespoň mírně nadprůměrné zpracování s velkým rozpočtem. Minimálně jednou za rok se dokonce povede natočit dílo, které si získá vysokou popularitu po celém světě. Minulý rok to byl například chválený Černobyl a letos by se oním alfa samcem mezi seriály mohl stát sci-fi seriál z daleké budoucnosti, kde jsou poslední děti lidského druhu vychovávány androidy. A jelikož se na režii podílel i legendární Ridley Scott (Vetřelec) se svým synem Lukem, jisté kvality i úspěch byly předem zajištěny. 

Už nejsme na Zemi

Země se kvůli válkám mezi ateisty a věřícími stala nehostinnou k životu. Vybraní jedinci, věřící v Sola, se vypravili do dalekého nekonečna ve vesmírném korábu zvaném Archa. Naproti tomu několik dětských embryí bylo vysláno na cizí planetu spolu s androidy v naději, že budou vychovány bez víry v božstvo a jejich jedinou oporou se stane věda. 

Seriál se i přes své sci-fi kořeny dokázal chytře vypořádat s problematikou víry a ateismu, kdy obě strany staví proti sobě, přičemž v některých okamžicích se budete přiklánět na jednu, pak zase na druhou stranu. Víra v boha Sola je v mnoha okamžicích totiž vykreslena jako rozsáhlý kult, který neuznává nic jiného než sám sebe. Jindy je ovšem víra přesně to, co protagonisté ve svízelných situacích potřebují, zvlášť, když jim věda nepomohla a oni musí sledovat, jak jejich nejbližší umírají. Na druhou stranu, ateistická strana je v seriálu od začátku utvrzována v tom, že právě víra je to, co Zemi zahubilo.

Během seriálu tak dochází k vyhroceným střetům mezi vírou a pragmatickou vědou, ať už na bázi argumentační nebo čistě silové, kdy si jedna či druhá strana chce za každou cenu prosadit svou pravdu. V seriálu tedy není problém najít kritickou rovinu, která nahrává spíše ateistům, ale nechává vyniknout i okamžikům, které vyzdvihují důležitost víry, což je u sci-fi seriálu s androidy nečekané, ale ne úplně originální. Podobné myšlenky duše a víry mezi stroji můžeme hledat už i v prvním Blade Runnerovi nebo v akční sci-fi Já, robot. Látka je však pokaždé uchopena trochu jinak, což jí dodává na hodnotě.

Příběh plný překvapení i brutality

Vychováni vlky už od začátku působí zvláštně a v mnoha ohledech až morbidně. Lidská embrya jsou uměle odnošena strojem, který, alespoň co se chování týče, působí relativně lidsky. Pak ale dochází k anomáliím v jeho kódu a člověk si začne pokládat otázky. Do toho nám tvůrci nabídnou několik brutálních střetů mezi androidy a lidmi a dočkáme se i opravdu děsivé krvavé lázně. Jak se ale příběh odvíjí, dochází k překvapivým odhalením a vysvětlením, která si s sebou seriál nese od prvního dílu a v průběhu přihazuje další a další. Hledání vyvoleného, flashbacky z války na Zemi, původní obyvatelé planety nebo hrátky s virtuální realitou. Tohle celé tvoří zajímavou koláž, ve které nikdy nevíte, jaká část vás dokáže překvapit nejvíce. Bude to zvrat, náhlá brutální sekvence, nápaditý dialog postav nebo něco úplně jiného?

seriál Vychováni vlky

Ke kvalitnímu příběhu patří i kvalitní režiséři jednotlivých epizod, mezi kterými nalezneme Ridleyho Scotta či jeho syna Luka. HBO ale vsadilo i na obsazení. Ačkoli většina herců je neznámá, o to větší snahu při ztvárnění svých rolí vyvíjí. Nicméně jednu známou tvář tu přeci jen najdeme – je jím sympaťák Travis Fimmel z Vikingů a rozhodně tu nehraje druhé housle, ale velice důležitou úlohu, která možná změní úplně všechno. 

seriál Vychováni vlky

Vizuál, který potěší

Závěrem ještě pochválím vizuál, který je vzhledem k seriálové tvorbě na velmi dobré úrovni. Čím dál častěji se stává, že seriálové zpracování se snadno vyrovná velkorozpočtovým filmům, což jsme mohli vidět už u Hry o trůny, Černobylu nebo v případě fantasy seriálu s rasistickou tématikou Lovecraftova země. HBO na svých seriálech rozhodně nešetří, a to je dobře.

SERIÁL: VYCHOVÁNI VLKY

Tvůrci: Aaron Guzikowski
Režie: Ridley Scott, Luke Scott, Alex Gabassi, Sergio Mimic… (více)
Scénář: Heather Bellson, Aaron Guzikowski
Kamera: Ross Emery, Erik Messerschmidt, Dariusz Wolski
Hudba: Ben Frost
Hrají: Travis Fimmel, Abubakar Salim, Jordan Loughran, Amanda Collin, Ethan Hazzard, Winta McGrath, Aasiya Shah, Ivy Wong, Loulou Taylor, Munro Lennon-Ritchie, Niamh Algar a další…
www.hbo.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Herecké výkony
9
Vizuální zpracování
9
Hudba
9
recenze-serial-vychovani-vlkyNápaditá sci-fi s androidy o posledních přeživších na vzdálené planetě, která vkusně využívá odvěký souboj vědy a víry v božstvo. Seriál se neštítí ani otevřené brutality či vyhrocených citových momentů. Nečekejte čistou bezmyšlenkovitou sci-fi, ale důkladnou příběhovou pouť za spásou lidské rasy, doplněnou o prozkoumávání možností androidního já.