Předplatitelé Netflixu nejspíš již zaznamenali celosvětový úspěch seriálu Papírový dům a možná narazili i na chválenou Díru. Oba projekty pochází ze Španělska, které letos vyprodukovalo další nápaditý seriál 30 stříbrných, i když tentokrát pod záštitou HBO. Originální seriál je plný démonů, paranormálních jevů, a hlavně velice krvavé a neskrývané brutality i nahoty. Měli byste mu dát šanci?

Dlouhá stopáž, málo dílů

V průběhu prvního dílu jsem byl velice skeptický. Zpočátku seriál připomínal dramatickou telenovelu, ve které se sice dějí zvláštní věci, ale žádné fantaskní prvky nejspíš neobsahuje. Navíc se objeví celá řada postav a divák se jen těžko orientuje, koho a co by vlastně měl sledovat, aby nepřišel o nic důležité. Hledání 30 stříbrných, které člověku propůjčí moc změnit dějiny, právě začíná a vy máte pocit, že u toho musíte být.

To se ale velice rychle změní, když začnou umírat lidé dosti neohranými způsoby a během dvaceti minut se najednou děj posune takovým tempem kupředu, že by to vystačilo na celý film.

Po pilotní epizodě, která diváka uhrane svou neohranou premisou a absurdními scénami, se ale dostaví menší vystřízlivění. Následuje pár více či méně kvalitních dílů, které postupně budují tajemno, představují postavy a na pozadí se pomalu utváří ucelený příběh, který v rámci žánru má hlavu a patu, ale celé to trvá moc dlouho. Seriál má jen osm dílů, takže tvůrci natáhli stopáž jednotlivých epizod, které mají i 60 minut. Bohužel se ukazuje, že hodina je někdy až moc. Ale v každém díle je alespoň pár momentů, které vám to čekání vesměs vynahradí.

Vizuální zpracování

U seriálové produkce se bohužel mnohem častěji, než u filmů projeví nedostatek peněz, a to zejména v případě speciálních efektů. U 30 stříbrných je obraz celkově zvláštně zabarvený, světla a pozadí občas působí rozmazaně. Nejedná se o prvoligovou hollywoodskou produkci, naštěstí si ale člověk velice rychle zvykne a těch pár nedostatků seriálu odpustí. Monstra samotná by také zasloužili trošku více péče, ale bezpochyby vypadají hrůzostrašně a děsivě. Když přijdou na scénu, jen sedíte a koukáte, jakou paseku stvůry z hlubin pekel způsobí a jestli to váš oblíbený hrdina přežije, nebo ne.

Příjemní herci a temný příběh

Hlavním tahákem jsou různorodé postavy, které se snaží vyrovnat s tím, že se uprostřed jejich vesničky rozpoutávají ďábelské plány, útočí na ně démoni a jejich bezpečí je narušeno silami z jiného světa. 

Minimálně ústřední dvojice Paco a Elena jsou sympaťáci, kterým skvěle sekunduje i kněz o velikosti kulturisty s vousy jak Santa Klaus. Samotný děj je hravý, někdy vtipný, jindy vyloženě hororový. 

Seriál se neštítí brutálních sekvencí, kdy postavám rozřízne čelist přímo před kamerou nebo udusí chlapíka benzinem z pumpy. Do toho po světě pobíhají démonická stvoření o velikosti dodávky, která přepůlí chlapa jednou ranou.

Někdy se možná až příliš mluví a na akci nebo posun v ději si člověk musí počkat. Celkově se ale jedná o vcelku povedený, ale hlavně originální počin, který bychom zrovna od Španělů určitě nečekali. Na rozdíl od americké tvorby jde nějaká opatrnost a korektnost mimo a Španělé se nebojí v televizi ukázat odpadávající kusy masa a hektolitry krve. A stejně tak neřeší ani obsazování menšin nebo nedotknutelnost náboženských dogmat. Kde jinde uvidíte kněze, kteří vzývají ďábla a tvrdí, že ukřižování Ježíše byl připravený podvod? Zkrátka boří aktuální trendy a zatím jim to vychází. 

SERIÁL: TŘICET STŘÍBRNÝCH

Horor / Thriller
Španělsko
Režie: Álex de la Iglesia
Scénář: Álex de la Iglesia, Jorge Guerricaechevarría
Kamera: Pablo Rosso
Hudba: Roque Baños
Hrají: Mafalda Carbonell, Eduard Fernández, Javier Garrido García, Macarena Gómez, Carmen Machi, Megan Montaner, Pepón Nieto, Jaime Ordóñez, Miguel Ángel Silvestre, Manolo Solo a další.
Střih: Domingo González
Scénografie: José Luis Arrizabalaga
Masky: Isabel Duque
Kostýmy: Paola Torres
www.hbogo.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Herecké výkony
7
Vizuální zpracování
6
Hudba
7
recenze-tricet-stribrnych30 stříbrných je temná, nekorektní fantasy z moderního světa. Tvůrci si libují v zobrazování smrti a utrpení. Navíc se neustále opírají do náboženských dogmat a ujíždí na tajemné mystice a historii. V čele stojí sympatičtí hrdinové, příběh má až na několik okamžiků rychlý spád a milovníci hororů či akce si také přijdou na své. Vizuální stránka je vzhledem ke španělské produkci vcelku přijatelná a nebýt přepálené stopáže některých dílů by se mohlo jednat o jedno z největších překvapení letošního roku.