- Reklama -

Stephen King patří mezi nejoblíbenější spisovatele na světě a jeho díla byla již nesčetněkrát převedena do filmové nebo seriálové podoby. Seriál Outsider podle stejnojmenné knihy se dočkal deseti dílů, během kterých se společně s vyšetřovateli snažíme zjistit, kdo zabil malého chlapce. Viníkem totiž možná není ten, ke kterému vedou všechny stopy.

V lese je nalezeno zohavené tělo jedenáctiletého Frankieho Petersona. Vyšetřováním vraždy je pověřen místní zkušený detektiv Ralph Anderson, jehož stále tíží ztráta vlastního syna. Všechny důkazy a výpovědi svědků jednoznačně ukazují na oblíbeného baseballového trenéra Terryho Maitlanda. Ten je okamžitě zatčen. První pochybnosti nastanou, když se objeví video a svědectví lidí, která dokazují, že Terry byl v době vraždy skoro sto kilometrů daleko. Jenže na místě činu jsou jasné stopy jeho DNA. Je možné, aby byl jeden člověk na dvou místech zároveň?

Pro milovníky mysteriózního žánru

Jestliže seriál vychází z Kingovy tvorby, dá se předpokládat, že se budeme bát a že budeme svědky nějakých nadpřirozených jevů. Outsider není výjimkou, i když první dva díly knihou nepolíbeného diváka spíše vedou k realističtějšímu vysvětlení. Ty má režijně na svědomí oblíbený komediální herec Jason Bateman, který se v posledních letech od tohoto žánru odklonil (seriál Ozark). Batemanovi se podařilo vytvořit perfektní depresivní atmosféru, připomínající například True Detective, která diváka zcela pohltí od první minuty. Přestože jsou první dvě epizody režijně i scenáristicky nejpůsobivější, není se třeba bát, že by poté seriál usnul na vavřínech. Dalších dílů se chopilo několik zkušených seriálových tvůrců a pomalu začínají odpovídat na otázky, které v prvních dílech byly vyřčeny. Nepříjemnou atmosféru doplňuje skvělá tísnivá hudba, která podrží v napětí i toho nejméně bojácného diváka.

Velkou předností Outsidera jsou také fantastické herecké výkony. Zmiňovaný Jason Bateman kromě režie také exceluje jako obviněný Terry Maitland. V roli jeho ženy zaujme krásná Julianne Nicholson, jejich právníka zase hraje zkušený Bill Camp. Dále poznáte například Mare Winnigham jako ženu hlavního hrdiny, či Dereka Cecila známého z House of Cards jako bývalého policistu, který pomáhá s vyšetřováním. Hlavní hvězdou je ovšem Ben Mendelsohn, který svým výkonem jako detektiv Ralph Anderson zastiňuje všechny ostatní. Jedinou nešťastnou volbou pro mě zatím zůstává Cynthia Erivo, jež ztvárňuje důležitou postavu vyšetřovatelky Holly Gibney. Otázkou je, do jaké míry za to může samotná herečka a do jaké míry je to způsobeno charakterem postavy.

Čeká nás druhá řada?

Ještě netušíme, jak dopadnou hrdinové seriálu v první sérii a už se nahlas uvažuje o druhé. Úspěch a oblíbenost seriálu je veliká, proto není divu, že na HBO pomýšlejí na rozšíření seriálu o další řadu. Zatímco fanoušci knižní předlohy by možná byli radši, aby se dál již netočilo, seriáloví nadšenci skáčou radostí. Jelikož i sám Stephen King má pro seriál slova chvály, vypadá to, že pokračování nás zřejmě nemine.

SERIÁL: OUTSIDER

Režie: Andrew Bernstein, Jason Bateman, Igor Martinovic, Karyn Kusama, Daina Reid
Scénář: Richard Price, Jessie Nickson-Lopez, Dennis Lehane
Střih: Dorian Harris, Leo Trombetta, Daniel James Scott
Kamera: Zak Mulligan, Rasmus Heise, Igor Martinovic, Kevin McKnight
Hudba: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Hrají: Jason Bateman, Ben Mendelsohn, Cynthia Erivo, Bill Camp, Mare Winningham, Paddy Considine, Julianne Nicholson, Yul Vazquez, Jeremy Bobb, Marc Menchaca, Regina Ting Chen, Harrison Stone, Leiloni Arrie Pharms, Athena Akers, Summer Fontana, Michael Esper, Claire Bronson, Hettienne Park, Scarlett Blum, Matthew Carter, DJames Jones, John Curran, David E. Collier, Nneoma Nkuku, Duncan E. Clark, Derek Cecil, Martin Bats Bradford, Steve Witting, Joshua Whichard, Quinn Bozza, Genevieve Hudson-Price, Demi Castro, Oscar Torre, Susan Gallagher, Andrea Frankle, Frank Deal, William Mark McCullough, Denny Dillon, Surely Alvelo
www.hbogo.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Herecké výkony
9
Vizuální zpracování
10
Hudba
10