- Reklama -

Město Soul patří mezi nejmodernější na světě. Pokud se sem vypravíte, čeká na vás celá řada aktivit. Od nakupování v obrovských nákupních centrech přes pamlsky na trhu až po projížďku na kole kolem řeky Han. Můžete navštívit zvířecí kavárny nebo si na celý den půjčit tradiční oděv hanbok a cítit se jako v království dynastie Čoson. Rozhodně musíte navštívit korejské lázně plné ozdravných procedur s možností noclehu.

Na dopravu po městě budete potřebovat kartu T-Money, o které jsme již psali v minulém článku, nebo kreditní kartu. Zdejší metro je označováno za nejrušnější na celém světě, jelikož denně přepraví až osm milionů lidí. Funguje od půl šesté ráno do půlnoci. Metro je velmi moderní, každý vůz je rozdělen na prostor pro starší osoby a růžová sedadla jsou pro těhotné ženy. V zimě jsou sedačky vyhřívané a na obrazovkách je vše v angličtině. Stejně jako v Busanu, i tady se lidé řadí u dveří do jednotlivých vozů. V metru jsou také skleněné zábrany proti sebevražedným pokusům. 

Pokud zvolíte přepravu autobusem, sledujte jejich barvu. Modré autobusy jezdí delší linky, zelené naopak ty kratší. Žluté autobusy jezdí kratší vzdálenosti v rámci města a červené jsou sice expresní, ale jezdí do příměstských částí. Na zastávkách je wi–fi připojení, takže najít jízdní řád v angličtině není problém. Může vám pomoci i znalost korejské abecedy Hangul. Levnou variantou je i taxi služba nebo KakaoTaxi – varianta Uberu. 

Jídlo plné barev

Korejská kuchyně je známá svojí vyvážeností, a především je velmi zdravá. Každá barva v pokrmu značí prvek, který je soustředěn na pomoc orgánům. Červená znázorňuje oheň a napomáhá srdci nebo zelená jarní cibulka pomůže vašim játrům a znázorňuje dřevo. Ke každému jídlu dostanete přílohy banchan zdarma spolu s vodou. Mezi přílohami určitě uvidíte kimchi – nakládané čínské zelí nebo cibuli se sójovou omáčkou či česnek nasáknutý chilli. 

Mezi nejpopulárnější pokrmy patří bezpochyby bibimbap – rýže smíchaná s masem a korejskou pálivou omáčkou společně s dalšími přísadami jako houby, špenát, vajíčka nebo řasy. Korejci milují maso na všechny způsoby. Nejčastěji ho grilují jako samgyeopsal – plátky hovězího. Co se týká hovězího masa, musíte vyzkoušet bulgogi nebo vývar z kostí seolleongtang. Najíte se cca za 7 000 ₩ (140 Kč) za jednu porci. Většinou k jídlu dostanete i polévku, která je také zdarma.

Gwangjang Market vám jistě zajistí nevšední zážitek. Market se objevil v jedné z epizod pořadu Street Food na Netflixu a rozhodně stojí za návštěvu. Stačí si vybrat stánek, který vám padl do oka a sednout si. Ochutnejte pajeon – obdoba našeho bramboráku z jarní cibulky nebo tteokbokki – rýžové koláčky v omáčce. Pokud hledáte něco malého k snědku, zvolte mini kimbap a určitě dostanete chuť i na dakbal – kuřecí pařáty v pálivé omáčce. Je libo něco sladšího? Zajděte do nejbližší kavárny a objednejte si bingsu – sekaný led s různými příchutěmi. 

Korejci kromě jídla milují kávu a ovocné limonády. Tematické kavárny naleznete na každém rohu. Chcete si dát snídani a pomazlit se s ovcemi? Není problém, stejně tak jako pomazlit se s mývalem nebo si pohrát se surikatami. Většina zvířecích kaváren se nachází v blízkosti univerzity Hongik, stejně tak jako hrací domy pro milovníky online her. Pro návštěvu hracích domů je třeba mít korejskou SIM kartu, kterou není těžké sehnat. Na své si přijdete, když se vám posteskne po domovu. Castle Praha je věrnou kopií staroměstského orloje včetně české restaurace.

Máte hanbok? Jdete zdarma!

Soul je domovem obrovských královských paláců a pokud na sobě budete mít hanbok, vstup nemusíte řešit. Hanbok je tradiční jihokorejský oděv nebo také kroj. Podniky, které je půjčují, jsou v blízkosti paláců, aby zákazníci nemuseli chodit dlouhé vzdálenosti. Propůjčení na celý den stojí kolem 28 000 ₩ (cca 560 Kč) a můžete si vybrat nejen barvu, ale i doplňky k celému outfitu. Musíte být opatrní, aby se oděv neroztrhal nebo nepoškodil, jinak budete platit za jeho opravu.

Palác Gyeongbokgung býval hlavním palácem za Čosonské dynastie. Právě tady potkáte mnoho lidí v hanboku. Palác je velmi populární místem pro různá focení, ale taky díky střídání stráží konající se každou hodinu od 10:00 do 15:00. V areálu kromě menších královských budov naleznete i National Folk Museum of Korea. Od paláce se můžete vydat do Bukchon Hanok Village – historické čtvrti Soulu, kde uvidíte tradiční korejskou architekturu.

Na procházce narazíte na palác Changdeokgung neboli Palác nejvyšší ctnosti, který je postavený tak, aby zapadal do kopců. Hned u vstupu zjistíte, že je zde o poznání méně návštěvníků než v Gyeongbokgung a taky budete mít možnost navštívit Tajnou zahradu. Nelekněte se, když se s vámi budou chtít lidé fotit. Nejen, že jste cizinci, ale jste cizinci v hanboku. Při setmění zamiřte k paláci Deoksugung. Tento palác je v noci osvětlen a je otevřen veřejnosti hlavně v noci. Nesmíme zapomenout ani na buddhistický palác Bongeunsa plný papírových lampionů. 

Vstupy zadarmo jsou i do různých muzeí a hanbok není podmínkou. Vzdejte hold korejským válečníkům ve War Memorial of Korea, kde se dozvíte všechny potřebné informace o korejské válce nebo o předchozích bitvách. National Museum of Korea nabízí k vidění předměty z dávných věků Korejského poloostrova. Kaligrafie a malby nebo různé výstavy také nejsou k zahození. Pro děti jsou připraveny vzdělávací programy napříč všemi sekcemi muzea. Můžete navštívit vedlejší rodinný park Yongsan a příjemně si zde odpočinout. K-pop fanoušci určitě vyhledají SM Town Museum plné historie umělců společnosti SM Entertainment. Jelikož se Korejci vyžívají v lásce ke smajlíkům a populárním postavičkám, zapadněte do jednoho z obchodů Line Friends a vyfoťte se u obřího plyšáka.

Noční život v rušných ulicích

Nejkrásnější vyhlídku na celé město získáte na Namsan Tower na hoře Namsan. Nahoru se dostanete lanovkou, nebo pěšky. Lanovka vyjde na 9 500 ₩ (190 Kč) za zpáteční jízdu, ale není nad krásnou procházku. Na vrcholku čekají různé atrakce a vyhlídky, například si můžete připnout zámek s vaším jménem mezi ostatní na předem připravených věžičkách. Věž je vysoká 236 metrů a u jejího vstupu na vás čekají interaktivní místnosti, ať vám čekání na řadu rychleji ubíhá. Výhled na celé město je nepopsatelný a nekonečný. Teprve tady si uvědomíte, v jak obrovském městě se právě nacházíte. 

Oblast Gangnam je díky písni Gangnam Style nejznámější v celé Koreji. Najděte si čas a jeďte ji prozkoumat za soumraku, nebo se vydejte za bujarým nočním životem do jednoho z klubů a možná potkáte nějakou celebritu, která je vystavená v metru. Soul mimo jiné nabízí mnoho přátelských klubů pro cizince. Stačí vám váš pas nebo jeho kopie, protože musíte prokázat váš věk, občanský průkaz bohužel nestačí. Kluby se začínají plnit kolem půlnoci a zavírají v ranních hodinách. Pokud milujete hip hop a EDM, tak nebudete chtít odejít. Pamatujte, že najít taxi na cestu zpět je nemožný úkol. Raději si počkejte na první ranní autobus. Korejské lázně jsou další možností, jak si užít večer. Zaplatíte kolem 200 Kč a můžete zůstat 24 hodin. Pokud jste stydlivý typ, lázně pro vás budou zapeklitým úkolem. Jsou rozdělené na ženskou a mužskou část, takže po lázních chodíte nazí. Nicméně jednotlivé sauny a koupele jsou pro vaše unavené tělo dokonalým odpočinkem.

Jestli chcete nakupovat, čtvrť Myeongdong byste neměli minout. Podaří se vám najít všechny luxusní značky. Může se stát, že své nákupy učiníte hned v metru, a to za menší cenu. Obchody s oblečením, plakáty a alba K-pop umělců či dárkové předměty, to vše na jednom místě. Využijte toho, že jste v zemi známé pro svoji kosmetiku a nakupte co nejvíce. Kosmetické obchody mají slevy pro cizince na všelijaké masky, které jsou i bez slev velmi levné. 

Větší aktivita není vůbec špatná, a proto si neváhejte půjčit kolo u řeky Han. Cyklostezky jsou po rovince a ani si neuvědomíte, kolik jste ujeli řadu kilometrů. Po projížďce se usaďte k břehu a přes aplikaci si objednejte donášku smaženého kuřete s pivem.

Až nastane čas návratu domů, nezapomeňte si na letišti dát poslední pravé korejské jídlo a sledujte výměnu stráží na Incheonu. Do letadla si nakupte korejské sladkosti a rozlučte se se zemí plné krásné kultury skrze pohled z nebes.