Chcete zjistit více o historii módy? Nosíte vintage oblečení? Zajímá vás, nakolik se filmařům podařilo v kostýmech zachytit ducha doby, ve které se snímek odehrává? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, pak je tento článek rozhodně pro vás. Připravili jsme seznam influencerek, které byste měli určitě sledovat.

Rachel Maksy

Diváky si Rachel Maksy získala svým osobitým humorem a nezdolnou chutí dokončit jakékoliv tvoření či sebešílenější nápad. Během let tak například vyrobila sukni s nakresleným polonahým Jeffem Goldblumem z Jurského parku, baby Yodu v životní velikosti či plesové šaty připomínající Demogorgona ze Stranger Things.

Na YouTube začínala s jednoduchými tipy na vintage outfity a make-up pod názvem The Pinup Companion. Kanál se dříve hlavně inspiroval módou čtyřicátých let, postupně se ale její obsah rozrostl i na další dekády, které často propojuje s jejím dalším koníčkem – cosplayem. Tyto dvě věci například kombinuje ve své sérii But Make It Vintage, kde slavné kostýmy předělává do retro stylu. Jejím eskapádám pravidelně přihlíží její pes Frodo.

V roce 2018 získala za své makeupové schopnosti NYX Face Award a díky peněžní odměně získala možnost se YouTube věnovat naplno.

@rachelmaksy

Bernardette Banner

Bernardette Banner se primárně zabývá šitím a historií módy, a to od středověku až po první světovou válku. Nejčastěji pak nosí oblečení inspirované viktoriánským a eduardovským obdobím.

Ve svých videích se věnuje filmovým kostýmům a jejich historickou přesností, mimo jiné například hodnotila i český seriál Božena (2021) a filmy Jan Žižka (2022) a Il Boemo (2022). Navíc se zabývá historickými metodami šití a zároveň se snaží šířit osvětu o dopadech tzv. fast fashion. V roce 2022 si jako vtip založila OnlyFans pro ukazování kotníků.

V minulosti pracovala jako divadelní kostymérka. V roce 2022 publikovala knihu o šití Make, Sew and Mend: Traditional Techniques to Sustainably Maintain and Refashion Your Clothes, která se stala bestsellerem.

@bernadettebanner

Karolina Żebrowska

Karolina Żebrowska je polská YouTuberka, která se podobně jako Bernardette Banner zabývá historií módy. Začínala videy v polštině, postupně je ale začala natáčet anglicky.

Je známá svým osobitým humorem a užíváním trendů a memes v historických kulisách (fanoušci jí přezdívají Meme Mom). Často je ve svých videích kritická vůči přístupu filmařů k historickým kostýmům a věnuje se také analýze módních trendů. Natáčí též různé komické scénky, kde využívá svých zkušeností získaných při studiu filmu.

@karolinazebrowskax

Jessica Kellgren-Fozard

Jessica Kellgren-Fozard je britská YouTuberka, která nosí především módu inspirovanou padesátými léty. Její videa se kromě módy zabývají také LGBTQ+ historií a životem s postižením.

Kellgren-Fozard je neslyšící a chronicky nemocná, trpí hereditární neuropatií. Právě proto se snaží často otevírat téma normálního života lidí s postižením a problematiku toho, pokud jeho příznaky nejsou na první pohled patrné.

Momentálně žije v Brightonu se svou manželkou a synem. V roce 2008 skončila třetí v reality show zaměřenou na lidi s postižením Britain’s Missing Top Model. V roce 2016 pak moderovala vlastní televizní pořad Quintessentially Jessica, kde diváky učila znakovou řeč.

@jesiccakellgrenfozard

Mina Le

Mina Le začala publikovat videa v roce 2020, kdy kvůli pandemii přišla o práci. Její videa se soustředí hlavně na módu a filmy, dvě odvětví, s nimiž má pracovní zkušenosti i mimo YouTube. Nejradši má módu první poloviny 20. století a je sběratelkou vintage oblečení.

Její videa se do hloubky zabývají módními trendy a s nimi spojenými pozitivy i negativy. Ve svých filmových rozborech pak pravidelně vyčleňuje část pojednávající o kostýmech. Podobně jako Banner a Żebrowska se zabývá jejich historickými nepřesnostmi.

@imgmodels

Miss Bee Townsend’s Vintage Tips & Tricks

Bee je australská youtuberka a jazzová zpěvačka, jež nosí hlavně módu ve stylu padesátých let. Její videa se ale zabývají i dalšími dekádami.

Jak už název kanálu napovídá, zaměřuje se především na tipy a triky spojené s módou a módními doplňky. Naleznete u ní například tipy na jednoduché retro účesy či informace o rozdílech mezi spodními prádly v různých dekádách.

@missbeetownsend