Zbyněk Štandera je úspěšný mladý podnikatel a zakladatel značky My Dear Clothing, která působí na české módní scéně třetím rokem. Jeho osobitý styl oblékání zaujme na první pohled. Současná kolekce Rome čerpá inspiraci z antického Říma. Kromě vlastní tvorby navrhuje i design doplňků a oblečení pro Jägermeister. Pardubický showroom Bunkr vybudoval se svým týmem doslova vlastníma rukama. Při jeho návštěvě můžete vidět nejenom celou kolekci My Dear Clothing, ale zároveň se ocitnete v tetovacím salonu, se kterým je Bunkr propojen.

My Dear Clothing

❖ MŮŽEŠ SE NAŠIM ČTENÁŘŮM PŘEDSTAVIT?
Jmenuji se Zbyněk, je mi třiadvacet let a pocházím z Pardubic. Nějaký čas jsem žil v zahraničí a po návratu zpět jsem založil svoji módní značku My Dear Clothing. Poté následovalo otevření showroomu Bunkr, který je spojen s tetovacím studiem. Tento prostor pomáhal spoluzakládat Michal Boček.

❖ POPIŠ NÁM TVŮJ STYL OBLÉKÁNÍ, CO PREFERUJEŠ A JAK JSI HO NAŠEL?
Svůj osobní styl oblékání jsem získal díky sociálním médiím. Na Instagramu a Facebooku mě zaujaly anglické undergroundové a streetwearové značky, které mám rád dodnes. Dávám přednost jednotné barevnosti s velkým podílem osobitosti.

My Dear Clothing

❖ CO TĚ VEDLO K ROZHODNUTÍ ZALOŽIT SI VLASTNÍ ZNAČKU?
Chtěl jsem na českou streetwearovou scénu přinést něco unikátního, co zde ještě vůbec nebylo. Když jsem se díval na tuzemské brandy, tak mi to nepřišlo takové, jako jsem vídal v zahraničí. A samozřejmě mě podstatně ovlivnil instagramový anglický underground.

❖ JAK PROBÍHÁ TVŮJ BĚŽNÝ PRACOVNÍ DEN?
Pravidelně brzo ráno vstávám. Následně vyřizuji pracovní emaily, telefonáty. Dále dělám promo My Dearu tím, že přidávám fotky na Instagram a další sociální sítě. Každý den balím a expeduji objednávky pro My Dear Clothing. Do toho mám na starosti POS shop Jägermeistra, kde navrhuji design věcí a hledám nové mladé značky pro spolupráci. Samozřejmě se spolu s Michalem starám o kompletní fungování Bunkru a vedeme zdejší tým.

My Dear Clothing

❖ JAK TĚ OVLIVNILA PRÁCE S JÄGERMEISTEREM?
Nejenže mě tato spolupráce ovlivnila, ale současně mi i pomohla. Zpočátku jsem ani netušil, jak moc se v této práci najdu, že mě bude tolik bavit. Když se ráno vzbudím, tak je to první věc, na kterou myslím. Chci ji ze všech svých činností nejdříve udělat. Mé nápady mě dokážou naprosto pohltit, v tu chvíli jde všechno ostatní stranou. A díky této kooperaci mám možnost potkat velké množství nových zajímavých lidí.

❖ KDE DÁL NACHÁZÍŠ INSPIRACI VE SVÉ TVORBĚ?
Pořád jsem ovlivněn trendy z Anglie, přesněji řečeno z celé Británie. Když se nad tím zamyslím, inspirace mě dokáže zastihnout nečekaně, třeba při posezení v kavárně nebo s přáteli v klubu. Vnímám ji všude okolo sebe. Nápady přicházejí zcela spontánně takřka kdekoliv. Například kolekce placatic pro Jägermeistra vznikla právě v baru. Chtěli jsme odejít a neměli si pití v čem odnést. V danou chvíli mě to inspirovalo k jejich vytvoření.

My Dear Clothing

❖ CO SLOUŽILO JAKO TVOJE PŘEDLOHA PRO SOUČASNOU KOLEKCI MY DEAR CLOTHING, JAK BYS JI NAŠIM ČTENÁŘŮM PŘEDSTAVIL?
Spolupracoval jsem na ní se Stanislavem Štěpánkem, který se vždy dokáže nadchnout pro věc. Nyní padla volba na antiku, hlavně Řím. S tímto nápadem za mnou přišel a za pět dní jsme společně navrhli celou kolekci, která nese název Roma. Její focení proběhlo v Římě, což považuji za velký úspěch. Naše oblečení je určeno pro lidi, kteří nemají strach vybočit z řady. Prostě nosit něco úplně jiného, než je zde běžné.

❖ PRACUJEŠ NA DALŠÍ KOLEKCI?
Ano, už se na ní dělá. Budeme ji tvořit ve spolupráci s Paulie Garandem. První návrhy máme hotové, vše je nyní v řešení. Proti dosavadním kolekcím bude obsahovat zásadní novinky, jako jsou zimní bundy, kalhoty, košile. V listopadu s ní chceme přijít na trh. Propagace proběhne také formou release party.

My Dear Clothing

❖ NAZNAČÍŠ NÁM SVÉ PLÁNY V MY DEAR CLOTHING DO BUDOUCNA, ČEHO CHCEŠ DOSÁHNOUT?
Pouštím se do rozsáhlejších spoluprací s výrobou z kůže. Což znamená, že navrhuji kožené pracovní zástěry pro tatéry. Pozvolna si zkouším spolunavrhovat porcelánové produkty, na tom spolupracuji s holkami ze Shit Happens. Dalším aspektem, který ovlivnil mé směřování, byla nedávná těžká autonehoda. V době kdy jsem ležel v nemocnici, jsem si uvědomil, že chci dát My Dear Clothing vše. Dělám to, co miluju a to je hlavní.