Začátkem ledna se na televizní obrazovky stanice Fox vrátil seriál Gotham. Pátá řada je sice kratší než předchozí (místo běžných dvaadvaceti nabízí pouze dvanáct dílů), o to je však očekávanější. Je to totiž poslední série, která uzavře příběh mladého Jima Gordona a ostatních známých postav batmanovského komiksového světa, jež mají v seriálu pevné místo.
Na konci čtvrté série jsme se stali svědky odpálení mostů a velká část Gothamu zůstala odříznuta od zbytku světa. Toho využily především nám známé kriminální živly k obsazení co největšího území. Protipól tvoří kapitán Jim Gordon s hrstkou nejvěrnějších policistů, Brucem Waynem a jeho majordomem Alfredem, kteří se společně snaží chránit stále větší množství civilistů, již nestihli opustit ostrov během evakuace. Peníze ztrácí hodnotu, nejsilnější měnou se stává munice a jídlo. Vláda se zdráhá pomoci, lidé pomalu ztrácí naději…

Rozjezd závěrečné řady je velmi slibný a v kontrastu s finále čtvrté série dostáváme signál, že tvůrci si dávají na důstojném konci velmi záležet. Avšak už před startem vysílání mohli fanoušci tušit vzestup kvality. Především kvůli snížení počtu obvyklých dvaadvaceti dílů na téměř polovinu. A proč je tohle dobré znamení? Předchozí řady se pyšní skvělými starty i rozuzleními v závěrečných epizodách. Ovšem díly spojující tyto strany jsou slabší a působí spíše jako bezduchá výplň. Zkrácení série o necelou polovinu proto věští skvělou podívanou každou epizodu.
V prvních čtyřech odvysílaných dílech dostáváme to, na co jsme již zvyklí. Ať už jsou to hrdinné skutky a emotivní proslovy Jima Gordona nebo gangsterské chování parodující Oswald „Tučňák“ Cobblepot. I nadále můžeme očekávat několik (ne)očekávaných zvratů během jedné epizody, teatrální vystupování jednotlivých postav či jejich unikání ze spárů smrti (které je někdy až neuvěřitelně nereálné i na seriál podle komiksové předlohy). Čím tedy tato série převyšuje ostatní? Je to prostředí opuštěného Gothamu, kde nebezpečí číhá na každém rohu a budí zajímavou postapokalyptickou atmosféru. A to už se loni zdálo, že dobré nápady a inspirace tvůrcům dochází.

Oblíbené postavy na pokraji spolupráce
Nejvíce prostoru v úvodních dílech dostávají staří známí, kteří provází seriálem od jeho počátku. Hlavním hrdinou je Jim Gordon s tváří Bena McKenzieho, který pochopitelně i v této sezóně stojí v čele hereckého pelotonu. Jeho postava prošla zajímavým vývojem, kdy se z idealistického zelenáče stal autoritativním kapitánem, který však umí drasticky přitvrdit, když si to situace žádá. Po jeho boku se stále můžeme těšit na Harveyho Bullocka (Donal Logue), jenž na konci čtvrté řady nabral ztracené sebevědomí a je připraven Gordonovi krýt záda.
Oswald Cobblepot, ikonicky ztvárněný Robinem Lordem Taylorem, se hned v první epizodě postará o překvapivý zvrat, který hrubě naruší jeho už tak špatný vztah s Barbarou Kean (Erin Richards), kterou možná tahle tragédie pošle zpátky mezi kladné postavy. Oswald však neustále dělá vše, na co jsme u něj zvyklí. Podráží kohokoliv, i své nejbližší, jen aby dosáhl toho, po čem zrovna touží. Posledním batmanovským záporákem je Edward Nygma (Cory Michael Smith), jenž vstal z mrtvých. Tušíme, že jeho oživení má na svědomí Hugo Strange, ale zatím nebylo vysvětleno, jak se ocitl tam, kde se ocitl a co je jeho cílem. On sám se ztrácí mezi svými dvěma osobnostmi.

Poslední skupinku, jež má svoji příběhovou linku odlišnou než předchozí zmiňované postavy, tvoří Bruce Wayne (David Mazouz) s Alfredem (Sean Pertwee) a Selinou (Camren Bicondova). Děj kolem mladého Bruce považuji za nejslabší během celého seriálu. Užíval jsem si jeho výcvik Alfredem a postupnou proměnu osobnosti. Jenže přibližně v polovině třetí řady přišel obrovský a nevysvětlitelný skok a Bruce se rozhodl bojovat se zločinem vlastníma rukama již v útlém věku (teoreticky mu v té době mělo být 13 let). Scény mezi ním a Selinou bohužel patří k úplně tomu nejhoršímu, co Gotham nabízí. Vzhledem k širokému věkovému publiku je však potřeba také obšťastnit teenagery, takže vysvětlení tohoto problému je nasnadě. Částečně tuto linku zachraňuje charismatický Sean Pertwee jako Alfred se svým neodolatelným anglickým přízvukem.

Všichni se zřejmě budou muset chtě nechtě spojit proti nepříteli, který je bude dalece převyšovat. Úvodní flashforwardová scéna páté série nám ukazuje, jak možná bude vypadat finální složení týmu, který bude na správné straně, ale je možné, že to ze strany tvůrců bylo vědomé matení diváka. Do té doby se však můžeme těšit na vzájemné mini souboje, které mezi sebou povedou. Zejména trojlístek Jim – Oswald – Barbara má k sobě v prvních dílech nejblíž a zároveň nejdál.

Herecké výkony
Výrazným rysem všech dílů je herecké přehrávání zejména záporných postav. Herci jsou pravděpodobně k tomuto teatrálnímu prezentování vedeni, ne u všech je to ovšem vítězstvím. U Oswalda s Edwardem je to vítaným zpestřením, jelikož jejich charaktery jsou více komickými figurami než děsivými přízraky. Nejhorší v tomto ohledu byla Jada Pinkett Smith v roli Fish Mooney, která svým přehráváním dokázala perfektně zničit každou scénu, v níž vystupovala. Fish Mooney naštěstí v seriálu již dlouhou dobu není.
Přes všechna negativa se Gotham řadí mezi současnou nadprůměrnou seriálovou tvorbu podle komiksu. Pozoruhodné vizuální zpracování připomínající klasické kriminálky se během této série prolíná s apokalyptickým feelingem, jenž je vytvářen liduprázdnými ulicemi. A jistě se ještě potkáme se známými padouchy, kteří se během úvodní třetiny neukázali.
Seriál: Gotham (pátá série)
Režie: Danny Cannon, Louis Shaw Milito, Rob Bailey
Scénář: John Stephens, Danny Cannon
Střih: Leland Sexton, Barrie Wise
Kamera: David Stockton, Scott Kevan
Hudba: David E. Russo
Hrají: Ben McKenzie, Donal Logue, David Mazouz, Sean Pertwee, Robin Lord Taylor, Cory Michael Smith, Erin Richards, Camren Bicondova a další
www.fox.com