Když v roce 2013 vyšla první série Peaky Blinders, tvůrci asi jen stěží předpokládali, jaký fenomén se v průběhu let z příběhu Thomase Shelbyho a jeho rodiny stane. Vše přitom začalo nevinně, když tehdy malému Stevenu Knightovi vyprávěl otec příběhy z temných uliček předválečného Birminghamu. Už v té době se budoucí scenárista rozhodl, že napíše seriál. A tak o několik let později vznikly Gangy z Birminghamu.

Jak to bylo s Peaky Blinders ve skutečnosti

Jádro seriálu je inspirované skutečností. Mladí muži z gangu, jenž si říkal Peaky Blinders, na konci 19. století opravdu vládli birminghamským ulicím. Konkrétně rodina Shelbyových operující od roku 1920 je ale fikce vymyšlená Stevenem Knightem. Nejznámějším členem původního gangu byl Thomas Gilbert, známý jako Kevin Mooney. Ignorace zákona je však něco, s čím sympatizují oba gangy – jak reálný, tak seriálový. Hazard, loupeže, vybírání výpalného a další pokoutné kšefty. To vše je jim vlastní a násilí je jejich druhé jméno. V roce 1910 nahradila Peaky Blinders zločinecká banda Birmingham Boys, v jejímž čele stál Billy Kimber – muž se zásadními kontakty v Londýně. Ve třicátých letech poté na scénu přichází Darby Sabini se svými stoupenci. Osobnosti obou mužů hrají zásadní role také v seriálu, s Peaky Blinders tam však soupeří.

Elegance na prvním místě

Celý klan Shelbyů má velmi vytříbený vkus a je ztělesněním módy dvacátých let. Jen málokdo si při vyslovení názvu Peaky Blinders představí někoho jiného než pohledného muže s ikonickou tvídovou bekovkou a ve skvěle padnoucím třídílném obleku. Knoflíkovou vestu ozvláštňuje řetízek kapesních hodinek a celý outfit podtrhuje elegantní dlouhý černý kabát. Kompletní look dodává postavám punc nadřazenosti a podtrhuje jejich sebevědomé jednání. Cillianu Murphyhu (Thomas Shelby) šil všechny obleky londýnský krejčí Keith Watson. Právě čepice je na pohled nejviditelnějším prvkem, který seriálový gang sdílí s pravými Peaky Blinders. Muži okolo Thomase Shelbyho mají v kšiltech našité žiletky a nebojí se je použít. Zde už však opět dochází k prolínání reality a fikce. Podle historika Carla Chinna doopravdy členové Peaky Blinders v čepicích žádné žiletky neměli, jelikož se v té době jednalo o luxusní zboží, jež si členové gangu nemohli dovolit. Proto se domnívá, že název je odvozen právě od jejich citu pro módu.

Se vzhledem postav se pojí také specifický účes, kdy mají muži výrazně vyholené strany a také zadní část hlavy. Když si nasadí čepice, jde vidět pouze kůže, což by v případě pravých gangsterů komplikovalo jejich identifikaci. Hercům se do radikální změny účesů nechtělo a tvůrcům trvalo týden, než je přesvědčili. První, kdo se odhodlal, byl Iddo Goldberg (Freddie Thorne). Nakonec se z účesu stal hit, Cillian Murphy ho však dodnes nemá v oblibě.

Dokonalé vykreslení poválečných let

Jedním z důvodů, proč si seriál podmanil tolik fanoušků, je perfektní vykreslení poválečné doby. Po první světové válce se celý svět dostával z ochromení, které ho čtyři roky sužovalo. Thomas Shelby spolu s bratry Arthurem a Johnem dobrovolně narukovali na frontu a s návratem k normálnímu životu se každý vyrovnává po svém. Tommyho noc co noc trápí neustále se opakující noční můra. Vymanit se z traumatických vzpomínek se snaží opiem v dýmce. Arthur jako únik z reality volí kokain, který se v té době těšil velké oblibě. Na chvíli zapomenout, tak znělo přání všech navrátilců a přeživších. V meziválečných letech mimo jiné lidé spatřovali velkou hrozbu v komunismu a báli se jeho velké expanzi po Evropě. Také tento sílící strach dokázal scenárista v Peaky Blinders prvotřídně zachytit. Nechybí ani zápletka s Irskou republikánskou armádou či Winstonem Churchillem. Ačkoliv v těchto dvou případech už se příběh začíná se skutečnou historií rozcházet, jedná se o neodmyslitelné součásti tehdejší doby.

Propracovanost charakterů postav

Čtyři bratři, sestra, teta a bratranec. To jsou ústřední postavy seriálu. Každý z nich je povahově úplně jiný, všem však v žilách koluje cikánská krev. Co se týče bratrů Shelbyových, dynamický Tommy má jako správná hlava rodiny vždy plán. Ví, jak jednat s lidmi a jak si získat moc. Impulzivní Arthur odvádí špinavou práci a jeho největším přáním je, aby se mu konečně zahojily válečné jizvy na duši. Přidrzlý, ale také citlivý Johnny často jedná lehkomyslně a přemíra sebevědomí z něj jenom srší. Nejmladší z bratrů Finn je násilím nepolíbený, vnitřně ho však sužuje touha vyrovnat se velkým sourozencům. 

Tvůrci seriálu dali velký prostor také ženským charakterům, které se nebojí přihlásit o slovo a často bojují za svoji nezávislost. Polly je inteligentní a věří své intuici, Ada zase naprosto odmítá jakékoliv násilí a zpočátku se od byznysu svých bratrů distancuje. Na scéně je také svérázná Esme či bývalá prostitutka Lizzie. 

Každá jedna postava v seriálu vyniká něčím jiným, spolu však všichni tvoří mozaiku, v níž jeden dílek do toho dalšího perfektně zapadá. Herci i herečky předvedli excelentní výkony, nad všemi však převažuje Cillian Murphy. Role Tommyho jako by byla napsána na míru. V lednu 2020 za své seriálové herecké představení získal cenu National Television Awards v kategorii Best Drama Performance.

Autentičnost

Celou autentičnost seriálu podtrhuje birminghamský přízvuk, jež si museli herci osvojit. Především Cillian Murphy a Paul Andersen (Arthur) v něm excelují. Ačkoliv tvrdému a  rychlému městskému akcentu občas jen stěží rozumí i anglický rodilý mluvčí, žádný divák by se neměl o bryskní mluvu herců nechat ochudit dabingem. Murphy se přízvuk učil v reálné birminghamské hospodě Garrison, Helen McCrory (Polly) se ho zase snažila pochytit z videí Ozzyho Osbourna. Ačkoliv se děj odehrává v Birminghamu, natáčení probíhalo na několika místech po celé Velké Británii, jelikož většina dobových industriálních lokací v tomto městě už neexistuje. Právě městské scény se natáčely především v Liverpoolu – například tamější Powis Street se stala filmovým domovem Shelbyových. Spousta scén vznikla také v Black Country Living Museum. Pompéznost průmyslového vizuálu sice místy předčí i Birmingham v dobách jeho největší prosperity, dodává však celému seriálu ještě větší dramatický ráz.

Slavní v roli fanoušků

Peaky Blinders neunikli ani zrakům celebrit a těší se jejich oblibě napříč branžemi. Jedním z velkých fanoušků seriálu byl David Bowie, který dokonce Cillianu Murphymu a Stevenovi Knightovi poslal album Blackstar týden před oficiálním vydáním. Představitel Tommyho mu na oplátku věnoval jako vánoční dárek čepici, kterou nosil v první sérii. Zpěvák si přál, aby se jeho hudba stala součástí show a scenárista mu vyhověl. V pátém díle třetí série zazněla skladba Lazaurus. 

V souvislosti s vydáním páté série bylo hodně slyšet o Davidu Backhamovi, který se objevil na natáčení v dobovém oblečení. Ve spolupráci s britskou značkou pánského oblečení Kent & Curwen, jejímž spoluvlastníkem je právě bývalý fotbalista, vznikla v roce 2019 kolekce The Garrison Tailors inspirována módou dvacátých let 20. století.

Velkým příznivcem je také rapper Snoop Dogg. Ten se při návštěvě Londýna setkal se Stevenem Knigthem  a vytvořil cover ústřední písně Red Right Hand původně od Nicka Cavea and the Bad Seeds.

Zajímavosti aneb věděli jste, že…

John Shelby (Joe Cole) a Michael Gray (Finn Cole) jsou ve skutečnosti bratři?

…Cillian Murphy vykouřil každou sérii přibližně 3 000 cigaret se speciální bylinkovou náplní?

…„cikánština“, kterou Shelbyovi občas používají k domluvě, je v prvních dvou sériích ve skutečnosti rumunština?

…Steven Knight odmítá sledovat jakékoliv jiné televizní drama, aby to neovlivnilo vývoj Peaky Blinders?

…Alfie Solomons (Tom Hardy) a May Carleton (Charlotte Riley) jsou ve skutečnosti manželé?

…v roce 2019 se v Birminghamu konal dvoudenní The Legitimate Peaky Blinders Festival?

… Arthur Shelby je jediný z bratrů, který občas nosí motýlka místo kravaty? To má vyvolávat dojem, že je hlava rodiny on a nikoliv Tommy. Tento malý detail tak dokonale zmate nepřítele.