15 tipů na sci-fi filmy a seriály

1434

Žánr sci-fi je u fanoušků extrémně populární. Obří franšízy jako Star Trek, Hvězdné války nebo komiksovky od Marvelu vydělávají miliardy dolarů a trhají rekordy ve sledovanosti. Pojďme se ale podívat na ne tolik profláknutá díla, která stojí za pozornost. Přinášíme 15 tipů na sci-fi filmy a seriály.

Filmy

12 opic

Kultovní snímek v režii Terryho Gilliama se zaměřuje na vězně Jamese Colea s tváří Bruce Willise, který je z roku 2035 vyslán do minulosti, aby zabránil globální katastrofě. V devadesátých letech totiž někdo vypustil do ovzduší smrtící vir, který vyhubil skoro celou světovou populaci. Cole je však omylem poslán do špatného roku a skončí v blázinci.

Černočerná tma

Film, který proslavil Vina Diesela, popisuje osudy skupinky lidí, kteří přežijí havárii kosmické lodi a uvíznou na neznámé planetě. V různorodé směsici charakterů vyčnívá především převážený vězeň a vrah Riddick. Ten disponuje schopností vidět ve tmě. Brzy zjistí, že planeta je osídlena příšerami, které vylézají jen v noci, protože nesnáší světlo. Jelikož se blíží totální zatmění sluncí, stává se Riddick jedinou nadějí na záchranu.

Demolition Man

Oddychová záležitost se Sylvestrem Stallonem v hlavní roli vypráví o losangeleském policistovi Johnu Spartanovi, který v roce 1996 při chytání nebezpečného zločince Simona Phoenixe nezabrání smrti několika desítek rukojmích. Oba jsou za trest na desítky let zmražení. V roce 2032 je ovšem Phoenix rozmražen a ocitá se ve světě, kde už v podstatě neexistuje násilí a zbraně jsou k vidění pouze v muzeu. Phoenix začne terorizovat okolí a policisté nejsou schopni ho zastavit, protože neumí čelit pravému násilí. Rozhodnou se proto rozmrazit Spartana, který jediný může vraždícího maniaka zastavit.

Elysium

Režisér a scenárista Neill Blomkamp se celosvětově proslavil povedeným sci-fi District 9 (také stojí za zhlédnutí). Elysium je jeho prvním hollywoodským projektem, na který dostal mnohonásobně vyšší rozpočet, než byl u District 9. Luxusně natočený snímek s Mattem Damonem v hlavní roli sleduje Maxe, jenž v roce 2154 žije na zdevastované Zemi, zatímco vybraní bohatí lidé osídlují kosmickou stanici Elysium, kde neexistují žádné nemoci. Obyvatelé Země dělají vše pro to, aby se na Elysium dostali a Max bude jedinou a nečekanou nadějí.

Equilibrium

Po třetí světové válce se lidstvo rozhodne skoncovat se vším, co vyvolává emoce. Nikdo nesmí ukrývat umělecká díla, knihy či poslouchat hudbu a všichni užívají drogu na potlačování emocí. Na dodržování těchto pravidel dohlíží speciální policejní jednotka, tzv. Klerikové, do níž patří i John Preston (Christian Bale). Ten jednoho dne vynechá povinnou dávku potlačující drogy a tím obrátí svůj dosavadní život vzhůru nohama.

Frekvence

Policista John najde v roce 1999 starou vysílačku po svém mrtvém otci, hasiči Frankovi, který zahynul při zásahu v hořícím skladišti. Vysílačku zapojí a nečekaně se spojí se svým otcem, pro kterého je současností rok 1969. John Franka varuje před osudovou chybou a tím otce zachrání. Jenže zásah do minulosti má katastrofální následky.

Pleasantville: Městečko zázraků

Outsider David je nadšeným fanouškem oblíbeného černobílého sitcomu z idylického městečka padesátých let, Pleasantville. Jednoho večera se při hádce o ovladač se svou sestrou Jennifer ocitnou právě v Pleasantville. Svým odlišným chováním ovlivní skupinku televizních postav, kteří díky tomu přestanou být černobílí uvnitř i navenek. To ale většinová černobílá společnost odmítá. Film Garyho Rosse skvěle reflektuje téma xenofobie a rasismu.

Strážci – Watchmen

Film, který režiséra Zacka Snydera dostal k režii Muže z oceli, Batman vs Superman a Justice League. Brilantní zpracování ještě brilantnějšího komiksu Alana Moorea pojednává o superhrdinech, kteří kdysi byli slavní, ale v současnosti živoří na okraji společnosti. O jejich služby už nikdo nestojí. Když je však zavražděn jeden z nich, vytuší další maskovaný hrdina, Rorschach, že jim jde někdo po krku. Sjednotí tak ostatní bývalé kolegy a společně čelí obrovskému spiknutí.

Šílený Max 2 – Bojovník silnic

Filmové sérii Šílený Max obnovil popularitu pět let starý snímek s podtitulem Zběsilá cesta. Globální slávu ale zajistila již původní trilogie s Melem Gibsonem v roli bývalého policisty Maxe Rockatanskyho. Ve druhém díle, který považuji za nejpovedenější v rámci této postapokalytpické série, se Max spojí se skupinkou lidí bránící malou rafinérii. Nejcennější komoditou je v té době totiž benzín. Rafinérii chce proto ovládnout gang vedený hrůzným Humungusem.

Věčný svit neposkvrněné mysli

Krásný snímek režiséra Michela Gondryho a scenáristy Charlieho Kaufmana vypráví o Joelovi, který se po rozchodu s milovanou Clementine trápí. Utrpení umocní zjištění, že Clementine podstoupila zákrok, kterým si nechala vymazat veškeré vzpomínky na Joela. Zdrcený muž se proto rozhodne pro stejný zákrok. Během procesu vymazávání, který probíhá v jeho hlavě, si však uvědomí, že o vzpomínky přijít nechce a rozhodne se proti tomu bojovat.

Seriály

The Boys

Vynikající seriálová záležitost, která vznikla podle komiksové předlohy, si bere na paškál oblíbené superhrdinské filmové série. Maskovaní superhrdinové totiž za oponou nejsou tací, jak se prezentují na veřejnosti. Jedná se o arogantní, násilnická a sebestředná hovada. Proti nim se postaví skupinka lidí, kterým tito superhrdinové nějakým způsobem ublížili. Jejich vůdcem je Billy Butcher v podání charismatického Karla Urbana.

The Expanse

Seriál se odehrává za 200 let, kdy lidstvo kolonizovalo sluneční soustavu. Detektiv Miller a první důstojník z nákladní lodě Jim Holden pátrají po pohřešované dívce, která má být klíčem k obrovskému spiknutí. Seriál je adaptací knižní série spisovatelů Daniela Abrahama a Tye Francka.

Preacher

Za vznikem Preachera stojí, stejně jako za The Boys, tvůrcí duo Evan Goldberg a Seth Rogen. Specifický humor těchto dvou pánů naplno ždíme svůj potenciál i v seriálu, kde se setkáváme s kazatelem Jessem Custerem. Ten ztrácí víru a utápí svůj život v alkoholu. Když do něj vstoupí neznámá síla, získá schopnost donutit lidi udělat vše, co jim řekne. S pomocí přítelkyně Tulip a upíra Cassidyho se pokouší – doslova – najít Boha.

The Punisher

Frank Castle se nám prvně představil již ve druhé řadě netflixovského seriálu Daredevil, kde hlavnímu hrdinovi nejdříve pocuchal růžky, aby posléze spojili síly. Díky velké divácké oblibě dostal Frank vlastní seriál, kde dostává možnost vyšetřit smrt své ženy a dětí. S velkou dávkou brutality a nemilosrdnosti přichází na kloub tragédii, která poznamenala jeho život.

Spider-Man

Výborný animovaný seriál z roku 1994 popisující osudy studenta Petera Parkera, který získal nadpřirozené schopnosti a zachraňuje lidi pod maskou Spider-Mana. Během seriálu se potkáváme se spoustou dalších oblíbených marvelovských hrdinů i záporáků, animace je na svou dobu super a je to opravdu dobře napsané. Jediná škoda je, že seriál nemá uzavřený konec, protože byl zrušen kvůli tvůrčím neshodám.