- Reklama -

Cirque du Soleil je jednou z nejlepších, ba nejspíš možná právě nejlepší cirkusovou company na světě. O Vánocích jsem vždy sledovala na ČT art záznamy z jejich představení a říkala si, jaký úžasný zážitek to musí být naživo. A konečně se mi sen splnil. Cirque du Soleil totiž vyrazili na turné po Evropě a od 19. do 21. května se zastavili se svou show Varekai i v Praze, v O2 aréně.

Kolosem, kterým Cirque du Soleil dnes je, se však nestal ze dne na den. V roce 1984 soubor založili dva kanadští pouliční umělci, Guyem Laliberté a Daniel Gauthier. V té době byl Cirque du Soleil jedním z prvních souborů, které se věnovaly žánru nového cirkusu.

A rozhodně nezaspal na vavřínech, sesbíral nejlepší artisty z celého světa a stal se tím, čím je dnes – pojmem. Nákladná představení a špičkoví akrobaté uvádějí diváky v úžas kamkoli přijedou i 30 let od svého založení. Důkazem je i úspěch show Varekai, která vznikla v roce 2002 a přesto právě s ní je teď company na turné.

Jejich show nejsou založené jen na akrobacii, ale kladou důraz i na příběh. Ve Varekai se tak setkáme s Ikarem, který spadne z nebe do čarovného lesa plného roztodivných tvorů. Ikarus se snaží odletět pryč, jeho křídla jej však již nenesou. To ale nevadí, neboť se zamiluje do místní „jinotvorky“ a v magickém lese zůstává. Když v úvodu vidíme skřeta v pytlovitých kalhotách, ze kterých mu čouhá tráva, nelze nevzpomenout na Puka z Shakesperova Snu noci svatojánské.

Za naprosto nejúchvatnější považuji celou scénu. Jeviště má několik kruhovitých propadel, z nichž vyskakují artisté, avšak ve chvíli, kdy se zavřou, po nich nezůstane ani stopy. Stejně tak na první pohled neodhalíte další otočné či výsuvné části. Už jen takto technicky dokonalá scéna musí být snem každého účinkujícího. Pestrobarevné kostýmy a dokonalé líčení akrobatů všemu jen dodávají punc luxusu a preciznosti. Light design na míru jednotlivým vystoupením, čistý zvuk a živá hudba včetně zpěváků. To pak pochopíte, proč stál lístek do 19. řady bezmála 1 700 korun. Ale i z této poměrně slušné dálky jsme dobře viděli a slyšeli.

Hudebníci byli skvělí, jejich skladby připomínaly kombinaci irských a keltských muzikantů, vynikaly housle a píšťala. Zpěváci se neschovávali vzadu v kulisách, ale byli součástí příběhu. A co oceňuji velmi, že po dlouhé době jsem viděla vtipné klauny. Dvojice patlalů, kouzelník v sedmdesátkovém obleku a jeho roztomilá asistentka, která se snaží ulovit toho kolouška z první řady. Jejich vzájemné škodolibosti a nemotornost. Publikum se lámalo smíchy.

Ale když mluvíme o novocirkusovém souboru, nezajímají vás asi hudebně nadaní zpěváci, ani vtipní klauni. Chcete slyšet o dechberoucích saltech a akrobacii na pomezí lidských možností? Tak jo. Protože pár věcí, které jen tak k vidění nejsou, tahle company opravdu předvedla. Ikarův pád a jeho následný pokus opět vzlétnout je kombinací šál a hrazdy, ve skutečnosti se jedná o síť, takže balancovat na ní je zřejmě mnohem složitější než na běžné hrazdě. Nechybí ani kousky na aerial stripes, cyr wheel či párová akrobacie. Vrcholem představení je pak ruská houpačka, která nebývá moc často k vidění. A nad závěrečnými salty se tají dech.

Cirque du Soleil je prostě nutnost, kterou musíte vidět, pokud se zajímáte o nový cirkus. Osobně mám vážně radost, že se mi to povedlo. Ačkoli jsem se bála, že pověst o nich je nafouknutou bublinou, podobně jako u Čínského národního cirkusu, musím konstatovat, že jsem byla unesená a nadšená. Cirque du Soleil má nálepku nejlepšího cirkusového souboru na světě právem. Mimochodem, zajímavost na závěr – s Varekai cestuje přibližně stovka lidí – umělci, technici, zvukaři a další crew. Slušná partička.

 

Akrobatická show: Cirque du Soleil – Varekai

Režie: Dominic Champagne
Umělecké vedení: Andrew Watson
Scéna: Stéphane Roy
Hudba: Violaine Corradi
Kostýmy: Eiko Ishioka
Lighting designer: Nol van Genuchten
Choreografie: Michael Montanaro, Bill Shannon
Sound designer: François Bergeron
Makeup: Nathalie Gagné
Aerial acts designer: André Simard
Rigging designer: Jaque Paquin
Clown act creator: Cahal McCrystal
Projekce: Francis Laporte
www.cirquedusoleil.com

PŘEHLED RECENZE
Režie/Dramaturgie
10
Zpracování
10
Výprava
10
Herecké výkony
10