Když se řekne Londýn, každý si vybaví něco jiného. Hlavní město Anglie. Město královny. Červený doubledecker. Londýn je jedno z nejnavštěvovanějších měst a většina lidí si přeje Londýn aspoň jednou navštívit. Ve 21. století není nic jednoduššího, než nasednout na letadlo a za víkend Londýn aspoň trochu omrknout. Pojďme si proto projít základní informace, jak se tam dostat, kde bydlet, co tam dělat a pár praktických rad.
Jak se tam dostanu?
Do Londýna se dá dostat levně autobusem, ale strávit na cestě 20 hodin je prostě hloupost. Takže letíme. Bohužel letenky do Londýna nejsou nijak levné, a to ani v případě, když člověk letí nízkonákladovými aerolinkami a letenku si koupí 6 měsíců dopředu. Navíc jsou letenky nejdražší s odletem v pátek a příletem v neděli (nejlevnější většinou bývají úterky a středy). Ale nepanikařte, přeci jen se nebavíme o závratných částkách. Pro představu je dobré mrknout na stránky, které najdou ty nejlevnější letenky, například na českou stránku kiwi.com. Kupovat letenky je dle mé osobní zkušenosti lepší pak přímo u dopravce. Nízkonákladovými aerolinkami létajícími do Londýna jsou například: Easy Jet, WizzAir, Smart Wing nebo Rynair. V průměru se bavíme o cenách za jednu zpáteční letenku mezi
2 500 Kč až 4 000 Kč.
Zdroj fotografie: PublicDomainPictures.net
Pokud poletíte nízkonákladovou společností, tak se připravte na to, že nepřiletíte na londýnské letiště Heathrow (odkud byste se pak levně dostali do centra metrem), ale na Luton, Stanstead nebo Gatwick, odkud se do Londýna budete muset přepravit. Nejlevnější variantou je autobus, hlavně Easy Bus (dražší je pak National Express). Easy Bus se dá sehnat klidně i za 3 libry (cca 65 Kč) za cestu. Jízdenku si určitě kupte předem, nejlépe pak přibližně hodinu a půl po příletu (počítejte s nějakým časem stráveným ve frontě a nějakým případným zpožděním). Pokud vám nevadí zaplatit více, tak se z každého letiště dostanete do centra i vlakem. Nezapomeňte proto připočítat i cenu za cestu autobusem/vlakem do centra.
Zdroj fotografie: Kevin B. (Creative Commons)
Kde se ubytuji?
Najít levné nebo aspoň cenově únosné ubytování v Londýně je asi to nejtěžší. Pokud peníze nejsou problém, tak se budete mít skvěle a rovnou rezervujte Dorchester nebo Claridge’s. Pokud naopak chcete ušetřit za každou cenu a nevadí vám trocha nepohodlí, tak hostel je asi ta nejlepší možnost. Dobrá stránka na vyhledávání hostelů je czech.hostelworld.com. Výhodou hostelů je, že se většinou nachází v centru (jako například hostel Clink78 na King’s Cross). Ceny se pak pohybují od přibližně 15 liber (cca 450 Kč) za noc.
Pokud nechcete být v hostelu, ale nechcete ani zaplatit majlant, tak nejlepší možností jsou klasické hotelové řetězce jako Ibis, Travelodge nebo Holiday Inn. Ačkoliv jsou tyhle hotely považované za tzv. basic hotely, cena v centru se může v klidu vyšplhat i na 3 500 Kč za noc, takže je lepší hledat něco mimo centrum, například v zóně 3. Ceny se také samozřejmě liší den ode dne, takže pokud nechcete hostel, ale nějaký levnější hotel, je nejlepší prostě sednout k internetu a hledat a hledat.
Jak se budu dostávat z bodu A do bodu B?
Metrem, autobusem nebo pěšky. Na taxi zapomeňte, je sice hezké se projet v ikonickém černém taxi, ve kterém jezdí Sherlock s Watsonem, ale částky jsou astronomické. Pokud ale jinak nedáte, vezměte Uber. Metro je bezesporu nejspolehlivější, ale není nejlevnější. Vyplatí se koupit si Oyster Card (londýnská obdoba pražské Lítačky), za kterou zaplatíte 5 liber zálohu. Můžete si ji libovolně nabíjet a pak ji můžete zase vrátit s tím, že vám vrátí jak veškeré peníze na té kartě, tak i těch 5 liber za zálohu. Jedna cesta v zóně 1-2 mimo dopravní špičku (každý pracovní den od 6:30 do 9:30) stojí 2,40 liber (ve špičce 2,90 liber). Dobrá zpráva ale je, že pokud budete mít Oyster Card, tak vás to nenechá zaplatit denně více než 6,60 liber. Řekněme tedy, že na cestování metrem si vyhraďte aspoň 500-600 Kč za víkend. Všechny informace o cenách a cestách metrem a autobusem se dozvíte na tfl.gov.uk (obdoba českého DPP).
Zdroj fotografie: Salimfadhley (Creative Commons)
Alternativou je autobus, který stojí 1,50 libry za cestu. Autobus je ale mnohem pomalejší a centrum je vždy ucpané, takže autobus zvolte opravdu jenom když nikam nepospícháte. Většina turistických atrakcí je v centru, takže není problém to projít pěšky. Ideální tedy je dojet do centra metrem a to pak obejít pěšky.
Co tam budu dělat?
Plánujte už doma. Určitě budete dělat něco jiného, když jedete do Londýna poprvé v životě a něco jiného, když už jste tam několikrát byli. Obecně se dá říci, že pokud jedete poprvé, nebo jste v Londýně byli kdysi a moc si ho nepamatujete, tak by byla opravdu škoda minout Buckinghamský palác, Londýnský parlament (Big Ben) nebo Trafalgar Square. Celkově se dá v Londýně navštívit mnoho věcí zadarmo. Vyplatí se jít do londýnských galerií, které jsou kromě speciálních expozic zadarmo. Zajděte třeba do Science Museum, Natural History Museum, National Gallery, National Portrait Gallery, British Museum, Royal Academy of Arts nebo Victoria and Albert Museum. Památky jako Westminster Abbey nebo St. Paul’s Cathedral jsou dost drahé (respektive 20 a 18 liber), ale dá se do nich dostat zadarmo v rámci nedělní mše. Pokud bude přát počasí, tak se projděte v St. James’s Park (hned u Buckinghamského paláce), v Hyde Parku, v Kensingtonských zahradách nebo na jižním břehu Temže (South Bank).
Specifičtější tipy, ať už ty více či méně okázalejší, si můžete přečíst tady a tady, ale jestli s něčím nebudete mít v Londýně problémy, tak s tím, co budete dělat. Londýn toho nabízí tolik, že si rozhodně vyberete.
Kde jíst?
Není nic lepšího, než se loudat Londýnem a narazit na skvělou restauraci nebo pub, který je v podstatě na každém rohu (pubem se v Anglii označuje hospoda, která je ale diametrálně odlišná od klasické české hospody). Nelze na to však spoléhat, tak je dobré vědět pár osvědčených tipů. Pokud chcete jen nějaký rychlý oběd, kterým nebude bageta z Tesca, ale nechcete kvůli tomu do restaurace, skočte třeba do Pret A Manger, EAT nebo do japonského řetězce Wasabi (teplé jídlo stojí mezi 5 až 7 librami).
Zdroj fotografie: Kham Tran (Creative Commons)
Na pizzu pak do Franco Manca (cena za pizzu je mezi 5 až 8 librami) nebo do cenově podobné Pizza Pilgrims. Pokud chcete k pizze i výběr z těstovin, tak zajděte do Vapiano a na asijskou kuchyni pak do Wagamama (zelený čaj zdarma!). Jsou to skvělé vyzkoušené řetězce, kterých je v Londýně plno a najíte se tam kolem 10 liber. Pro představu, 10 liber (cca 320 Kč) za jídlo je v Česku hodně, ale v Londýně je to za jídlo průměrná až lepší cena.
Sečteno a podtrženo
Jak už jste si mohli odvodit, víkend v Londýně nebude nejlevnější záležitost. Záleží samozřejmě na tom, kolik zaplatíte za letenku, kde se budete stravovat, jak moc budete jezdit metrem a podobně. Za předpokladu, že se nebudete extrémně omezovat, tak v průměru můžete očekávat, že celkem člověk zaplatí za dvě noci v Londýně včetně letenky, ubytování, jídlo, popřípadě nějakou památku od 8 000 Kč výš.
Zdroj fotografie: PublicDomainPictures.net
Pár praktických rad
Pokud začne pršet, nepanikařte a běžte se schovat. S největší pravděpodobností déšť hned přejde.
Vyhněte se ranní špičce za každou cenu. Může se totiž stát, že necháte ujet tři metra, než budete konečně moct nastoupit.
Zdroj fotografie: Judith (Creative Commons)
Mapy jsou skoro na každém kroku, takže pokud aspoň trochu víte, kam jdete, nebo jméno ulice, tak se v Londýně neztratíte.
Nezapomeňte na adaptér! Britové mají jiné zásuvky než my na kontinentě, tak před odletem skočte třeba do Tesca.
V Británii se jezdí vlevo, tak si dávejte pozor při přecházení silnic.