Jedna z nejvýznamnějších vídeňských kulturních adres, muzeum Belvedere, zpřístupnilo svou výstavní historii online. Muzeum zve na virtuální prohlídku přes 600 výstav za posledních více než 100 let. Přístup k digitálnímu archivu je zdarma.

Litujete, že jste propásli nějakou z výstav vídeňského Belvederu? Už nemusíte. Všechny si je nyní můžete prohlédnout z pohodlí domova online. V rámci letošních oslav 300 let od dokončení paláce Belveder si tým muzea přichystal pro milovníky umění další překvapení. Na svých webových stránkách prezentuje díla z celkem 626 výstav, které se zde konaly od roku 1918 až do letoška. Škála zdigitalizovaných uměleckých děl je opravdu široká, odráží rozmanitost místních sbírek a umožňuje nahlédnout i do proměn výstavní praxe.

Vídeňský Belveder je prvním spolkovým muzeem, které zpřístupnilo archiv svých výstav online. Na rozsáhlé digitalizaci se podílel osmičlenný tým, kterému práce zabrala přibližně rok. Uplynulé výstavy se mu podařilo znovu oživit díky dochované obrazové dokumentaci nebo výstavním katalogům. Muzeum počítá s tím, že bude v digitalizaci pokračovat a do online archivu bude přidávat každou další dokončenou výstavu.

Belvedere svoji online kroniku průběžně doplňuje i o doprovodné texty, různé archivní materiály nebo novinové články. Kromě jednotlivých děl je v digitálním archivu možné vyhledat i detailní informace o době a místu konání výstavy nebo zaměstnancích odpovědných za výstavní koncepci. Pokud návštěvníka webu zaujme nějaké konkrétní dílo, může snadno dohledat, na kterých dalších výstavách byl obraz v minulosti k vidění.

„Přístup k informacím a volné sdílení obsahu jsou pro nás důležitými aspekty muzea budoucnosti. Díky strategii Open-Content-Policy je Belvedere lídrem mezi rakouskými muzei. Jsme obzvláště rádi, že digitalizací výstavní historie umožňujeme našim návštěvníkům participovat na širokém a mnohostranném poznání,“ shrnuje generální ředitelka muzea Stella Rollig.

Digitální archiv si můžete prohlédnout zde.

Úvodní fotografie: Dílo Vincent van Gogh, Die Ebene von Auvers, 1890 © Johannes Stoll / Belvedere, Wien