10. ledna 1999, před 22 lety, vstoupil mafiánský boss do psychiatrické ordinace a navždy přepsal historii takzvané „quality TV“ produkce. Antihrdina Tony Soprano (James Gandolfini), jenž se návštěvami terapeutky snaží balancovat role nevěrného manžela, otce pubertálních dětí a hlavouna kriminální organizace v New Jersey, vyšlapal chodník sofistikovaným seriálovým postavám jako Walter White z Breaking Bad a demonstroval, že i televizní obrazovka může nabídnout zážitek srovnatelný s tím nejkvalitnějším hollywoodským zbožím. The Sopranos (Rodina Sopránů) se stali fenoménem, o němž toho bylo řečeno mnoho. Níže najdete 22 zajímavých faktů, které vás možná překvapí.

1. David Chase neměl v plánu vytvořit televizní seriál. Originálně zamýšlel natočit celovečerní film o mafiánském bossovi, jenž kvůli komplikovanému vztahu s matkou začne navštěvovat psychiatričku, matku ubytuje do domova důchodců, ta se v pomstě spojí s Tonyho strýcem a pokusí se ho zabít, načež ji Tony udusí polštářem.

2. Křestní jméno hlavního hrdiny zprvu nebylo Tony, ale Tommy. Důkaz najdeme ve volně dostupném scénáři pilotní epizody.

3. James Gandolfini působil v roli Tonyho tak přirozeně, až by člověk předpokládal, že i v reálném životě to byl sebevědomý alfa samec, jenž ovládne každou místnost, do které vstoupí. Ve skutečnosti se jednalo o velmi citlivého člověka, neměl rád pozornost a před lichotkami sebemrskačsky utíkal průpovídkami typu „Jsem jen blbej tlusťoch z New Jersey, kterému se poštěstilo“. Kladl na sebe obrovské nároky a čas od času se stalo, že mu jednoduše „přeplo“ z fyzického vypětí, které vynaložil pro ztvárnění hlavní postavy, a následně se nedostavil na natáčení, což pak celému štábu vynahrazoval drahými dárky.

4. Název seriálu zpočátku pletl nejenom diváky, ale i samotné herce. Například Jamie-Lynn Siglerová, představitelka Meadow Sopranové, se účastnila konkurzu s domněním, že se jedná o projekt, v němž zužitkuje své pěvecké schopnosti. Aby se předešlo dalším zmatkům, HBO stylizovala písmenko „r“ ve slově Sopranos do podoby pistole.

5. Hunter Scangarelovou, spolužačku a kamarádku Meadow Sopranové, hrála Michele DeCesareová, dcera tvůrce seriálu Davida Chase.

6. Lorraine Braccovou si HBO vyhlédla jako Carmelu, manželku Tonyho. Braccová ale odmítla s ohledem na velmi podobnou roli, které se chopila v legendární Scorseseho gangsterce Goodfellas (Mafiáni). David Chase byl stejného názoru. Namísto toho ji zaujala postava psychoterapeutky Dr. Melfiové, v níž mohla využít osobní zkušenosti s terapií z vlastního života. 

7. V roce 2000 obdrželo scenáristické duo Robin Greenová a Mitchell Burgess ocenění od organizace Western Regional Psychoanalytic Association za autentické zachycení terapeutických schůzek mezi Melfiovou a Tonym Sopranem.

8. Steven Van Zandt, představitel Silvia Danteho, zaujal Davida Chase proslovem při uvedení skupiny The Rascals do rock’n’rollové síně slávy a navzdory nulovým hereckým zkušenostem byl v úzkém výběru pro ztvárnění hlavní postavy. Když si přečetl scénář, řekl Chasovi něco ve smyslu: „Davide, je to skvělé, ale postava Tonyho matky je nerealistická. Znám spoustu Italů, ale žádnou takovou ženu jsem nikdy nepotkal.“ Chase mu suše odpověděl: „Ta postava je inspirovaná mou vlastní matkou.“

9. V seriálu se objevilo téměř 30 herců, kteří hráli také v právě zmíněných Goodfellas.

10. Tony Sirico, představitel Paulieho „Walnutse“ Gualtierieho, byl i v reálném životě pěkný rošťák. V rámci divokého mládí byl celkem 28krát zatčený, strávil několik let ve vězení za nelegální držení zbraně a loupežné přepadení a během 60. a 70. let měl údajně vazby na Colombovy, jednu z pěti nejmocnějších mafiánských rodin na území New Yorku. Kariéru kriminálníka pak vyměnil za herectví — a hádejte třikrát, do jakých rolí je režiséry obsazován.

11. Sirico má díky své minulosti určité zásady. Když byl seriál v přípravě a teprve se formovala herecká sestava, všem bylo jasné, že se pro něj nějaká role najít musí, protože na konkurzu udělal skvělý dojem. Tony Sirico ovšem nestál o jen tak ledajakou postavu. Producentům dal podmínku, přes kterou tehdy nejel vlak: Nikdy nebudu hrát práskače, který začne donášet na vlastní lidi

12. Tony Sirico a jeho eskapády potřetí. Tvůrce seriálu David Chase je známý tím, že neakceptuje hereckou improvizaci během natáčení a zakládá si na přesném znění scénáře. U Sirica se nechal přesvědčit k výjimce. Když měl být Paulie v jedné z epizod popsán další postavou jako „bully“ (člověk, co terorizuje slabší), Sirico se proti této charakterizaci silně ohradil. Náhradní oslovení „fucking psycho“ mu ale problém nedělalo.

13. V legendární 11. epizodě 3. série zvané „Pine Barrens“ zabloudí Christopher a Paulie v zasněženém lese, kde stráví noc, než je ráno přijedou v terénním vozidle zachránit Tony s Bobbym (Steve Schirripa). Bobby má na sobě myslivecký outfit a oranžovou záchranářskou vestu, a když ho takhle Tony poprvé spatří, dostane záchvat smíchu. Aby bylo pobavení Jamese Gandolfiniho v roli Tonyho autentické, Schirripa během natáčení mával mimo záběr obřím dildem, které mu zapůjčil jeden z rekvizitářů na place.

14. Stejná epizoda obsahuje také scénu, v níž Gloria, jedna z jeho mnoha milenek, v zápalu vzteku hodí po Tonym hovězí flákotu, již předtím ukuchtila ke společné večeři. Podobná věc se stala autorovi epizody Terenci Winterovi, jenž se o vtipné historce zmínil před kolektivem scenáristů, načež mu doporučili, ať ji využije v rámci seriálu.

15. Vedle Terence Wintera byl součástí scenáristického týmu mimo jiné i Matthew Weiner. Oba po své štaci na Sopránových vytvořili vlastní úspěšné seriály. Winter má na svědomí gangsterku z období prohibice Boardwalk Empire (Impérium — Mafie v Atlantic City), Weiner vedl seriál z prostředí reklamní agentury Mad Men (Šílenci z Manhattanu).

16. Steven Van Zandt a Maureen Van Zandtová v seriálu ztvárnili manžele Dantovy. Vzájemné ano si před oltářem řekli i v reálném životě, a to již na Silvestra roku 1982, tedy necelých 17 let před premiérou pilotního dílu.

17. V první epizodě 4. série se Carmine Lupertazzi (Tony Lip) zmíní o grilovačce, kterou pořádal Tony Soprano na své zahradě, a dodá: „Don nenosí kraťasy.“ Hláška pochází z reálné konverzace mezi Jamesem Gandolfinim a jedním gangsterem-fanouškem seriálu, jenž komplimentoval Gandolfiniho herecký výkon, ale podotkl, že mafiánští bossové se na veřejnosti v žádném případě neprezentují s odhalenými lýtky.

18. Od 4. série zmizely z úvodní znělky záběry na „Dvojčata“ Světového obchodního centra. Tvůrci seriálu tak reagovali na teroristické útoky z 11. září 2001.

19. Bobbymu „Bacalovi“ Baccalierimu bylo ve scénáři 2. série adresováno několik vtípků s ohledem na jeho tloušťku. Jeho představitel Steve Chirripa musel první dva roky natáčení nosit takzvaný „fat suit“, než se mu podařilo do požadovaného objemu přirozeně vykrmit nezdravým životním stylem.

20. Fiktivní noční klub Bada Bing! skutečně existoval pod názvem Satin Dolls a ještě dlouho po skončení seriálu představoval oblíbenou lokaci fanoušků. Ovšem v roce 2017 byl státním příkazem donucen zavřít, jelikož se ukázalo, že ho provozoval Anthony Cardinalle, trestně stíhaný spolupracovník mafiánské rodiny Genovesů.

21. Scenáristi měli s Tonyho matkou Livií velké plány pro 3. sérii. Jedna z nejdůležitějších postav seriálu měla proti svému synovi svědčit u soudu, nakonec musela zemřít už ve 2. epizodě. Ve skutečném světě totiž zesnula její představitelka Nancy Marchandová. V daném díle byly použity preexistující záběry herečky a s pomocí digitálních triků byli tvůrci schopni důstojně završit její dějovou linku.

22. Po skončení seriálu se pravidelně objevovaly spekulace o chystaném celovečerním filmu, jenž naváže na poslední sérii a jednou provždy uzavře příběh Tonyho Soprana. Po smrti Jamese Gandolfiniho v roce 2013 byla tato možnost navždy vyloučena, ale do světa Sopránů se přesto ještě jednou podíváme. 24. září 2021 proběhne premiéra filmu The Many Saints of Newark. Děj se bude odehrávat v Newarku během 60. a 70. let minulého století a objeví se v něm Gandolfiniho syn Michael, jenž ztvární mladší verzi Tonyho Soprana. Scénář napsali David Chase a Lawrence Konner a režie se ujal Alan Taylor, jenž v minulosti spolupracoval nejen na Sopránech, ale i seriálech jako Deadwood, Lost či Game of Thrones.