Nechali jsme se opět zlákat knihami, které nám šeptají do ouška. Tentokrát došlo na největší klasiku světové sci-fi: Dunu od Franka Herberta a na povinnou četbu všech nemravných odvážlivců, Lolitu.

 

Frank Herbert – Duna

“Začátek je doba, kdy je potřeba pečlivě dbát o co nejpřesnější rovnováhu. To ví každá sestra z Bene Gesseritu. Než se tedy začnete zabývat studiem života Muad’Diba, dbejte v první řadě na to, abyste ho zařadili do jeho doby.”

První díl šestidílné ságy. Seznamte se s bájným Muad’Dibem, zákeřnými Harkoneny a planetou Arrakis, které se také říká Duna. Sci-fi plná hluboké filozofie, myšlenek točících se kolem politiky, ekologie, náboženství a manipulace s lidskou myslí, daleko přesahující rámec svého žánru.

Duna byla v našich luzích a hájích už jednou do audioknižní formy převedena. S docela žalostným výsledkem. Zvlášť ve srovnání s počinem OneHotBook. Skvělá dramatizace, udržování napětí a absence monotónnosti a nudy i při 22 hodinách poslechu. Postavy promlouvají hlasy Marka Holého a Jany Strykové, která byla neodolatelná už v Murakamiho Norském dřevě. Vyprávějí příběh, který předběhl svou dobu a dnes jej miluje celý svět.

Vladimir Nabokov – Lolita

„Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. El-ó-el-í-té-á: špička jazyka se vydává na třístupňovou procházku patrem a na „tři!“ ťuká o zuby. Lo. Li. Ta.
Byla Lo, prostě Lo, každé ráno, kdy ve stoje a v jedné punčoše měřila metr pětapadesát. Lolou byla v kalhotách. Dolly jí říkali ve škole. Jako Dolores se podepisovala. V mém objetí však byla vždycky Lolitou.”

Pro nezasvěcené může být příběh Humberta, zoufale posedlého dvanáctiletou Lolitou, pouhým vyprávěním o pedofilovi. Většinou ho známe jen z filmů nebo hodin českého jazyka. Co tedy zjistit, jak to s tím chlápkem bylo doopravdy? Nic není černobílé, ani vztah našeho nezvyklého páru. Osudy vzdělaného Humberta sledujeme jeho vlastníma očima, čteme jeho myšlenky a potápíme se čím dál hlouběji do jeho osobnosti.

Jaké bylo jeho dětství? Co první manželství v Paříži, zážitky s mladými nymfičkami, které později ovlivnily jeho vztah k Lolitě? Pro tu sice vzplanul nečekaně, ale ani zdaleka nebyla prvním dítětem, kterému nemohl odolat. Přesto, ona byla ta, která jej ovládla a zničila.

Zajímavé je, že v knize nenajdete ani jednu pornografickou scénu. Vše je popsáno zdvořile a s citem. Pro toho, kdo dokáže nahlédnout pod pěknou fasádu slov a vidět špínu za nimi, je Nabokovova Lolita pravé potěšení. Zvlášť, když kniha promlouvá hlasem Miloslava Mejzlíka. Sametový, lehce ochraptělý, občas jen šeptající a celou dobu tak hypnotizující, se samozřejmou autoritou. Tak musel znít i samotný Humbert, o tom nezapochybujete.

Audioknihy zakoupíte na www.onehotbook.cz.