Ceny Jantar byly rozdány. Zamířily do divadel i k moravskoslezským hudebníkům. 

331

V pondělí 25. dubna se v ostravské hale Gong rozdaly Ceny Jantar.
Toto ocenění získávají už pět let umělci ze všech oblastí kultury v Moravskoslezském kraji.
Každý ročník přináší něco nového, ten letošní nabídl dokonce tři nové kategorie. 

Celý večer se nesl v příjemném a neformálním duchu. Dopomohla tomu jak moderátorská a zároveň manželská dvojice – Kristýna Leichtová a Vojtěch Štěpánek – tak pódium s improvizovaným barem, u kterého mohli zůstat sedět ocenění. Těch bylo v průběhu večera hodně. Počet nominovaných nebyl nijak omezený a tak bylo v několika kategoriích obdarováno více umělců. V oblasti divadla získalo nejvíce cen ostravské Divadlo Petra Bezruče. Oceněna byla například herečka Markéta Matulová za roli Věry Špinarové v inscenaci Špinarka nebo Norbert Lichý za Bratry Karamazovy. K „Bezručům“ putovala i jedna z nových cen. Nesla název Herec do 33 vět a oceňovala nejlepšího herce ve střední nebo menší roli. Získal ji Dušan Urban za dvojroli ve hře Lásky jedné plavovlásky. Jeho děkovná řeč byla zároveň rozhodně nejvtipnější za celý večer. Další divadelní cena putovala do Studia G, cenu za nejlepší inscenaci získala hra Edmond Slezského divadla v Opavě. Ceny nezískala jenom činohra, oceněna byla i opera, muzikál nebo balet. Za operu získali cenu Luciano Mastro a Markéta Böhmová, muzikál Tomáš Savka a Hana Fialová, za balet byla oceněna Brittany Calatinas Haws

Další ceny mířily do sféry výtvarné. Tu za výstavu Místa a Knihy v době umění získala Eliška Čabalová

I hudba se dočkala mnoha ocenění. Za vážnou hudbu byla oceněna houslistka Hana Kotková a také uskupení Ostravská banda. Ceny za populární hudbu získali Ewa Farna za album Umami, Beata Hlavenková za desku Žijutě, Dorota Barová za album Dotyk a David Stypka a Bandjeez za desku Dýchej. Právě jméno tohoto výjimečného umělce nesla i další nová cena. Bílou kostičku měl získat ten umělec, který dlouhodobě vykazuje skvělé umělecké kvality i bez podpory velké labelu a mediální slávy. O vznik této ceny se zasadil pedagog a publicista Milan Bátor. První Cenu Davida Stypky získal Jura Bosák, zpěvák a také výjimečně plodný autor, známý hlavně díky spojení s opavskými kapelami Expedice Apalucha a Dobrozdání. Cenu dostal z rukou maminky a nejstaršího syna Davida Stypky. 

Další novou cenou byl Kalený Jantar. První držitelkou této ceny se stala Jana Ryšavá, zakladatelka a duše taneční platformy Move Ostrava.

Nechyběla ani cena za celoživotní přínos. Tuto krásnou cenu získal fotograf Viktor Kolář a Eva Šeinerová, zakladatelka a dlouholetá sbormistryně karvinského sboru Permoník. Ten následně své „mamince“ i zazpíval. 

Nebylo to samozřejmě jediné vystoupení. Ani ta se nedržela pouze hudby, diváci měli možnost zhlédnout část vystoupení baletního souboru, nebo klavírní koncert Tomáše Vrány. Zazněla také skladba z muzikálu Jesus Christ Superstar v podání Lukáše Vlčka, který ve stejnojmené inscenaci Národního divadla Moravskoslezského zpívá roli Ježíše. Zazpívala také operní pěvkyně Teraza Kavecká, zahrály kapely CI3, Moonshye nebo kapela Lefineser, složená z ostravských herců. Na závěr večera bylo připravené unikátní vystoupení jako vzpomínka na Davida Stypku. Jeho píseň O lítání zazpíval v doprovodu kapely Bandjeez a pěveckeho sboru Chorus Ostrava Mirai Navrátil.