Během brzkých ranních hodin dozněly poslední tóny mezinárodního hudebního festivalu Metronome festival Prague. Po tři dny areál pražského Výstaviště ožil nejrůznějšími žánry hudby, ruchem stánků s jídlem a pitím, doprovodným programem a především festivalovými návštěvníky.

Příchod rockového mesiáše

První festivalový den zavítala na hlavní pódium hvězda, která má za sebou poměrně dlouhou a rozmanitou kariéru. Nick Cave s Bad Seeds v České republice nehráli poprvé, mají za sebou již řadu vyprodaných koncertů. Je jedním z těch legend, které nezůstaly u jednoho žánru, který je proslavil, ale neustále posouvají svoji hudební perspektivu. Nickovi se strategie neustrnout v jednom žánru vyplácí, fanoušků má nepočítaně. Tento koncert jeho popularitu jenom potvrdil. Atmosféra celého koncertu byla nabitá energií a emocemi. Zpěvák s publikem komunikoval po celou dobu koncertu, dostával je do extáze a pouštěl do jejich rozprouděné krve legendární klasiky i věci z nových alb. Dotknout se Cava toužil každý, a tak se plac pod pódiem proměnil v jednu obrovskou masu lidí, která se neustále sunula vpřed. Spousta ze zúčastněných bude tímto koncertem žít ještě hodně dlouho.

Kromě Cava a the Bad Seeds koncertovala na hlavním pódiu ukrajinská kapel GO_A a Mňága a Žďorp. Mňága měla velmi vydařený koncert a celá atmosféra dýchala příjemnou přátelskou, pohodovou atmosférou. Noc pak oživila kapela Čechomor, která si podržela svoji klasickou příčku kvality koncertů.

Ani liják hudbu neodradí

Druhý den i přes komplikace s nepříznivým počasím vystoupil na hlavním pódiu zpěvák Beck. Skalní fanoušci nezklamali a i přes silný déšť a rozbahněné, rozvodněné prostory pod pódiem čekala spousta lidí na odložený koncert, kterého se nakonec naštěstí dočkala. Bylo neuvěřitelné, jak promoklí a zabahnění diváci nevnímali nic jiného než hudbu, která před nimi vřela. Zazněly první hity i nejnovější tvorba a kromě skvělé hudby doprovodily koncert psychedelické animace, které korunovaly celý promoklý večer. 

Před Beckem na pódiu vystoupilo nejprve britské uskupení Sunbrella se synem slavného Mekyho v čele. Nevím, co by otec na synovo hudební směřování řekl, každopádně Sunbrella je velmi perspektivní mladá kapela se zapamatovatelným stylem, který oslovuje zejména mladé publikum. Po ní ovládla pódium izraelská kapela Lola Marsh, která sršela neuvěřitelnou energií. Zpěvačka Shosana se stala láskou snad všech posluchačů, které si získala podmanivou barvou hlasu a přesně rytmizovanými pohyby. 

Beck (Autor fotografie: Rudy Kovar)

Elektronika není jen pro mladé

Závěrečný festivalový den patřilo pódium Underworld. Při jejich elektrických tónech se diváci změnili v jednu obrovskou skákající zablácenou hromadu. A všem to bylo jedno, hlavně si zatančit a zažít legendy elektronické hudby. Závěr festivalu byl velkolepý. Před autory hitu Born Slippy, který známe z filmu Trainspotting, vystoupila kapela Baltazars, která publikum navnadila silnou a chytlavou energií na dlouhý večer. Jejich elektronicko–kytarový sound rozezníval strunu v každém posluchači.

Underworld (Autor fotografie: Jack Olila)

Celý festival byl neuvěřitelnou přehlídkou hudby napříč žánry a generacemi. Nechyběl prostor, kde si člověk mohl odpočinout a ulevit uším od hluku nebo si projít workshopové stánky. Jídlo a pití bylo dostupné všude okolo hlavních cest. Ale u podií byl pouze jeden stánek, a tak se tvořily dlouhé fronty, které v případě lepší distribuce nemusely nabývat takových rozměrů. Velmi bych taky do příště ocenila, kdyby off program obsahoval pestřejší nabídku, která nespočívá jen v testování HIV…

A co přinese další ročník? Které legendy ovládnou Prahu tentokrát? Necháme se překvapit a doufám, že to bude opět stát za to.