DEN TŘETÍ

Poslední den letošního ročníku festivalu Rock for People 2017 se loučil nejen krásným počasím, ale hlavně nabitým programem. Tahákem čtvrtečního dne byla především americká kapela Evanescence, která po dlouhé době opět zavítala do České republiky.

Oproti středečnímu programu, který byl plný kytar a tvrdé muziky, se poslední den nesl v poklidnějším duchu. Dopomohlo k tomu také velice horké počasí. Návštěvníci dávali přednost posezení a poslechu ve stínu před horečným poskakování u stage. Každý kout, jenž vás skryl před pařícím sluncem, byl bez šance obsazen.

Na scénu se dostalo mnohem více českých interpretů, v porovnání se zbytkem festivalu. Zahajovacího vystoupení se ujali čeští Skywalker. Pro ně byla Komerční banka stage největší, na které doposud vystupovali. Že si to užívají, bylo vidět už od nástupu, kdy se začali rozcvičovat a svými dalšími vylomeninami bavili přítomné diváky.

Skywalker

Po příchodu k hlavní Rock for People stagi mnozí s podivem koukali na připravené lavičky. Ty zde byly nainstalované pro seniory z domova důchodců z Hradce Králové, kteří jsou každoročně zváni na jedno představení. Letošní výběr padl na Michala Malátného, který zazpíval swingové, prvorepublikové a filmové písně spolu s Kolínským Big Bandem. Nechyběly ani písně z repertoáru Michalovy domovské kapely Chinaski, jen v trochu jiném podání.

Michal Malátný

Česká stopa pokračovala Debbi a jejím prosluněným a pozitivním vystoupením. Největšího ohlasu se jí dostalo poté, co odehrála svůj největší hit Touch the Sun. Jednalo o příjemné vystoupení, které se přesně hodilo pro odpolední lenošení.

Debbi

Jako další zpěvačka z domovské scény se představila momentálně velice populární Lenny s hity All My Love a Hell.o. Oba zazněly, i když u poslední písně interpretce už docházel hlas. Ke konci vystoupení už skoro nemohla ani mluvit. Nedávala to na sobě ale znát, a vše si užívala spolu s posluchači na plný plyn. Vždyť jí samotné se splnil sen, když si mohla na letošním ročníku zazpívat.

Lenny

Ještě před vystoupením Lenny se ale mikrofonu chopili zpěváci z Eskimo Callboy. U nich se opět začaly projevovat problémy se špatným nazvučením, které byly přítomné po dobu celého festivalu.

Eskimo Callboy

Dlouho očekávaný koncert Three Days Grace na sebe upozornil už odpolední autogramiádou kapely ve stánku s merchandies. Fronta na podpis se táhla několik metrů a na všechny se bohužel nedostalo, vzhledem k omezenému času. Důvod, proč tolik lidí bylo ochotných stát na odpoledním pařícím slunci, se ukázal jako jasný. To, co kapela o pár hodin později předvedla, se zařadilo mezi jedno z nejlepších vystoupení čtvrtečního programu.

Three Days Grace

Už úvodní písní zaujali Lower Than Atlantis. Anglická čtveřice zavítali na letošní ročník v rámci svého turné k jejich nejnovější desce Safe in Sound. Svým energickým projevem donutili přítomné k pohybům do úderné rytmu, který udávali.

Lower Than Atlantis

Pak už ovšem přišel čas pro headlinery Foster the People, pro něž bylo čtvrteční vystoupení první v Čechách. Na úvod zvolili skladby z jejich nejnovější tvorby. Ty pak nadále převládaly. Nebyla to úplně šťastná volba, protože nejaktuálnější kousky se hodí spíše do klubového prostředí, kde by jejich hudba mnohem více vynikla. Nejvíce se publikum rozproudilo při skladbách z debutového alba Torches, z něhož vzešly hity jako Don’t Stop (Color on the Walls) či Pumped Up Kicks. Příště by měla kapela dát přednost menší uzavřené scéně. U Foster the People se asi nejvíce projevilo špatné přebasované nazvučení. Při skladbách se silnějšími beaty vstávaly chlupy na rukou a mnoho fanoušků si zakrývalo uši, aby jim alespoň trochu ulevili.

Foster The People

O největší překvapení se postarala německá kapela Kraftklub. Frontman bavil svým silných německým přízvukem v angličtině a písničky zpívané v jejich rodném jazyce přesně seděly k jejich hudbě. Rozhodně na sebe strhli pozornost a lidé tancovali a užívali si ze všech sil s kapelou. Právě oni to možná rozjeli nejvíce.

Kraftklub

S malým zpožděním na scénu přišla nejočekávanější kapela posledního dne, Evanescence. Za hlučné podpory svých fanoušků začali své vystoupení. Už při úvodní písni zpěvačce Amy Lee ujel párkrát hlas a nebylo to naposledy, kdy jsme od ní slyšeli nějakou tu falešnou notu. Pro ne úplně skalní fanoušky se jednalo o poněkud nudné vystoupení, kdy většina čekala na jeden z největší hitů Bring Me To Life nebo My Immortal. Mnozí dali přednost konkurenci na menších stagích, kde hrály kapely jako Prague Conspiracy nebo Thurston Moore Group.

Evanesence

Z těch méně známých interpretů by byla škoda nevypíchnout vystoupení kapely Odd Couple na Jack Daniel´s stage. Ti hráli skvělý garage rock pro skupinu fanoušků. Velice milé a poklidné obohacení programu přestavovali také Paula & Karol.
Nikdo se nechtěl loučit s letošním ročníkem, ani my. Až do brzkých ranních hodin lidé tančili a zpívali a užívali si plnými doušky poslední okamžiky na hradeckém letišti.

Odd Couple

Ráno nezbývalo nic jiného, než se zabalit a vydat na cestu domů. Rock for People 2017 představil program plný skvělých jmen. Bohužel jej ale poznamenal již několikrát zmíněný špatný zvuk. Nic jiného se ale vytknout nedá. Skvělé jídlo, dobrá organizace, ale především úžasná atmosféra. Tak si letošní ročník budeme pamatovat my.

Pokračování na další stránce…

ROCK FOR PEOPLE 2017 – DEN TŘETÍ