DEN DRUHÝ

Středeční program druhého dne hudebního festivalu Rock for People s sebou přinesl mnohé. Kromě horkého letního dne a dešťové nadílky hlavně pořádnou dávku hudby. A jednu z největších hvězd letošního ročníku, Paramore.

Že Paramore jsou velkým tahákem, jste mohli zaznamenat už v kempu, kde se producírovali fanoušci s merchem kapely. Bylo znát, že počet návštěvníku hodně vzrostl. Ale druhý den nebyl jen o nich. Nabídl toho mnohem víc.
Druhou největší KB stage otevřela česká crossoverová kapela The.Switch. Zpěvák Štěpán Šatoplet spolu se svou kapelou začali své představení s velkým nasazením, což bylo obdivuhodné vzhledem k horkému počasí. Lidé si ale vystoupení užívali i se sálajícím sluncem v zádech. Na vedlejší hlavní Rock for People stage pak navazovala další domácí kapela Imodium. Ta si na pomoc pozvala orchestr Kolíňanka. Diváky zaujala jejich úvodní znělka, kdy se střídaly známe filmové melodie z Pobřežní hlídky, Růžového pantera nebo z dětského seriálu My z Kačerova.

The.Switch

Svou znělkou zaujala i vídeňská kapela Gasmac Gilmore, kteří pustili kousek valčíku od Johanna Strausse II. S vážnou hudbou už to dále ale nemělo vůbec nic společného. Měli jsme co k dočinění s rockem šmrncnutým balkánem. Fungovalo to, lidé si jejich vystoupení užívali a prostor kolem KB stage se pomalu zaplňoval.

Gasmac Gilmore

Jedním z velkých taháků odpoledního programu byli Deez Nuts. Ti vystupovali bez svého zpěváka JJ Peterse, který musel být zastoupen kytaristou skupiny. Že kapele zpěvák chybí, bylo vidět. Vystoupení postrádalo nějakou jiskru, která by lidi chytla. Fanoušci ale určitě zklamáni nebyli, podle počtu nadšenců, kteří se shlukli ve stánku s merchandise na jejich autogramiádě. Kromě Deez Nuts jste si ještě mohli nechat něco podepsat od australské kapely Northlane, která následně od sedmi hodin odehrála svůj set. Ti konečně pořádně rozjeli Rock for People stage.

Deez Nuts

Před jejich vystoupení ještě ale musíme zmínit skvělou partu z Manchesteru Spring King. Ti zaujali a bavili od začátku. A kromě toho předvedli skvělou muziku. Kapela stojí na zpěvákovi a bubeníkovi Tereku Musovi, který obstarával skoro celou komunikaci s publikem. Bylo na něm a na celé kapele vidět, jak si užívají, že tady mohou hrát. A lidé to docenili. Úsměvná byla jejich chvála na slunečné počasí a následné porovnání s typickým anglickým deštivým. Evidentně si ho s sebou přivezli, jelikož za chvíli i tady spadlo pár kapek.

Spring King

Co by to bylo za pořádný český fesťák bez Vypsané fiXy? Tito rodáci z Pardubic nikdy nezklamou. Jako vždy to rozjeli a zaplněné prostranství se pohupovalo do rytmu a zpívalo s kapelou jejich známe hity. Ta k tomu burcovala své fanoušky, kteří jeli na doraz.

Vypsaná fiXa

Skvělou show předvedla i americká heavymetalová kapela Mastodon. Ta zaujme především tím, že nemají jednoho hlavního zpěváka, ale zpívá celá kapela, včetně bubeníka. Všichni mají krásné a jedinečné hlasy, což musí docenit i člověk, který normálně tomuto žánru moc neholduje. To, co předváděli, bylo neuvěřitelné.

Mastodon

Těsně před hlavní hvězdou večera stihla svoji první show v České republice zahrát britská punkrocková dvojice Slaves. Velice agresivní a živelné vystoupení přijali diváci s nadšením a užívali si, i když některé následně čekal rychlý přesun k hlavnímu pódiu. Bubeník a zpěvák Isaac Holman zběsile ve stoje bubnoval a lidé se jen nechali pohltit.

Slaves

Pak ale přišlo to, na co všichni netrpělivě čekali celý den. Hvězdná americká kapela Paramore se zformovala v Tennessee v roce 2004 a také od té doby stojí v jejím čele zpěvačka Hayley Williams. Aby ji mohli být fanoušci co nejvíce na blízku, neváhali od odpoledních hodin čekat před scénou, kde se mělo uskutečnit jejich vystoupení. A pro dobrý důvod. Hayley do vystoupení zapojila i publikum a několikrát nechala zpívat místo ní i fanoušky. Při písni Misery Business dokonce pozvala na pódium fanynku a ta si mohla s kapelou střihnout její konec. Nikomu ani nevadilo, že po pár písničkách se nad Rock for People stage přehnala bouřka s prudkým deštěm. Ten ke konci ustal a nic nebránilo, aby každý tancoval a zpíval z plných plic. I když hráli především písně z nové desky After Laughter, stejně si to všichni užívali, protože zazněly i ty hity, které můžeme znát například ze Stmívání. Jen skalní fanoušci by možná docenili více starší tvorby. Ne nadarmo se jednalo o největší hvězdu festivalu, protože předvedli doposud jednu z nejlepších show. Uvidíme, jestli je trumfnou čtvrteční Foster the People nebo Evanescence.

Paramore

Středeční program zakončil Dub FX, který si vystačil sám bez doprovodu. Tento mistr loopingu a beat boxu vše zvládl jen za pomocí svého hlasu, a diváci vydávali své poslední síly, aby podpořili a protančili jeho vystoupení.
Pokud vás nebavilo, co se děje na největších scénách, bylo tu i mnoho dalších variant. Na Motorola stage hráli The Complication se svým syrovým zvukem. Na Jack Daniel´s stage pak odpoledne vystoupila Insania a večer kanadská trojice The Dirty Nil. Jejich rock´n´rolové vystoupení zaujalo kolemjdoucí tak, že se na chvíli zastavili a pod pódiem to žilo.

Dirty Nil

Z českých interpretů, kteří se přestavili, stojí za zmínku i Jakub Ondra, který si pomalu získává popularitu. Často ho můžete vidět koncertovat v ulicích Prahy. Kolem Cyklo stage se na jeho vystoupení vytvořila skupina přihlížejících, kteří si s ním zazpívali jeho známější kousky a šlapáním mu dodali energii pro jeho vystoupení. Některé už unavily koncerty, a tak dali přednost DJs, kteří se starali o zábavu v jednotlivých sponzorských zónách.
Není to tady ale jen o koncertech. Můžete se zúčastnit i diskusí. Jedna zajímavá byla i ve středu v Nouvelle Prague Hangar. Konala se při příležitosti českého projektu Fresh Talent Scouting. Ten si dává za cíl zprostředkovat za pomocí zahraničních agentur úspěch českých interpretů v cizině. Během úterního programu se konala soutěž na Jack Daniel´s stage mezi čtyřmi kapelami o to, kdo využijete letos tuto příležitost. Vyhrál Thom Artway, který se také diskuse zúčastnil spolu s koordinátory projektu.

Jakub Ondra

Druhý den nebyl oproti tomu prvnímu tak nabitý, ale i přesto se bylo na co těšit a návštěvníci si ho užili. Kvalita zvuku se zlepšila a byli jsme ušetřeni výpadkům. Stále to ale se zvukem není ono. Tentokrát zase zradilo počasí, ale naštěstí ne na dlouho. Dnes už opět slunce svítí a my se těšíme, co čtvrteční program přinese. Dnes je na programu Lenny, Debbie, Three Days Grace, zmínění Foster the People a Evanescence plus samozřejmě mnoho a mnoho dalších.

Pokračování na další stránce…

ROCK FOR PEOPLE 2017 – DEN DRUHÝ