DEN PRVNÍ

Pro příznivce tvrdší muziky je tu již po třiadvacáté stálice české festivalové scény Rock for People. I letos přivezli plno velkých jmen, přičemž některá se na festivalu objevila již několikrát. Náš magazín pro vás bude přinášet reporty z jednotlivých dnů – teď je čas na ten první. A co ten pro nás připravil?

Někteří zavítali do areálu na letišti u Hradce Králové už v pondělí, kdy se konal nultý den. Většina návštěvníku ale přijížděla v průběhu úterních dopoledních a převážně odpoledních hodin. Tomu byl uzpůsoben i program, kdy větší jména začínala spíše odpoledne. Z těch dřívějších můžeme pro nedočkavce zmínit TeePee z Plzně a jejich milé poklidné vystoupení na Muzikus stage. Od 15 hodin se pak festival dostával pomalu do otáček, kdy hlavní Rock for People stage otevřela Dáma s čápem a Sto zvířat. Ti postupně roztancovávali publikum, i když většina dala přednost válení se v trávě.

Sto zvířat

Ke Komerční banka stage se na čtvrtou hodinu hrnuli fanoušci české crossoverové kapely Cocotte Minute, kteří hned rozjeli velkou show se zpívajícím kotlem pod pódiem. Ještě větší nářez ale přivezli Comeback Kid. Ti byli prohozeni s You Me At Six a byli zařazeni do odpolední části. To ale vystoupení energii a příznivců kapele neubralo. Všichni muzikanti do toho od začátku dávali vše a strhli lidi ke zběsilým tanečním kreacím. Bohužel ale vzhledem ke změně programu se pak kapela nemohla zúčastnit avizované autogramiády.

Comeback Kid

V ne tak tvrdém duchu se konal na KB stage koncert budoucnosti britské scény The Amazons, kterým je předpovídán velký úspěch. I když většinou ženské publikum by na vystoupení nedalo dopustit, kvalita hudebního provedení nebyla až tak vysoká. Frontmanovi sem tam ujížděly vyšší tóny a na některých členech bylo vidět jisté znudění.
Dalším z headlinerů byli Moose Blood. Ti předvedli ne moc originální a poměrně vlažné představení. Stále byli na jednom místě a ani moc nekomunikovali s publikem. Nedá se jim ale upřít, že zahráli hudebně kvalitní vystoupení. Velký dojem ale nezanechali.
Pak ale přišel čas na první z vrcholů celého večera na Rock for People stage. Cage the Elephant. Už od prvního tónu fanoušci šíleli a členové kapely se nebáli hned od prvního songu mezi ně zavítat. To vyvolalo davové šílenství a tlačenice pod pódiem. Frontman kapely se stylizací do Micka Jaggera předvedl takový výkon, za který by se ani Mick stydět nemusel. I když hráli převážně skladby z nového alba, jež vyhrálo Grammy, fanoušci zpívali a svíjeli se do rytmů hudby. Slzy na tvářích fanynek nechyběly. Závěrečný stage diving zpěváka Matta Shultze byl jen dokonalou tečkou na závěr.

Cage the Elephant

Pak následoval sprint na You Me At Six, kteří nezklamali. Josh Franceschi, frontman této britské kapely, předváděl neuvěřitelnou práci s publikem. Bavil již od začátku, kdy jednomu z mnoha přítomných fotografů sebral fotoaparát a začal sám fotit svoje příznivce. Bylo na něm vidět, že Česká republika je jemu a jeho kapele blízká. Však to sám také mnohokrát zmínil. Co koncert trochu kazilo, byly neustálé potíže se zvukem, které provázely festival na velkých podiích od začátku. Josh si s tím ale poradil a fanoušci se obešli spojením svých vlastních sil dočasně bez zvuku.

You Me At Six

Čas největší hvězdy ale přišel vzápětí. Velmi očekávané vystoupení jihoafrické kapely Die Antwoord údajně patřilo mezi jejich poslední, jelikož kapela prý oznámila po vydání jejich posledního alba rozpad. Hudba této dvojice není pro každého. Buď ji milujete, nebo nenávidíte. Vystihnout se dají jako dekadentní zvěrstvo. Pro ty, co v nich ale našli zalíbení, je to kult. To, co předvádí oni a jejich fanoušci, je nepředstavitelné. Jen nevěříte svým očím. Když k tomu přičtete alkoholové opojení z celého dne, stane se z toho hotové peklo. K tomu šílené projekce s laserovou show a je hotovo. I když na úvod hráli spíše neznámé kousky, pak přišel čas na ty ověřené a známé. Co jen bylo trochu nepochopitelné, byla přítomnost rodičů s kočárky a malý dětmi, jelikož show rozhodně není určena pro dětské oči už jen kvůli vulgárnějším projekcím, o textu ani nemluvě.

Die Antwoord (Autor fotografie: Petr Klapper, www.klapper.cz)

I když se tady zmiňujeme především o headlinerech a známějších kapelách, byla by škoda zapomenout na ty malé stage s méně známými jmény. Protože i tam bylo živo. Na Cyklo stage zahráli Márdi a Pítrs za doprovodu statečných cyklistů a velkého hloučků zpívajících. Na Motorola stage, která se nachází v jednom z mnoha hangárů, zahráli ve večerních hodinách The Picturebooks. A byl to rachot, především díky umístění stage. Živelné vystoupení, kdy nechybělo hraní zuby na kytaru, ocenilo publikum, které zaplnilo úplně celý hangár. Chvílemi to bylo až o uši. Z českého zastoupení bylo velice dobré vystoupení Kláry & The Pop, kdy můžeme zpěvačku Kláru Vytiskovou znát hlavně z kapely Toxic. Jedná se o další interpretku, která dala přednost angličtině, ale jak jsme se mohli na Jack Daniel´s stage přesvědčit, ničemu to nevadilo a publikum si představení užívalo. A bylo toho samozřejmě mnohem více.

Klara & The pop

To je konec prvního dne. Tedy skoro. Na KB stage byl pak poslední koncert španělských Gomad! & Monster. Ti spojili svoji elektronickou hudbu s hardrockovým doprovodem. K tomu přidali remixy známých písní od Linkin Park po Queen. A velký dav si to užíval. Nic jiného vám ani nezbývalo. Na závěr nemohla chybět party na runway, která trvala do brzkých ranních hodin.
Celý den se díky krásnému a příjemnému počasí nesl v pohodovém duchu, kdy většina návštěvníků dávala přednost posezení a popíjení v trávě před mačkáním se v davu. Pro hladové krky tu je připraveno mnoho druhů dobrého jídla, kde si vybere každý. Jedinou chybičkou celého dne, i když dost podstatnou, byla špatná kvalita zvuku. Výpadky provázely skoro každé představení a pro nikoho to nebylo nic příjemného. Můžeme jen doufat, že ve středu se to již opakovat nebude. Druhý den přinese Paramor, Mastodon, z českých interpretů pak Vypsanou fiXu nebo Slaves. Rozhodně to opět bude stát za to.

ROCK FOR PEOPLE 2017 – DEN PRVNÍ