30 tipů na české filmy a seriály

- Reklama -

České filmy a seriály jsou pro domácího diváka mnohdy neatraktivní a tím pádem upřednostňuje zahraniční tvorbu. Nebo není dostatečně náročný a uchyluje se k jistotě v podobě romantických komedií a nekonečných seriálů, které poslední léta vévodí žebříčkům sledovanosti. Naše kinematografie a televizní archívy však skrývají obrovské množství úžasných výtvorů, pojďme si spolu tedy představit alespoň některé z nich.


1. Bílá nemoc

Úchvatné psychologické drama z roku 1937 režiséra Huga Haase, jenž kvůli svému židovskému původu emigroval do USA a prosadil se také v Hollywoodu, nastavuje zrcadlo tehdejšímu Německu, které pod vlivem Adolfa Hitlera mířilo ke 2. světové válce. Fiktivní příběh o nemoci, která kosí obyvatelstvo, a doktoru, jenž jako jediný objeví lék, napsal Karel Čapek jako divadelní hru. Netřeba dodávat, že u nacistů vyvolal film obrovské pobouření a herci měli po obsazení s Německem velké problémy. Projekce filmu posilovaly odhodlání diváků bránit republiku před Hitlerem, po některých projekcích dokonce společně zpívali hymnu.


2. Černý Petr

Celovečerní debut světoznámého oscarového režiséra Miloše Formana. Černý Petr spadá do tzv. Československé nové vlny, jež se zrodila díky několika fantastickým režisérům tehdejší doby. Výjimečná generace byla bohužel potlačena po roce 1968. Například Formanovi se povedlo emigrovat a díky tomu jsme mohli jeho filmového génia sledovat v plné kráse, zatímco tvůrčí svoboda těch, kteří zůstali, byla značně potlačena. Černý Petr skvěle pracuje s humorem a realistickým (až dokumentaristickým) pojetím, které podporuje obsazení několika neherců.


3. Dnes naposled

Úchvatné drama s výmluvným názvem z roku 1956, jehož hlavním tématem je zničující vliv alkoholu, natočil Martin Frič, známý například díky snímkům Císařův pekař – Pekařův císař či Hotel Modrá hvězda. Pod jeho taktovkou se představilo několik skvělých československých herců (Zdeněk Štěpánek, Vladimír Ráž, Vladimír Menšík, Václav Lohniský a další) a společně vytvořili unikátní film, který se napříč časem a místem dá aplikovat na kteroukoliv hospodu na světě.


4. Happy end

Geniální filmový experiment, který snad ani ve světě nemá obdoby. Happy end se totiž odehrává pozpátku, vypravěč však tento výjev komentuje, jako by probíhal normálně. Díky tomu se divákovi dostává obrovských porcí vtipných situací. Do nejmenšího detailu propracovaný snímek, jehož natáčení bylo neuvěřitelně náročné, natočil Oldřich Lipský a v hlavních rolích nechal vyřádit Vladimíra Menšíka (jenž je zároveň i vypravěčem), Jaroslavu Obermaierovou a Josefa Abrháma.

5. Musíme si pomáhat

Další ze série hořkých komedií autorského dua Jan Hřebejk – Petr Jarchovský. Tentokrát z období protektorátu, kdy se manželé Josef a Marie ujmou židovského uprchlíka z koncentračního tábora. Není ale jednoduché konat takové činy v době, kdy za ně můžete být bez milosti popraveni. Obzvlášť když máte za dveřmi kolaboranta, který najde zalíbení v tom nejcennějším, co máte. Je důležité dodat, že film Musíme si pomáhat byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek.


6. Nejistá sezóna

Nejistá sezóna je scenáristickým dílem Zdeňka Svěráka a Ladislava Smojlaka, přičemž druhý jmenovaný se chopil i režie. Ve filmu dostávají velký prostor ukázky z her Divadla Járy Cimrmana. Situace, které se ve snímku odehrávají, jsou podložené reálným základem a hercům se skutečně staly. Pro milovníky Cimrmana povinnost, pro ostatní… by to taky měla být povinnost.


7. Obchod na korze

Příběh odehrávající za 2. světové války získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Truhlář Tono Brtko pod nátlakem svých rodinných příslušníků přijme arizační dekret na obchůdek velmi staré židovky, paní Lautmannové. Ta žije ve svém světě a nechápe, co se kolem ní doopravdy děje. Tonovi je paní líto, a proto jí nakonec vše zatají. Zatímco je pro paní Lautmannovou ohleduplným pomocníkem, doma předstírá, že opravdu vykonává svůj úkol. Očekávaná hrozba židovského transportu do koncentračních táborů však číhá za dveřmi.


8. Po stopách krve

Jelikož je kriminální žánr mezi českými diváky již několik let jedním z nejoblíbenějších, nesmí v tomto výběru chybět také kvalitní zástupce tohoto druhu. Po stopách krve je sice až třetím snímkem ze série filmových zpracování případů majora Kalaše (dalšími snímky jsou Strach, Vrah skrývá tvář, Na kolejích čeká vrah a Diagnóza smrti), zato je pravděpodobně nejpovedenějším. Strhující výkon podává v hlavní roli Rudolf Hrušínský, jehož Kalaš musí tentokrát řešit vraždy páchané sexuálním deviantem.


9. Rozpuštěný a vypuštěný

Další Svěrák a Smojlak a další krimi. Rozpuštěný a vypuštěný je více komedie, i když úsměvná kriminální zápletka hraje hlavní roli. Geniální příběh o detektivní dvojici, která musí vyřešit případ zmizelých mužů, jenž používali mast pro růst vlasů. Ústředních rolí inspektora Trachty a praktikanta Hlaváčka se zhostili Jiří Zahajský a Marek Brodský, ačkoliv si na roli Trachty dělal zálusk právě Svěrák, který si roli Trachty střihl na prknech, která znamenají svět.


10. Skřivánci na niti

Komediální drama vypráví o nepohodlných lidech pro režim, a proto jsou posílání do kladenských oceláren, kde jsou nuceni pracovat. Snímek byl po natočení ihned uložen do „trezoru“ a byl v kinech uveden až po jednadvaceti letech (natočeno v roce 1969, v distribuci 1990). V době natáčení přišlo na štáb několik udání od zaměstnanců oceláren, že se tam natáčí protirežimní film. Režisér Jiří Menzel měl poté pět let zákaz natáčet.

11. Tajemství hradu v Karpatech

Ulítlá sci-fi komedie Tajemství hradu v Karpatech je inspirovaná dílem slavného francouzského spisovatele Julese Vernea. Režie se ujal mistr v oboru Oldřich Lipský a po ruce měl plejádu nejlepších československých herců – Vlastimila Brodského, Rudolfa Hrušínského, Miloše Kopeckého či Michala Dočolomanského. Zapojte se do pátrání společně s hrabětem Felixem Telekem z Tölökö a užijte si tento kinematografický klenot!


12. Ucho

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová v hlavních rolích za dozoru Karla Kachyni v režisérském křesle hrají v trezorovém snímku podle scénáře a knižní předlohy velkého protikomunistického bojovníka Jana Procházky. Jen to by mělo každého přimět, aby si Ucho pustil. Příběh se točí kolem náměstka ministra a jeho manželky, kteří jsou u sebe doma dennodenně odposloucháváni. Co se může stát, když řeknou něco, co nemají? Brilantní psychologický thriller byl po pádu komunismu dokonce zařazen do hlavní soutěže na festivalu v Cannes.


13. Všichni dobří rodáci

Není překvapení, že nejlepší české a československé filmy pojednávají o diktaturách v naší zemi. Další trezorový snímek s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli popisuje nástup komunismu v roce 1948 a kolektivizaci zemědělství. Režisér Vojtěch Jasný, oceněný za režii Rodáků v Cannes, sbíral podklady k filmu dvacet let a většina z příběhu má reálný základ. Vypráví o skupince přátel, která žije poklidným životem, než nastane osudný únor 1948.


14. Vynález zkázy

Profesor Roch je geniální vynálezce, který objevil látku, s níž může zničit svět. Argitas je zloduch, jenž tuto látku chce, a proto unese Rocha i jeho asistenta Harta, který se stává poslední nadějí na záchranu světa. Snímek inspirovaný opět románem Julese Vernea natočil legendární Karel Zeman, jehož netřeba představovat. Dlouhé a náročné natáčení se nakonec vyplatilo a důkazem toho je promítání filmu ve více než sedmdesáti zemích světa.

15. Vyšší princip

A opět se vracíme do dob protektorátu, kdy jsou popraveni tři studenti kvůli nevinnému žertíku. Kdo nesouhlasí, bude potrestán stejně. Syrový film Jiřího Krejčíka podle předlohy Jana Drdy představuje tehdejší krutou dobu. Zároveň dokazuje, že i v takových podmínkách nelze ztrácet svoji lidskost.


16. Byli jednou dva písaři

Inteligentní humor, laskavé postavy, výborní herci. Pisálci Bouvard a Pécuchet v podání Jiřího Sováka a Miroslava Horníčka se přesouvají na venkov na statek, kde začínají žít podle svých představ a komicky se oddávat vědeckým pokusům. Třeba pěstování melounů.

17. Comeback

V podstatě už kultovní sitcom. Skvěle pracuje se základními prvky sitcomového žánru a snaží se přiblížit americké produkci tohoto žánru. Pomyslným vlajkonošem Comebacku je Ozzák s tváří Martina Dejdara, metalista tělem i duší, pro kterého je pivo více než pouhým nápojem. Žije v bytě se svým bratrem, bývalým popovým zpěvákem a nyní majitelem hudebního obchodu, Tomášem a jeho dcerou Ivuškou. Jejich životy příjemně i nepříjemně vyplňují místní barmanka a sousedka Simona s dětmi Sašou a Lexou a kolegyně z hudebního obchodu Marcelka. Skvělý oddychový seriál s mnoha popkulturními odkazy.

18. Česká soda

Nic nerespektující satira, která nemá na české televizní scéně obdoby, i když se ji několik pořadů snažilo napodobit. Je libo výbornou parodii na televizní zprávy, dobové reklamy či utahování si z politiků? Česka soda tohle všechno obsahuje, a navíc je velmi nadčasová.

19. Ďáblova lest

Můj velmi oblíbený režisér Jiří Strach, kterého řadím k současné české režisérské špičce, vytvořil v posledních letech několik výborných mysteriózních seriálů. Ďáblova lest je prvním z nich, který lehce může připomínat filmovou trilogii Rona Howarda o Robertu Langdonovi, kterého hraje Tom Hanks. Ve Strachově minisérii hrají hlavní role Ivan Trojan a Jiří Dvořák, jejichž postavy řeší rituální vraždy. Na tento seriál navazuje Strach Ztracenou bránou opět se stejným obsazením. A kdo by neměl podobných příběhů dost, může okusit Strachův další strašidelný seriálový kousek, Labyrint.

20. Kancelář Blaník

Další satirický seriál, který se soustředí výhradně na aktuální politickou situaci v České republice. Marek Najbrt obsadil do hlavní role Tondy Blaníka Marka Daniela. Seriál dá vzpomenout na britské politické satiry v čele s legendárním pořadem Jistě, pane ministře. Díky pozitivnímu diváckému ohlasu vznikl také film Prezident Blaník, kde hlavní představitel podává kandidaturu na prezidenta ČR.

21. Lajna

Seriál z hokejového prostředí Lajna navazuje na svého úspěšného předchůdce Vyšehrad (o něm bude řeč níže). Jiří Langmajer dokonale zosobňuje hokejového trenéra-magora, stvořeného z těch nejznámějších hokejových klišé, který nedobrovolně odchází z prvoligových vod někam, kde nemůže očekávat moc profesionality. Do Havířova. Zde má dva velké cíle. Postoupit do vyšší soutěže a udělat ze svého syna hokejovou legendu, jakou je on sám.

22. Most!

Tvůrčí duo Jan Prušinovský a Petr Kolečko spolu napsali fenomén, který dlouhou dobu na české scéně nebyl. Plivanec do obličeje všem přehnaně korektním lidem, kteří v současnosti ve světě až příliš omezují tvůrčí možnosti. Zároveň se ale jedná o seriál, který otevírá problematiku života cikánů a samozřejmě také transsexuálů, kteří se po změně pohlaví chtějí zařadit do běžného života. A nejde nevyzdvihnout výkon Martina Hofmanna při ztvárnění ústřední postavy seriálu – Luďana.

23. Pojďte pane, budeme si hrát

Animovaný večerníčkovský seriál o dvou medvědech, který přináší dětem radost od 60. let minulého století. Jeden je malý, druhý velký. Jeden je hloupý, druhý vychytralý. Zažívají spolu mnoho dobrodružství, během nichž větší z nich zneužívá naivity toho menšího. I přesto se ale jedná o velmi milou pohádku s úžasnou animací Břetislava Pojara.

24. Pustina

Podle mnohých nejlepší český seriál posledních několika let. Brilantně depresivní vizuální zpracování příběhu o starostce jedné pohraniční vesnice, které se ztratí dcera. Děsivá sonda do vesnického života staví na výborném scénáři Štěpána Hulíka, režisérské práci Ivana Zachariáše a Alice Nellis a především na úchvatných hereckých výkonech všech představitelů. Pokud mohu vypíchnout jednoho, Jaroslav Dušek v roli psychicky nemocného otce ztracené dívky exceluje.

25. Semestr

Zajímavý seriálový experiment, který se odehrává pouze na obrazovkách počítačů, notebooků a telefonů. Vypráví o zamilované dvojici, Amálii a Damiánovi, která se musí na půl roku odloučit, jelikož Damián odjíždí na studijní pobyt do Berlína. Přestože scenáristicky není seriál zcela dokonalý, musím ocenit jeho odvahu představit ho divákům v tolik moderním kabátu.

26. Sňatky z rozumu

Ohromující československý seriál z období složitého konce šedesátých let je natočený podle knižní předlohy Vladimíra Neffa. Režie se ujal František Filip a scénář zpracoval Otto Zelenka. Přestože se jedná o tak starý seriál, překvapuje velmi precizním zpracováním, které je doplněno obdivuhodnými hereckými výkony. Víc nelze prozradit, člověk tohle musí vidět.

27. Terapie

Opět Marek Najbrt při tvorbě kvalitního seriálu, který se vymyká naší současné seriálové tvorbě. Hereckým výkonům vévodí samozřejmě Karel Roden, jenž hraje psychoterapeuta Marka Poštu. Zajímavostí je, že formát seriálu je převzatý z izraelského originálu BeTipul a na evropské scéně má několik zástupců, jednoho dokonce i v USA.

28. Velmi uvěřitelné příběhy

Televizní cyklus z roku 1991 dokazuje, že hororová tvorba českým tvůrcům svědčí. Příběhy jednotlivých epizod se točí kolem běžných situací, které se však kvůli náhodě mění v opravdu děsivé chvíle. Díly nejsou ani moc dlouhé, proto seriál divák slupne jako třešničku na dortu. Na děsivém dortu.

29. Vyšehrad

Vyšehrad je předchůdcem již zmiňované Lajny, jejímž protagonistou je ale fotbalový hráč, který však nemá celou kariéru za sebou. Talentem obdařený Julius Lavický, přezdívaný Lavi, je sice vynikajícím fotbalistou, rozumu ovšem moc nepobral a kvůli tomu jeho kariéra strmě padá dolů. Z jeho milované Sparty ho vykopnou, proto musí vzít zavděk nabídkou Vyšehradu, klubu z nižší soutěže. Jakub Štáfek se s radostí ujmul role Laviho, jenž je směsicí všech špatných činů, kterých se známí hráči dopustili a vtipně reaguje na všechny předsudky o fotbalistech.

30. Zahrada

Na závěr animovaný kousek, který má na svědomí znovu Břetislav Pojar. Dětský horor, jak bývá často označován, se odehrává v tajemné zahradě, kterou objeví čtyři chlapci a setkávají se v ní se svéráznými bytostmi. Kouzelná animace vyráží dech i v dnešní době.