30 tipů na české filmy a seriály

44669

České filmy a seriály jsou pro domácího diváka mnohdy neatraktivní a tím pádem upřednostňuje zahraniční tvorbu. Nebo není dostatečně náročný a uchyluje se k jistotě v podobě romantických komedií a nekonečných seriálů, které poslední léta vévodí žebříčkům sledovanosti. Naše kinematografie a televizní archívy však skrývají obrovské množství úžasných výtvorů, pojďme si spolu tedy představit alespoň některé z nich.


1. Bílá nemoc

Úchvatné psychologické drama z roku 1937 režiséra Huga Haase, jenž kvůli svému židovskému původu emigroval do USA a prosadil se také v Hollywoodu, nastavuje zrcadlo tehdejšímu Německu, které pod vlivem Adolfa Hitlera mířilo ke 2. světové válce. Fiktivní příběh o nemoci, která kosí obyvatelstvo, a doktoru, jenž jako jediný objeví lék, napsal Karel Čapek jako divadelní hru. Netřeba dodávat, že u nacistů vyvolal film obrovské pobouření a herci měli po obsazení s Německem velké problémy. Projekce filmu posilovaly odhodlání diváků bránit republiku před Hitlerem, po některých projekcích dokonce společně zpívali hymnu.


2. Černý Petr

Celovečerní debut světoznámého oscarového režiséra Miloše Formana. Černý Petr spadá do tzv. Československé nové vlny, jež se zrodila díky několika fantastickým režisérům tehdejší doby. Výjimečná generace byla bohužel potlačena po roce 1968. Například Formanovi se povedlo emigrovat a díky tomu jsme mohli jeho filmového génia sledovat v plné kráse, zatímco tvůrčí svoboda těch, kteří zůstali, byla značně potlačena. Černý Petr skvěle pracuje s humorem a realistickým (až dokumentaristickým) pojetím, které podporuje obsazení několika neherců.


3. Dnes naposled

Úchvatné drama s výmluvným názvem z roku 1956, jehož hlavním tématem je zničující vliv alkoholu, natočil Martin Frič, známý například díky snímkům Císařův pekař – Pekařův císař či Hotel Modrá hvězda. Pod jeho taktovkou se představilo několik skvělých československých herců (Zdeněk Štěpánek, Vladimír Ráž, Vladimír Menšík, Václav Lohniský a další) a společně vytvořili unikátní film, který se napříč časem a místem dá aplikovat na kteroukoliv hospodu na světě.


4. Happy end

Geniální filmový experiment, který snad ani ve světě nemá obdoby. Happy end se totiž odehrává pozpátku, vypravěč však tento výjev komentuje, jako by probíhal normálně. Díky tomu se divákovi dostává obrovských porcí vtipných situací. Do nejmenšího detailu propracovaný snímek, jehož natáčení bylo neuvěřitelně náročné, natočil Oldřich Lipský a v hlavních rolích nechal vyřádit Vladimíra Menšíka (jenž je zároveň i vypravěčem), Jaroslavu Obermaierovou a Josefa Abrháma.

5. Musíme si pomáhat

Další ze série hořkých komedií autorského dua Jan Hřebejk – Petr Jarchovský. Tentokrát z období protektorátu, kdy se manželé Josef a Marie ujmou židovského uprchlíka z koncentračního tábora. Není ale jednoduché konat takové činy v době, kdy za ně můžete být bez milosti popraveni. Obzvlášť když máte za dveřmi kolaboranta, který najde zalíbení v tom nejcennějším, co máte. Je důležité dodat, že film Musíme si pomáhat byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek.


6. Nejistá sezóna

Nejistá sezóna je scenáristickým dílem Zdeňka Svěráka a Ladislava Smojlaka, přičemž druhý jmenovaný se chopil i režie. Ve filmu dostávají velký prostor ukázky z her Divadla Járy Cimrmana. Situace, které se ve snímku odehrávají, jsou podložené reálným základem a hercům se skutečně staly. Pro milovníky Cimrmana povinnost, pro ostatní… by to taky měla být povinnost.


7. Obchod na korze

Příběh odehrávající za 2. světové války získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Truhlář Tono Brtko pod nátlakem svých rodinných příslušníků přijme arizační dekret na obchůdek velmi staré židovky, paní Lautmannové. Ta žije ve svém světě a nechápe, co se kolem ní doopravdy děje. Tonovi je paní líto, a proto jí nakonec vše zatají. Zatímco je pro paní Lautmannovou ohleduplným pomocníkem, doma předstírá, že opravdu vykonává svůj úkol. Očekávaná hrozba židovského transportu do koncentračních táborů však číhá za dveřmi.


8. Po stopách krve

Jelikož je kriminální žánr mezi českými diváky již několik let jedním z nejoblíbenějších, nesmí v tomto výběru chybět také kvalitní zástupce tohoto druhu. Po stopách krve je sice až třetím snímkem ze série filmových zpracování případů majora Kalaše (dalšími snímky jsou Strach, Vrah skrývá tvář, Na kolejích čeká vrah a Diagnóza smrti), zato je pravděpodobně nejpovedenějším. Strhující výkon podává v hlavní roli Rudolf Hrušínský, jehož Kalaš musí tentokrát řešit vraždy páchané sexuálním deviantem.


9. Rozpuštěný a vypuštěný

Další Svěrák a Smojlak a další krimi. Rozpuštěný a vypuštěný je více komedie, i když úsměvná kriminální zápletka hraje hlavní roli. Geniální příběh o detektivní dvojici, která musí vyřešit případ zmizelých mužů, jenž používali mast pro růst vlasů. Ústředních rolí inspektora Trachty a praktikanta Hlaváčka se zhostili Jiří Zahajský a Marek Brodský, ačkoliv si na roli Trachty dělal zálusk právě Svěrák, který si roli Trachty střihl na prknech, která znamenají svět.

✱ Pokračování na další stránce…