Polský ostrov Hell žije svou vlastní atmosférou. Pro většinu lidí je to jen dovolenkový ráj. Ale současně tu funguje i běžný život. Ale tak jako na všech podobných místech i tady má trochu odlišná pravidla. Obvykle je to tak, že turistky prožívají letní lásky s místními playboyi. Jenže, co když seriózní a respektovaná soudkyně potká o patnáct let mladšího italského hřebce? Režisér kontroverzního filmu 365 dní Tomasz Mandes se vrací se snímkem Zakázaná vášeň. Opět přináší řádnou dávku sexu, flirtování, ale i vztahových problémů.

Smrt partnera, zejména v mladém věku, je vždycky obrovská rána. Nadějnou soudkyni Olgu Holtzovou, pocházející z vlivné a bohaté rodiny s právnickou minulostí, zastihla smrt manžela zcela nepřipravenou. I když těžko říct, jestli se lze na takovou věc připravit. Buď jak buď, v tomhle extrémně těžkém období měla co dělat, aby zvládla sama sebe. Na malou dcerku Maju už sílu neměla. Bohužel neměl ji ani nikdo z jejího okolí. Jejich vztah to poškodilo. Nejspíše nenávratně.

Svědek, nebo milenec

Olga se na dlouhá léta uzavřela sama do sebe a zcela se oddala své práci. Maja odjela studovat genderová studia do Londýna, ale o kontakt s matkou příliš zájmu nejevila. Zatímco Holtzová získávala respekt v právnických kruzích, ale i mezi lidmi, které soudila, Maja prožívala divoké období. Hledala se a škola ji příliš nezajímala. Jednoho dne se tak sebrala, sedla na letadlo a za chvíli byla na rodném Hellu. Vůbec ji nenapadlo ozvat se matce, poflakovala se s mladými na pláži, než jí cestu zkřížil pohledný Ital Max. Mladý, svalnatý, plný života: všechno, co Maja teď potřebovala. Čistá vášeň s nekonečným milováním, divoký sex na pláži i ve vlnách Baltu.

Má to ale háček, Max je svědkem v případu, do kterého je zapleten jeho kamarád Kamil. Přesněji řečeno, před soud se dostanou oba, ostatně Max nejspíše celou věc vymyslel. A pokud všechno klapne, sbalí peníze a budou si užívat v Brazílii. Když se pak oba muži na křižovatce náhodou setkají s Holtzovou, Kamil ji pozná a Max dostane nápad. Svést soudkyni, aby byla při posuzování jejich případu smířlivější. Olze, už mnoho let uzavřené před všemi, a především před láskou, zájem o patnáct let mladšího pohledného muže lichotí. Jeho tělo jí uhrane. Není divu, že podlehne. Jenže pak se najednou objeví doma Maja, které se situace ani trochu nezamlouvá. Zjistit, že vás milenec opustil, aby se stal milencem vaší matky, to není něco, co by se mohlo asi komukoli líbit. Vše se ještě více zkomplikuje, když si Olga uvědomí, že to, co ji k Maxovi poutá, je více než jen živočišná vášeň. Ostatně i Maxovi se původní plán začne rozpadat pod rukama, protože už to přestává být jen účelový sex. Osud (a trochu i touha po pomstě) si se všemi pěkně pohraje.

Hodně sexu, ale bez vzrušení

Polský režisér Tomasz Mandes se do podvědomí dostal kontroverzním filmem 365 dní, kde sex a erotika vůbec hrála důležitou roli. Ve snímku Zakázaná vášeň vsadil na osvědčené téma, ale i velkou část hereckého ansámblu. Zejména obsazení Simone Susinny do role Maxe mu zaručuje velmi solidní příliv divaček, nejen v Polsku. Ani tentokráte nešetřil sexuálními scénami a aspoň nějaká ta divoká „líbačka“, střídaná více nebo méně detailně zobrazeným sexem, se objeví snad co pět minut. Zvláštní je, že ačkoli je tu sexu hodně, film rozhodně nevzrušuje. Na porno málo detailní (vidět je nejčastěji jen Susinnův zadek) a na běžný film vlastně bez nápadu a překvapení. Jistě, dámská část publika si užije pohled na vypracované mužské tělo, ale že by sexuální scény rafinovaně stupňovaly vzrušení, to rozhodně ne. Navíc jsou tyto scény poměrně dlouhé.

Aby toho nebylo málo, Susinna sice vypadá dobře, scénář (Mandes a Mojca Tirs) mu předepisuje ve většině případů tak ukrutně hloupé a plytké dialogy, že je skoro patrné, jak mu dává role zabrat. Naštěstí je dost často nahý, což má nejspíše zajistit, aby cílová skupina slova vlastně nevnímala. Celkově se příběh úplně nevyvedl, už v okamžiku, kdy se záběry na sex mladé dívky a muže na pláži střídají se záběry ze soudu, začne divákovi docházet, že tyhle dvě ženy tu nejsou náhodou. A když se přidá dialog o nezvedené vnučce z úst Olžiny matky, je to skoro jisté.

Film má možná ambici poukázat na sexualitu žen po čtyřicítce, ukázat, že i v tomto věku mohou ženy toužit po něčem víc, než je kuchyň, děti a prádlo. Jenže místo aby si dal scénář práci s tím ukázat tápání jinak velmi dobré Magdaleny Boczarské v roli Olgy, omezí se na nudná prohlášení: „Co si myslíš, že na tobě ten o patnáct let mladší chlap vidí?“, případně dialog: „Chceš mít děti teď? Protože potom by už pro mě mohlo být pozdě.“ Ve výsledku vše vypadá zvláštně násilně. Je to možná škoda. Protože, abychom filmu Zakázaná touha nekřivdili, přichází do kin před létem a je to nejvíc ze všeho romantický letní příběh s erotickým podtextem. Něco takového, nač zajdete třeba do letního kina, nebo prostě na rande. I když, na rozdíl od nedávno uvedeného Receptu na lásku, tady se bude asi mužská část publika trošku nudit. Ale kdoví, třeba dokáže Susinna tu ženskou naladit natolik, že později ani muži nebudou litovat, že do kina šli.

FILM: ZAKÁZANÁ TOUHA

Režie: Tomasz Mandes
Scénář: Tomasz Mandes, Mojca Tirs
Střih: Marcin Drewnowski
Kamera: Bartek Cierlica
Hudba: Patryk Kumór, Dominic Buczkowski-Wojtaszek
Účinkují: Magdalena Boczarska, Simone Susinna, Katarzyna Sawczuk, Janusz Chabior, Sebastian Fabijański, Elżbieta Jarošíková, Katarzyna Kwiatkowska, Monika Fronczek, Borys Jaźnicki, Marta Dobecká, Thomas Mandes, Stanisław Banasiuk, Dorota Kłębokowska, Andrzej Dutkiewicz, Andrzej Bąkowski, Sławomir Mandes, Wojciech Drabik, Patryk Kumór, Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Jan Bielecki, Damian Skoczyk, Marta Morawska, Sabina Łozińska, Joanna Gruszecka, Anna Korzeb, Alina Woyna-Orlewicz, Karolina Gorazdowska, Alina Ungeheuer, Alicja Maciańska, Dagmara Simenka, Útes Prem, Szymon Wołk, Piotr Bielecki, Adrian Igielski, Patryk Śpiewak, Szymon Smaź, Julian Maciański, Maksymilian Stępniewski, Wojciech Wilczyński
www.continental-film.sk

PŘEHLED RECENZE
Příběh
7
Herecké výkony
8
Vizuální zpracování
7
Hudba
8
recenze-film-zakazana-touhaPolský ostrov Hell je znám divákům Netflixu spíše z kriminálních příběhu. Jeho plážový charakter se ale hodil režiséru Tomaszi Mandesovi jako místo pro letní romantický film s trochou filozofického přesahu o tom, v jakém věku mohou ženy ještě prožít skutečně vášnivou lásku a především sex. Po úspěchu filmu 365 dní vsadil Mandes i v případě snímku Zakázaná touha na jistotu – film prošpikoval erotikou, některým scénám dal hodně prostoru, a současně obsadil i osvědčené herce, v čele s charismatickým a pohledným Simonem Susinnou. Příběh soudkyně Olgy Holtzové, která se zamiluje do italského playboye Maxe, je předvídatelný od samého počátku, a ani často ploché dialogy příběhu nepomáhají. Jenže tohle je opravdu letní romantická záležitost, která osloví zejména dámskou část publika. Z nahých částí těla je nejčastěji vidět Susinnův zadek.