Podzim symbolizuje pochmurné počasí, pestrobarevné, ač opadávající listy stromů a také chuť na něco, co nás spolehlivě zahřeje. Může to být horká čokoláda, ale také poctivá domácí polévka. Vykouzlit ji můžete během chvilky například z typicky podzimních surovin, kterým vévodí dýně a houby. Vyzkoušejte některý z našich svůdně jednoduchých receptů. Uvedené množství surovin vystačí minimálně na čtyři porce.

Dýňová polévka

500 g dýně Hokkaido
1 malá cibule
1 mrkev
500 ml vývaru
250 ml smetany
lžička harissy
lžíce oleje
sůl, pepř
balsamico a dýňová semínka na ozdobu

Dýně Hokkaido má jednu nespornou výhodu – nemusí se loupat. Dýni tedy stačí zbavit semínek a nakrájet na menší kousky. Cibuli oloupejte a pokrájejte, mrkev očistěte a nastrouhejte nahrubo. V hrnci rozehřejte olej a osmahněte cibuli, aby zesklovatěla. Přidejte nastrouhanou mrkev, dýni a krátce orestujte. Po zhruba pěti minutách zalijte vývarem a přiveďte k varu. Na mírném ohni nechte polévku vařit zhruba 20 minut, respektive dokud není dýně zcela měkká. Poté stáhněte z plotny a rozmixujte pomocí tyčového mixéru. Přilijte smetanu, následně přidejte harissu, sůl a pepř dle chuti. Na talíři polévku dozdobte smetanou, balsamicem a opraženými dýňovými semínky.

Polévka z červené řepy

300 g červené řepy
300 g rajčat
1 malá cibule
500 ml vývaru
200 ml kokosového mléka
lžíce oleje
3 snítky hladkolisté petrželky
sůl, pepř
nastrouhaný sýr typu parmezán na ozdobu

Cibuli a rajčata oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Červenou řepu taktéž zbavte slupky a nastrouhejte nahrubo. V hrnci rozehřejte olej a osmahněte cibuli, aby zesklovatěla. Přidejte nakrájená rajčata a nastrouhanou řepu a krátce orestujte. Po zhruba pěti minutách zalijte vývarem a přiveďte k varu. Na mírném ohni nechte polévku vařit zhruba 20 minut, aby zelenina změkla. Na posledních pět minut přidejte do polévky pokrájenou hladkolistou petrželku, aby se její chuť s polévkou spojila, ale aby se zcela nerozvařila a zachovala si svou chuť. Poté stáhněte polévku z plotny a rozmixujte. Ideálně přímo v mixéru, tyčový mixér nechá polévku o něco hrubší. Pokud chcete dokonale hladkou polévku bez kousků, můžete ji ještě přecedit. Poté přimíchejte kokosové mléko a přidejte sůl a pepř podle chuti. Před podáváním polévku zasypte nastrouhaným sýrem.

Žampionový krém

500 g žampionů
1 větší červená cibule
3 větší stroužky česneku
30 g másla
směs bylinek 
500 ml vývaru
250 ml smetany
sůl, pepř

Cibuli a česnek oloupejte a nakrájejte na plátky. Žampiony nakrájejte na menší kousky. V hrnci nechte rozpustit máslo a opečte na něm cibuli a česnek. Jakmile obojí zesklovatí, přidejte žampiony. Nechte zatáhnout a přidejte bylinky. Záleží na vás, co budete mít zrovna po ruce. Já použila hladkolistou petrželku a kopr, které jsem potřebovala zpracovat. Můžete použít i tymián, rozmarýn nebo bazalku. Směs zalijte vývarem a nechte 20 minut povařit, aby byly žampiony měkké. Poté rozmixujte tyčovým mixérem a přilijte smetanu. Osolte a opepřete podle chuti a podávejte.

Hrášková polévka

500 g mladého hrášku (může být i mražený)
1 cibule
3 stroužky česneku
500 ml vývaru
250 ml smetany 
2 lžíce zakysané smetany
2 snítky máty
2 snítky tymiánu
máslo
sůl, pepř
uzený losos a bylinkové krutony na ozdobu

Cibuli a česnek oloupejte a nakrájejte na plátky. V hrnci rozpusťte máslo a osmahněte cibuli s česnekem. Přidejte hrášek, krátce orestujte a zalijte vývarem. Přiveďte k varu a nechte povařit jen krátce, aby hrášek dostatečně změknul, ale neztratil barvu. Poté stáhněte z ohně a přidejte zakysanou smetanu, mátu a tymián. Rozmixujte tyčovým mixérem dohladka, přilijte smetanu. Osolte a opepřete podle chuti. Na talíři dozdobte kousky uzeného lososa a bylinkovými krutony.

Poctivý vývar z hovězích kostí

500 g hovězích kostí
1 menší celer
3 petržele
4 větší mrkve
1 cibule
5 bobkových listů
7 kuliček nového koření
10 kuliček černého pepře
3 snítky libečku nebo hladkolisté petrželky
sůl, pepř
100 g nudlí

Játrové knedlíčky

200 g jater
1 malá cibule
1 vejce 
máslo
sůl, pepř
strouhanka

Hovězí kosti vložte do hrnce a přidejte k nim cibuli, mrkev (jednu si schovejte na později), celer a petržel – očištěné a nakrájené na kousky. Přidejte bobkový list, nové koření a pepř. Zalijte vodou, aby zelenina i kosti byly ponořené, a dejte vařit. Vývar táhněte na mírném ohni 6-8 hodin, podle potřeby dolévejte vodu. 

Mezitím si připravte zavářku na játrové knedlíčky. Játra očistěte a v mixéru rozmělněte. Cibuli nakrájejte najemno a nechte na másle zesklovatět. Vychladlou cibuli smíchejte s rozmixovanými játry, přidejte vejce, sůl a pepř. Poté přisypte strouhanku, aby vám vznikla dostatečně tuhá směs na vytvarování knedlíčků.

Po 6-8 hodinách vyjměte z polévky kosti a zbytek přeceďte, aby vám zůstala jen tekutina. Kosti můžete obrat a maso dát zpět do polévky. Přiveďte opět k varu a vsypte do polévky nudle a zbylou mrkev (nastrouhanou nebo nakrájenou na kostky – podle toho, co preferujete). Z játrové zavářky vytvarujte knedlíčky a vhoďte je do polévky. Nakonec přidejte najemno nakrájený libeček nebo petrželku. Polévku osolte a opepřete, celé to promíchejte a můžete servírovat.