- Reklama -

Po nekonečném ročním čekání se fanoušci konečně dočkali přesunutého koncertu irské kapely Kodaline. A čekání se vyplatilo. Vyprodanému Velkému sálu Lucerny zahráli všechny své hity a okouzlili ho svým hudebním umem. Nezapomněli představit ani novinku Politics of Living, která zapříčinila odložení evropského turné v minulém roce. Přesto ale hudební stránku zastínilo chladnější vystupování celé kapely.

Autorka fotografie: Nikol Mudrová

Původní koncert se měl konat v listopadu minulého roku v Lucerna Music Baru. Byl ale přesunutý, spolu s dalšími evropskými daty, kvůli práci na jejich nejnovějším studiovému albu Politics of Living. V pořadí již třetí deska vyšla 28. září, takže fanoušci měli jedinečnou příležitost poslechnout si horkou novinku. Ochutnávku už ale nabídli českému publiku v létě na Aerodrome Festivalu (fotoreport najdete zde).

Autorka fotografie: Nikol Mudrová

Rodáci z Dublinu si jako předskokana přivezli irského kolegu Ryana McMullana. Divákům servíroval minimalistickou show, při které se zároveň staral i o svůj doprovod na kytaru a klávesy. Zpočátku jeho vystoupení škodilo špatné nazvučení, které se ale během půlhodinového setu postupně vylepšilo. Ale ani špatný zvuk nezkazil velice krásný a plný hlas. Přestože však McMullan předvedl velice kvalitní vystoupení, někteří diváci reagovali velmi odměřeně. Hovory fanoušků linoucí se z publika často zpěváka přehlušily. Možná za to mohlo i pomalejší tempo jednotlivých skladeb. Nejednalo se o žádné velké překvapení, nikoho svým koncertem neurazil, ale ani nenadchl.

Autorka fotografie: Nikol Mudrová

V duchu nové desky se nesl již začátek vystoupení hlavních hvězd večera. Kodaline začali novinkou Follow Your Fire. Následně střídali písně ze všech svých tří alb. Živější úvodní část vystřídala pomalejší s Angel nebo I Wouldn´t Be, při které prokázala vokální nadání celá kapela. V závěru setu nechyběla ani slavná hitovka Raging, na které spolupracovali s Kygem. Vystoupení před přídavkem zakončila Love Will Set You Free. Jako bonus pak nadšenému publiku zahráli jejich největší hity All I Want and High Hopes. Právě při těchto závěrečných písničkách publikum svým zpěvem pomalu zastínilo kapelu, když refrény z plného hrdla zpívala celá hala.

Autorka fotografie: Nikol Mudrová

Kvalita hudby se nedá popřít a frontman Steve Garrigan se předvedl fenomenálním pěveckým výkonem. Ani zbytek kapely ale nezaostával. Pěvecky a hudebně skvěle Garrigana doplňovali a zvláště kytarová sóla kytaristy Marka Prendergasta byla skvělým doplňkem celého koncertu.

Autorka fotografie: Nikol Mudrová

Ale i Kodaline měli zpočátku problém se zvukem. Zpěvákovi nebylo skoro rozumět, v podstatě ale nebylo ani co, kromě zdvořilostních frází toho moc navíc neřekl. Celé kapela předvedla poměrně chladné vystoupení, což bylo k fanouškům, kteří na ně před Lucernou čekali od dvou hodin odpoledne, poněkud necitlivé. Skalní příznivci ale toto nepocítili a celá Lucerna bouřila tak, že jste skoro neměli šanci slyšet vlastního slova. Kapela ani neměla moc práce s povzbuzováním publika. Reagovalo na ně samo a Češi zase jednou ukázali, proč se sem umělci tak rádi vrací.

Autorka fotografie: Nikol Mudrová

Celá scéna byla navržena velmi jednoduše. Velký sál Lucerny ani moc možností velké kreativitě nedává, přesto přivezli krásnou světelnou show.
Pražský koncert Kodaline nepřinesl převratný zážitek, rozhodně ale nezklamal. Nabídli porci skvělé muziky, kterou bravurně odehráli. Určitě by ale příště mohli zapracovat na vřelejší komunikaci s publikem.