Aneta Kaderková, spoluzakladatelka módního portálu Check Czech Fashion (CCF), studentka, modelka, copywriterka i bloggerka, nám poví o vzniku a tématech CCF. Že CCF neznáte? Jedná se o projekt, který vznikl na podzim 2010 jako volnočasová aktivita. Po vzoru zahraničních blogů začali fotit pouliční módu a založili tak jeden z prvních českých street style portálů. Za více než tři roky existence se na projektu podílela řada talentovaných osobností z řad fotografů, redaktorů a v neposlední řadě i módních návrhářů. Check Czech Fashion má na svém kontě realizaci tří módních přehlídek, podporu desítek návrhářů a spolupráci se spoustou zajímavých subjektů. Měla jsem tu čest s Anetou a CCF spolupracovat na jedné módní přehlídce před lety a nemohla jsem si mladičký tým vynachválit.

❖  Prozraď, prosím, našim čtenářům – co je přesně CCF?
Check Czech Fashion je internetový portál o módě, kultuře a životním stylu. Již pátým rokem se snažíme vnášet do povědomí o české módní scéně trochu optimismu, inspirovat a zamýšlet se nad tématy, která sahají až za hranice módy.

Check Czech Fashion
Check Czech Fashion (autor fotografie: Tomáš Černý)

❖  Jak velký máš tým a kdo se k vám může přidat?
Tým Check Czech Fashion tvoří tři lidé. Kromě mě to je Marieta Kajabová a Bárb Drašnarová. Myslím, že se s holkami skvěle doplňujeme – a to jak osobnostně, tak profesně. Průběžně ale spolupracujeme s mnoha talentovanými mladými lidmi, ať už na bázi menších projektů nebo prostřednictvím stáží. Vždy, když hledáme někoho konkrétního, nejprve rozhodíme sítě mezi naše fanoušky na Facebooku a Instagramu.

❖  Jaké jsou největší projekty CCF a co povazuješ za váš největší úspěch?
Za úspěch považuji to, že máme díky Check Czech Fashion možnost poznávat skvělé lidi, spolupracovat s úžasnými nadnárodními značkami a cestovat na zahraniční módní akce. Osobně jsem pyšná hlavně na to, že s holkami úspěšně překonáváme veškeré studijní, profesní a osobní karamboly a pokračujeme v tom, co nás baví.

Check Czech Fashion na Fashion Weeku v Berlíně
Check Czech Fashion na Fashion Weeku v Berlíně (autor fotografie: Kuba Feranec)

❖  Jak vypadá běžný den Anety K.?
Každý den vypadá tak trochu jinak. Kromě Check Czech Fashion, kterému se věnuji velmi intenzivně, pracuji jako copywriter, píšu blog pro síť lékáren, studuji a pokud mám všechny tyto aktivity pod kontrolou, přidám k nim čas od času i modeling. Můj život je pestrý a já jsem za to neskutečně ráda.

❖  Jak se vyrovnáváte s konkurenci a jak je vlastně těžké v téhle branži uspět?
Konkurence tu byla, je a bude. Důležité je brát ji jako přirozenou součást života a nezbláznit se z ní. V Check Czech Fashion bereme jakékoliv konkurenční portály a blogy za motivaci být lepší a generovat kvalitnější obsah. V reálném životě máme ale se spoustou z jejich autorů a autorek velmi dobré vztahy.

❖  Co tě na CCF baví ze všeho nejvíc?
Je strašně těžké vyzdvihnout jen jedinou věc. Všeobecně mě baví mnohotvárnost našich aktivit. Díky Check Czech Fashion se setkáváme se spoustou zajímavých osobností, cestujeme a můžeme to vše zachycovat slovem i obrazem. Motivuje mě jakákoliv pozitivní odezva, ať už přímo od našich čtenářů nebo ze strany mých blízkých.

❖  Jsi mladá a úspěšná – co bys doporučila mladým dívkám s podobnou ambici? Čeho se vyvarovat, nebo na co naopak nezapomínat?
Myslím, že základem je pouštět se do činností a projektů, kterým věřím a jsem ochotna dát jim maximum. Nezbytný je i dobrý tým lidí, na který se můžete spolehnout. Vše jde pak mnohem snáz.

Aneta Kaderková, zakladatelka Check Czech Fashion

❖  Jak stíháš veškeré své aktivity skloubit se školou a osobním životem?
Není to vždy snadné a dny, kdy si během léta jen tak sednu na zahradu s knížkou, bych spočítala na prstech jedné ruky. Vždy, když skončí škola, je čas na práci a obráceně. Člověk musí propojení všech svých aktivit neustále plánovat a kombinovat. Naštěstí mám kolem sebe lidi, kteří toho mají stejně, ne-li více než já, takže se vesměs setkávám s pochopením.

❖  Kde hledáš inspiraci?
Inspiruje mě řada věcí. Ty nejlepší nápady ale přicházejí s pohybem. V zimě na sjezdovce, při řízení auta, v letadle nebo třeba na běhacím pásu.

❖  Na jaké akce a projekty se můžeme těšit v nejbližší době?
Během léta nás s Check Czech Fashion čeká spousta práce a to i v oblastech, kam jsme se doposud neodvážili. Nemohu být zatím konkrétní, ale slibuji, že to bude stát za to.

❖  Jake jsou současné trendy a jak rychle se móda mění?
Móda se mění neuvěřitelně rychle a jak říká moje kolegyně Marietka, leckdo ji může vnímat jako diktát. Za všech okolností je ale třeba respektovat sám sebe, svou osobnost, svou postavu. Není třeba podléhat nejnovějším trendům, protože pokud se v nich člověk necítí dobře, okolí to stejně pozná. A současné trendy? Létu vévodí rozevlátá festivalová móda, takže maxi šaty, rozervané mini kraťásky, krajkové košile, džínové vesty, indiánské čelenky, květiny ve vlasech a podobně.

Aneta Kaderková, zakladatelka Check Czech Fashion

❖  Kteří módní návrháři se ti libí nejvíc?
Z českých návrhářů mě svou prací oslovuje třeba Ivana Mentlová, Lukáš Linder, Denisa Dovalová a originální sportovní řadou i Kristina Synek. Šikovných tvůrců tu ale máme spoustu a jejich tvorbu mě baví sledovat.

❖  Které módní značky nosíš nejčastěji?
Velmi často chodím ve značkách Gant, Zara a Mango. Baví mě kombinovat dražší kousky s těmi levnějšími, takže si ke kabelce Prada s klidem vezmu jednoduché tričko z H&M nebo právě ze Zary. Móda by nás měla bavit, ne diktovat pravidla.