20 tipů na seriály a filmy, kde mají hlavní slovo ženy

2311

Ačkoliv bylo donedávna v Hollywoodu nepsaným pravidlem, že herci měli daleko jednodušší cestu za slávou než herečky, nyní svítá ženám na lepší časy. Přesto vzniklo nespočet skvělých filmových i seriálových děl, kde je žena největším tahounem i tahákem. Zde je 20 tipů na seriály a filmy, kde mají hlavní slovo ženy.

Seriály

2 Socky

Na začátek si dáme něco odlehčenějšího. 2 Socky jsou oblíbeným sitcomem i v tuzemsku. Dvě povahově i vzhledově zcela odlišné dívky z totálně rozdílných společenských vrstev si chtějí otevřít cukrárnu a rozjet vlastní byznys. Začnou tedy šetřit a shánět finanční prostředky, což se výrazně projeví i na jejich osobním životě.

Bez vědomí

Seriálem Bez vědomí navázalo HBO Europe na úspěch seriálu Pustina. Jedná si sice o zcela jiný příběh, ale pokračuje ve stopách mrazivě atmosférického thrilleru, jehož dusný dojem podtrhuje zasazení do československých šedých normalizačních let. Hlavní hrdinka Marie se snaží najít svého náhle zmizelého manžela, disidenta Viktora.

Daria

Daria je americká středoškolačka, která opovrhuje konzumní společností, svými tupými vrstevníky a na svět kouká s nezdravou dávkou sarkasmu a ironie. Ve své době jeden z netradičních animovaných seriálů navazuje na podobný počin Beavis and Butt-Head, svého předchůdce ovšem válcuje ve všech směrech.

Dobré místo

Lidé jsou po smrti posíláni na Dobré místo, nebo Špatné místo. Záleží na tom, jak se v životě chovali. Eleanor se ocitá v podivné kanceláři, kde se dozvídá, že je po smrti. Chlápek sedící naproti ní se představí jako Michael a oznámí ji, že jakožto dobrý člověk za odměnu prožije posmrtný život v Dobrém místě. Jenže Eleanor je jasné, že se někde musela stát chyba. Moc dobře ví, že ona dobrý člověk není a nikdy nebyla. A tak se snaží dělat vše pro to, aby tento omyl nebyl vyzrazen.

Euforie

Sonda do životů moderních středoškoláků a jejich náročného dospívání, které lemují první sexuální či drogové zážitky. Velké téma jsou samozřejmě i sociální sítě, díky kterým se dá najít štěstí i smutek. Euforie vyvolala kontroverze třeba častou nahotou, nicméně i díky tomu se jedná o skvělou a seriózní tvorbu. Hlavní role se ujala herečka a zpěvačka Zendaya, jejíž hvězda stoupá každým rokem výš a výš.

Godless

Godless je v tomto výběru výjimkou, ale nijak zcestnou. Hlavní hrdinové skvělého westernového seriálu jsou sice mužského pohlaví, ovšem přijíždí do městečka, které obývají hlavně ženy. Jejich muži totiž zahynuli v zavaleném dole. Dámy se snaží obnovit prosperitu města a nenechají se jen tak rozhodit.

The Marvelous Mrs. Maisel

Midge Maisel je milující ženou, jež podporuje svého manžela Joela v jeho snu stát se slavným stand-up komikem. Jenže velké vystoupení skončí katastrofálně, Joel se poté přizná k nevěře a Midge opustí. Zdrcená žena se ještě tu noc v opilosti vrátí do klubu a oslní všechny přítomné výborným výstupem. V tu chvíli se rozhodne, že si přivlastní manželův sen a stane se profesionální stand-up komičkou.

Wentworth

Seriály a filmy z vězeňského prostředí byly pro publikum vždy atraktivní. Většinou se však jednalo o mužská vězení. V poslední dekádě ovšem vzniklo několik pozoruhodných seriálů s tématem života v ženských vězeních. Většině z vás se pravděpodobně vybaví hit Orange Is the New Black. K tomu doporučuji australský seriál Wentworth, který se začal vysílat stejně jako americký konkurent v roce 2013. Na rozdíl od něj však Wentworth stále běží a letos vyšla další, již osmá řada.

Westworld

Westworld patří v současnosti mezi nejsledovanější sci-fi seriály. Sice to první série zcela nenaznačuje, ale během vývoje příběhu se objeví několik silných ženských hrdinek, jež se rozhodnou narušit dosavadní nadvládu nejen mužů, ale celkově všech lidí. Zmíněné ženské postavy jsou totiž stroje, které byly stvořeny pouze a jenom k potěšení těch nejzvrhlejších fantazií v obřím westernovém zábavním parku. Nebo ne?

Why Women Kill

Vynikající a originální seriálový počin, který se zaměřuje na osudy tří žen. Všechny tři řeší nevěru v manželství. Že to zase tak originálně nezní? První z nich je typickou ženou v americké domácnosti v 60. letech minulého století, druhá žije o dvacet let později a třetí je právnička ze současnosti. Tvůrci brilantně reflektují rozdílná postavení žen ve společnosti v rozmezí padesáti let.

Filmy

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

Dechberoucí rumunský snímek, jež natočil Cristian Mungiu a zcela právem si za něj vysloužil Zlatou palmu v Cannes, vypráví o dvou mladých kamarádkách. Jedna neplánovaně otěhotní a chce jít na potrat, druhá jí se vším pomáhá. Problém je v tom, že se příběh odehrává v Rumunsku v 80. letech, kdy byly potraty nezákonné a stejně jako u nás vládl totalitní režim. 

Brutální Nikita

Luc Besson v posledních letech ve svých filmových projektech přešlapuje z bláta do louže. V devadesátých letech ale patřil mezi nejoriginálnější filmové tvůrce. Rád ve svých filmech upřednostňuje ženské hrdinky a byla to právě Brutální Nikita, která ho přesně před třiceti lety vystřelila do širšího povědomí. Příběh o drogově závislé dívce, která je odsouzena na doživotí, ale dostane druhou šanci jako tajná agentka, je velmi oblíbený, jelikož se dočkal již jednoho filmového a dvou seriálových remaků a několik dalších inspiroval.

Camino

Velmi smutný film je o jedenáctileté dívce, která tráví svůj život jako každé jiné dítě ve stejném věku. Bohužel jen do té doby, než zjistí, že je vážně nemocná. Zničený dívčin otec by rád Camino uzdravil, jenže její matka vidí v utrpení a brzké smrti své dcery boží znamení. Je totiž náboženskou fanatičkou pod křídly sekty Opus Dei.

Co se vlastně stalo s Baby Jane?

Mrazivý psychothriller o dvou sestrách v pokročilém věku, které už dávno neznají sourozeneckou lásku. Snímek z roku 1962 je pod taktovkou Roberta Aldricha hereckým koncertem dvou absolutních legend filmového plátna – Betty Davis a Joan Crawford. Obě herečky zářily především ve 30. a 40. letech minulého století a o to víc si svůj návrat na kinematografické výsluní užívaly.

Dopis

Bette Davis podruhé. Ve své typické roli predátorky schovávající se za svůj křehký vzhled ztvárnila ženu, jež všem tvrdí, že mrtvého muže zabila v sebeobraně. Že by byla schopná chladnokrevné vraždy, nikdo nevěří. Dopis natočil v roce 1940 klasik William Wyler a film si nakonec vybojoval sedm nominací na Oscara.

Fargo

Film bratří Coenů se sice točí kolem několika mužů, avšak vyčnívá mezi nimi žena. Policistka Marge je v pokročilém stádiu těhotenství, když musí vyšetřovat několik velmi zvláštních vražd. Postupně rozkrývá bizarní motiv, který vše rozpoutal. Kriminální příběh se opírá o specifický černý humor, který je pro bratry Coeny typický v celé jejich tvorbě. A nutno zmínit, že představitelka Marge, Frances McDormand, získala Oscara za nejlepší ženský výkon v hlavní roli.

Fish Tank

Britská režisérka Andrea Arnold zazářila svým krátkometrážním snímkem o mladé matce samoživitelce Vosa, za který si dokonce odnesla sošku plešatého chlapíka. Fish Tank také popisuje dění v rodině další (o dost starší) matky samoživitelky, nahlížíme na něj však z perspektivy její dcery. Patnáctiletá Mia není zrovna oblíbená v kolektivu, ale to jí je jedno. Jejím hlavním smyslem života je tanec. Rodinný stereotyp naruší matčin nový přítel Connor (jehož hraje Michael Fassbender), který najednou pro Miu a její mladší sestru začne představovat nikdy nepoznaný otcovský vzor. Jenže v Mie se probudí hormony a začne v Connorovi vidět víc.

Jackie Brown

I Quentin Tarantino má rád silné ženské charaktery. Jackie Brown bývá označován jako jeho nejméně krvavý film. Možná je to také tím, že to je jediný snímek, jehož příběh nevymyslel sám Tarantino. Scénář zpracoval dle knižní předlohy Elmora Leonarda. Hlavní hrdinka Jackie je letuška, která si přivydělává pašováním drog. Když je chycena, policie ji donutí spolupracovat. Jenže policie ani drogoví kumpáni netuší, že právě Jackie je ten poslední člověk na Zemi, kterého by měli podceňovat.

Mulholland Drive

Některé filmy Davida Lynche se těžko chápou. Některé nechápe ani on sám. Přesto jsou jeho filmy kultovní a vychvalované horem dolem. Naivní začínající herečka Betty přijíždí do Hollywoodu, ale brzy zjišťuje, že to není ideální místo, jak si jej vysnila. Seznámí se s dívkou, která ztratila paměť a rozhodne se zjistit, kdo vlastně je její nová přítelkyně.

Tři billboardy kousek za Ebbingem

Dcera Mildred Haynes je zavražděna. Jelikož policie nebere vyšetřování úplně vážně, rozhodne se zoufalá žena vylepit za městem tři billboardy s ne zrovna přívětivými vzkazy pro náčelníka policie. Tím rozpoutá soukromou válku s celým policejním sborem. Hlavní roli si střihla už výše zmíněná Frances McDormand. A hádejte co? I za tuto roli získala Oscara.