Tématem 23. ročníku Anifilmu byla voděná loutka, čímž byly inspirované nejen tematické filmové bloky, ale i workshopy a industry program. Anifilm opět představil soutěžní sekci, která se skládala z mezinárodních celovečerních filmů pro děti a dospělé, abstraktních a nenarativních animací, videoklipů, krátkých a studentských animovaných filmů, Českého obzoru, zaměřujícího se na české a slovenské tvůrce, VR filmů a počítačových her.
Do soutěže mezinárodních celovečerních filmů se vybralo 10 snímků. Porota ke konci došla k rozhodnutí udělit pouze jednu cenu, kdy propojila cenu pro děti i pro dospělé, a vítězným snímkem se stala francouzská komedie Linda chce kuře (Chiara Malta, Sébastien Laudenbach). Na prvním místě v kategorii studentských filmů se umístila estonská tvůrkyně Milly Yencken. Její film, Východní déšť, kombinuje kresbu na papír a malbu na sklo. Celý snímek má tajuplnou atmosféru, jelikož se divák nemůže opřít o nic konkrétního. Jedná se o zajímavý vizuální zážitek a film byl i mým favoritem.
Dalším vydařeným snímkem objevujícím se nejen blocích studentských filmů, ale i v Českém obzoru, je Electra. Snímek Darii Kashcheevi kombinuje hrané pasáže se stop-motion animací. Tématizuje rodinné vztahy, především vztah mezi dcerou a otcem, a pracuje se vzpomínkami a představami hlavní postavy. Za zmínku také stojí znělka od Noemi Valentýny, která originálně pojímá letošní téma, kdy se tajemné ruce vymaní z pavučin a pomocí větviček a stínu tvoří jméno festivalu.
I tento rok program doplnily filmy nesoutěžní. Zde byla například představena gruzínská tvorba v sekci Východní přísliby, kterou měla na starosti jedna z porotkyň Mariam Kandelaki. V rámci Anifilmu došlo i na uvedení krátkých filmů nominovaných na letošní Oscary. Také se vrátily oblíbené půlnoční animace, které jsou mými každoročními favority. Půlnoční animaci započal blok laděný do kontrastu komedie a hororu V lese číhá hnus a na talíři ekl, pokračovalo se s komediálním filmem Team America: Světovej policajt, a jako poslední byl výběr Půlnoční očistec s Televizí Estráda.
Anifilmu představil i premiéru loutkového českého filmu Velký pán, který je pokračováním filmu Malý pán. Další zajímavým promítáním byl polský film tvořený z olejomalby Jagna s přítomností tvůrce Hugh Welchmana, který se podílel i na filmu S láskou Vincent a byl součástí mezinárodní poroty celovečerních filmů.
Zábavu zde našli jak dospělí, kteří si mohli zajít na nespočet VR filmů, ale i děti, jež si mohly vytvořit svůj vlastní animovaný film. V hlavním festivalovém venue probíhalo i nespočet přednášek věnujících se počítačovým hrám a animačním technikám.
Mým osobním největším zklamáním se stalo samotné zakončení festivalu. Působilo chaoticky, kdy si moderátorská dvojce pletla pořadí soutěžních sekcí, nebo neprofesionální skákání do řeči hostům na pódiu.
Anifilm i letos představil výběr originálních filmů plných různých typů animace a s velkou škálou témat. Mohu tento ročník označit za vydařený a těším se na další návštěvu anifilmového Liberce.