Podzim není na poznávání měst zrovna nejlepším ročním obdobím, to ale ovšem neplatí pro Norimberk. Norimberk je město Vánoc, a i když tam slavné největší trhy v Evropě začínají až první adventní neděli, obchody s vánočními ozdobami a dekoracemi září z výloh domů s hrázděnou fasádou už od začátku listopadu. Vypravit se do Norimberku ještě před adventem má své výhody. Jakmile se otevřou první stánky na náměstí Hauptmarkt, ceny ubytování a všech ostatních služeb jsou trojnásobné.

Norimberk je město úzce spjaté s českou historií. Karel IV. město často navštěvoval a jeho syn, budoucí král Václav IV., se narodil právě zde, na norimberském hradě Kaiserburg. Hrad byl sídlem většiny císařů Svaté říše římské a byl založen v roce 1050. Z hradu je nejkrásnější vyhlídka na historické centrum Norimberku, to bylo bohužel na konci druhé světové války vybombardováno a zbylo jen pár původních staveb.

Jeden z mála původních domů, který po útoku britského letectva zůstal stát, je dům Albrechta Dürera, kde si mohou návštěvníci projít i interaktivní muzeum. Albrecht Dürer byl významný německý renesanční malíř, který byl svou genialitou přirovnáván k Leonardu da Vincim. Originál jeho malby Růžencová slavnost můžete vidět v Národní Galerii v Praze. Dům slavného malíře se nachází hned v podhradí mezi domky s hrázděnou fasádou.

Dalším významným stavením je Frauenkirche vystavěné v pozdně gotickém stylu. Tento Mariánský kostel je zároveň dalším dokladem české stopy, kterou v Norimberku zanechal Karel IV., který chtěl výstavbou kostela vybudovat duchovní a symbolický střed města. Kostel se tyčí na již zmiňovaném náměstí Hauptmarkt.

Za zmínění stojí i Neues Museum (muzeum moderního umění), které podtrhuje koncept městské architektury. V Norimberku si totiž s kombinováním supermoderních budov s historickými hlavu nelámou. To vytváří jedinečný profil města. Na gotické hradby je přilepená prosklená budova muzea moderního umění, dvacáté první století se harmonicky pojí s šestnáctým a celkový dojem je skvělý. V muzeu moderního umění si návštěvníci mohou, krom jiného, prohlédnout expozici českého skla.

Nehezkou dobou prošlo město před a během druhé světové války. Němečtí nacisté si z Norimberku udělali centrum a vybudovali zde děsivě monumentální nacistickou sjezdovou halu po vzoru Římského kolosea. Při návštěvě tohoto betonového obra na člověka okamžitě dopadne tíha historie. Uvnitř haly je rozsáhlé muzeum NDSAP. Budovu navrhl dvorní architekt Adolfa Hitlera Albert Speer. Krom prostorů věnovaných muzeu budova chátrá a nikdo si neví rady, co si s obrovskými kameny, ze kterých je kolos postaven, počít. Návrhy padaly různé, jedna firma z nacistické sjezdové haly dokonce chtěla vybudovat obchodní dům.
Další památkou z nacistické éry je budova soudu, kde probíhaly Norimberské procesy. V budově soudu se opět nachází muzeum, které připomíná hrůzy válečných zločinů. Po projití muzea, na které budete potřebovat minimálně dvě hodiny, můžete usednout do lavice v soudní síni, kde byli odsouzeni největší váleční zločinci.

Vstupy do muzeí stojí šest euro, a pokud jich za den plánujete navštívit více, vstupenky si ponechte, při dalším vstupu zaplatíte už jen polovinu (tři eura) z celkové ceny za „aktualizaci“ lístku.
Na návštěvu města si určitě vyhraďte minimálně dva celé dny. Nudit se tam nebudete, i přestože nejste zrovna „lovci“ památek a rádi třeba jen nasáváte atmosféru cizích měst. Procházka po historickém centru mezi domy s hrázděnou fasádou je sama o sobě zážitek.

Norimberk nemůžete opustit bez ochutnání vyhlášeného norimberského perníčku. Do Norimberku se jezdívali učit péct perník i pekaři z Pardubic.

Dalším gastro tipem jsou norimberské klobásky, které si můžete dát buď se zelím v restauraci, nebo „na stojáka“ v housce. A aby byl zážitek z německé gastronomie autentický, nezapomeňte je zapít německým kvasnicovým pivem.

 

Norimberk