Deset odlišností mezi životem v Česku a ve Švédsku

4830

Švédsko se jeví jako ideální země pro život – vysoká životní úroveň, zachovalá příroda, otevřená a dynamická společnost, která se dlouhodobě řadí mezi nejšťastnější na světě. Co víc si přát? Zpoza českých domácností se často zdá, že věci, které se v Česku teprve aplikují, jsou v zemi tří korunek už dávno normou. A v mnoha případech tomu tak je. Sepsala jsem pro vás deset rozdílů mezi životem v Česku a ve Švédsku. Možná vás překvapí, co by se od sebe obě země mohly navzájem naučit.

Ceny

Jak typické je začít penězi, viďte? Pokud chcete ve Švédsku žít, musíte se naučit nepřepočítávat ceny na české koruny. Přijedete-li s průměrnou českou výplatou či snad studentským kapesným, budete se pak nad místními cenami nejspíš hodně ošívat. Třeba za kopeček zmrzliny dáte v přepočtu i sto korun. Pochopitelně se místní mzdy pohybují úplně jinde, a ceny tak dávají větší smysl. Ze slibně vypadající výplaty odvedete třetinu na daních, ve výsledku se vám ale vaše peníze vrátí ve službách, které se pyšní vysokou kvalitou. A do knihovny, kde neplatíte za půjčovné, taky chodíte mnohem radši.

Jazyková výbava

Pokud cestujete do Švédska, naprosto bez problému se tu domluvíte anglicky. Dodneška mě fascinuje, s jakou samozřejmostí zde lidi všech věkových kategorií přepínají do plynné angličtiny. Vzhledem k tomu, že cestování je ve Švédsku vysoce společensky žádané, Švédi často velmi umně ovládají i přízvuk, který si osvojili třeba při pobytu v Anglii. Pokud jim něco dělá problém, pak je to zpravidla výslovnost „dž“ a „č“, které v jejich mateřštině nemají ekvivalent. Kromě angličtiny ovládají i další cizí jazyky, často němčinu či španělštinu, mnozí samozřejmě hovoří arabsky. Zájem o cizí řeči se promítá i do sledování televize. Snad až na pořady pro děti jsem ještě nenatrefila na film či program, který by byl dabován do švédštiny. Švédsky se tak u TV naučíte leda čtením titulků.

Ve veřejné knihovně najdete i pár knih v češtině.

Povaha

Češi jsou často překvapení, nakolik jsou ti „chladní a nepřístupní Švédi“ neuvěřitelně vřelí a laskaví. Potřebujete-li s čímkoli pomoct, každý místní vám ochotně vyhoví a většinou se bude cítít zle, když se mu to nepovede. Myslím, že tohle mají s Čechy společné. Co ve Švédsku shledávám výjimečné, je jejich obrovská skromnost. Ještě nikdy jsem neslyšela Švéda chvástat se, a to mi věřte, že se mají čím chlubit. Mají tendenci se omlouvat za svou C2 angličtinu a své doktoráty – někdy je prostě „zapomenou“ zmínit (ještě stále máte své Bc. na poštovní schránce?). Přesto však mají zdravé sebevědomí, člověk z nich zkrátka cítí tu nezatíženost minulostí, kdy Čech musel držet pusu a tiše si namastit kapsy, aby mohl sousedovi ukázat, že se má lépe. Pravda ale je, že přátelství se ve Švédsku navazuje obtížněji a emancipované Švédky se mohou cítit uraženě, když jim podržíte dveře.

Švédská společnost je pestrá a multikulturní – bez problémů se tu domluvíte anglicky.

Vzdělání

Laškujete-li s myšlenkou, zda se vydat do Švédska za studiem, přestaňte přemýšlet a jeďte. Mohu vám slíbit, že z této zkušenosti budete čerpat do konce života. Švédské univerzity dosahují vysokých kvalit a mají na studenty vysoké nároky. Svého učitele většinou oslovujete jménem a váš vztah má spíše kolegiální charakter. Hodiny jen zřídka tíhnou k jednostrannému výkladu pedagoga, naopak jste neustále podněcováni k dialogu a diskuzi. Pravidelně pracujete ve skupinách s ostatními studenty na projektech, které jsou bezprostředně orientovány na praxi. Zhruba dva měsíce se vždy zabýváte jedním konrétním předmětem, z něhož následně skládáte zkoušku. A úplně vždycky (!) máte dlouhou přestávku na oběd, což je v Česku nevýslovný luxus.

Bydlení

Když už se tak rozplývám nad studiem ve Švédsku, je třeba dodat, že dostat se na místní univerzitu může mít jeden překvapivý háček. Totiž sehnat místo k bydlení se snadno stává  noční můrou a pro studenty to bohužel není výjimkou. Kapacity ubytování na kolejích se velmi rychle vyčerpají a u pronájmu se potýkáte s konkurencí pracujících lidí, kteří nemohou najít střechu nad hlavou. Viděla jsem spoustu studentů, kteří všechny své úspory utratili za nocování v hostelu, nadějných talentovaných lidí, kteří se po ukončení studia vraceli zpátky do svých zemí, protože neměli kde bydlet, i lidi, kteří naletěli podvodníkům, se kterými se v téhle krušné situaci roztrhl pytel. Krize bydlení trápí zemi spoustu let a nezbývá než doporučit, abyste se na ubytování zameřili s co největším předstihem. Doufejme, že se ČR neubírá stejným směrem.

Závislosti

Na to, že pocházím z Česka, Švéd většinou reaguje dvěma slovy: Praha a pivo. Svou vysokou konzumací alkoholu jsme samozřejmě prosluslí všude. Ve Švédsku kromě barů může alkohol prodávat pouze státní monopol System Bolaget, kde vám alkohol prodají od 20 let. Musíte taky myslet na omezenou otevírací dobu, v neděli bývá dokonce zavřeno. Kdysi jsem slyšela, že Švédi „neumí pít“, a bude na tom kapka pravdy. Na popíjení přes týden tu pohlíží pohrdavě, zatímco o víkendu se to Švédi nezdráhají přehnat. Nejoblíbenějším švédským nápojem je bezesporu káva, kterou si dopřávají několikrát denně. Poprvé jsem taky byla překvapená, jak málo lidí ve Švédsku kouří (statistiky uvádí 5 % populace). Na druhou stranu tu velmi ochotně sáhnou po žvýkacím tabáku.

Rodiny s dětmi

Sláva Česku, že konečně uzákonilo otcovskou dovolenou! Česká rodičovská dovolená je pochopitelně ve srovnání s jinými státy v mnoha ohledech chvályhodná. Ve Švédsku začala otcovská dovolená platit v sedmdesátých letech a těší se čím dál větší oblibě. Naprosto běžně potkáváte tatínky s kočárky a starost o děti tu připadá na oba rodiče mnohem rovnoměrněji. Rodiny s dětmi mají navíc k dispozici různé benefity, stejně tak zaměstnavatele poskytují mnohem větší flexibilitu svým zaměstnancům s dětmi.

Úterý večer, rodina si užívá kvalitní čas v parku.

Fenomén jménem Skatteverket

Skatteverket, v překladu Švédská daňová agentura, je mnohem více než jen instituce spravující vaše daně. Řečeno v kostce, Skatteverket o vás ví naprosto vše, a pokud ve Švédsku chcete fungovat jako normální člověk, tento úřad vás nemine. Za prvé od nich získáte osobní identifikační číslo, obdobu českého rodného čísla, prostřednictvím kterého se ve Švédsku identifikujete snad úplně všude. Bez něho je téměř nemožné otevřít si bankovní účet, získat slevové výhody v obchodech nebo členství v knihovně či posilovně. Chcete se vzít? Musíte mít povolení ze Skatteverket. Chcete změnit jméno? Stejně tak. Neoddiskutovatelná výhoda tohoto úřadu spočívá v tom, že kdykoli se ve vašem životě odehraje nějaká změna, nahlásíte to na Skatteverket a o změně se pak plošně dozví
všude – u lékaře, ve škole i v posilovně.

Skatteverket, oblíbený švédský „velký bratr“.

Online a hlavně cash-free

Ve Švédsku dokážete naprostou většinu aktivit zvládnout online. Ve stáncích s rychlým občerstvením i na veřejných toaletách upřednostňují platbu kartou nebo mobilní aplikací, a třeba převod peněz z účtu na účet je v mobilních appkách bank až směšně jednoduchý. Ani při nákupu potravin nebo třeba na poště nemusíte ani promluvit. Automatizace se tu rozmáhá na všech úrovních. A v návaznosti na předchozí odstavec – všechna vaše osobní data včetně adresy, toho, s kým žijete a kolik ročně vyděláváte, jsou dostupná online. Jen do toho, zkuste si mě vygooglit. Jedním klikem na mou adresu můžete poslat i květiny. Strašidelné, nemyslíte?

Takto vypadají dveře zvenčí. Klika a otvor pro poštu.

Dveře

Abyste to všechno rozdýchali, na závěr trochu odlehčeme. Švédské dveře se překvapivě liší od těch tuzemských. Jednak mají kliku zvenčí, což znamená, že si nemohou zabouchnout i s klíčem. Vchodové dveře pak mají zámek, který musíte pootočit v opačném směru, tedy proti zárubním, abyste je otevřeli.
Pokud bydlíte v bytě, většinou vám poštu doručují otvorem přímo ve vašich vstupních dveřích. Kariéra pošťáka tak ve Švédsku nabývá nový rozměr – představte si, kolich pater musíte denně vyběhnout, abyste doručili jeden leták!