Třiapadesáté knižní tipy věnujeme třem zajímavým titulům z nakladatelství Albatros. Zasmějeme se s důchodcem Hendrikem Groenem, necháme se unést povídkami Raye Bradburyho a ochladíme se závanem chladu z pera severského mistra kriminálek Jo Nesbøho.

 

Hendrik Groen – Tajný deník Hendrika Groena, 83 1/4 roku

Hendrik Groen je pseudonym nizozemského autora, jehož pravá identita je pouze předmětem spekulací v médiích. Je to skutečný osmdesátník? Je to nějaký známý nizozemský spisovatel? Nebo snad stand-up komik? Jisté je jen to, že jeho humoristický román zachycující s ostrou, a přesto laskavou úsměvnou ironií každodenní život jednoho amterodamského domova důchodců si získal srdce čtenářů po celém světě. Deník začal autor publikovat na literárních webových stránkách Torpedo Magazine, kde byl objeven nakladatelstvím Meulenhoff. O svém románu Hendrik Groen říká: „Ne každá věta je lež, ale ne každé slovo je pravda.“
Hendrik Groen je sice starý, ale sám nemá staré lidi rád. Ještě si chce na světě něco užít. Nechce jen popíjet slabý čaj a pěstovat muškáty, jako to dělají jeho vrstevníci. O svém životě v domově důchodců si píše deník, v němž odhaluje všechny své vzestupy a pády, například pokus o založení anarchistického klubu Staří–ale–ne–mrtví. A když se k němu nastěhuje žena, po které vždy toužil, podnikne něco, co bude mít zábavné, něžné, ale i devastační následky.

Hlavní postavu, tedy Hendrika Groena, si čtenář oblíbí hned na prvních stránkách deníku. Je to milý stařík, který se snaží nepouštět do konfliktů s ostatními obyvateli domova důchodců, o co méně však nahlas komentuje okolní dění, o to více si pouští pusu na špacír na stránkách knihy. Jeho sebeironie a sarkastické komentáře každodenních banálních situací přinutí k úsměvu, rozhodně ale nečekejte, že budete po celou dobu četby slzet smíchy. Jedná se o velmi oddechovou literaturu, kdy děj plyne velmi pomalu, je nenáročný a proto se perfektně hodí pro dovolenou k moři. Určitě oceňuji reálnost děje, kniha neservíruje žádný mimořádný happy–end, ale popisuje věci tak, jak ve skutečnosti jsou (byť by to mohlo chvílemi někoho nudit, protože ne každý den se v domově důchodců dějí zajímavé věci a Henrikovy zápisky tak občas splývají) a díky tomu je celý deník uvěřitelný. Není divu, že se objevuje stále více otázek, které pátrají po autorově pravé identitě.
Knihu zakoupíte za 276 Kč na stránkách www.albatrosmedia.cz.

Jo Nesbø – Žízeň

Spisovatele Jo Nesbøho asi není třeba dlouze představovat. Norský spisovatelský mág a hudebník, který proslul zejména sérií kriminálních románů s vrchním komisařem Harrym Holem, první díl vyšel už před deseti lety. Napsal thriller Lovci hlav, který byl úspěšně zfilmován. Je také autorem knih pro děti, za svou tvorbu získal řadu domácích i zahraničních literárních ocenění.
V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii. Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost vyšetřování, nebo rodině.

Harry Hole je konečně zpět v plné parádě. Člověk by si řekl, že v jedenáctém díle už nemá autor čím překvapit. Zdá se však, že Nesbø Žízeň brousil jako diamant. Nabízí totiž opět svižný a napínavý příběh, který je protkán několika dějovými liniemi, jež se vzájemně propojují. Kniha je plná překvapivých zvratů a Nesbø nešetří jeho oblíbenými falešnými stopami, díky kterým je čtenář na jedné stránce přesvědčen, že ví, kdo je vrahem a na následující stránce zjišťuje, že postava, kterou považoval za podezřelou, je ve skutečnosti nevinná a čistá jako lilie. Harry je stále sympaticky sarkatický, má svůj osobitý styl vyšetřování a neustále se potýká s démony, které jej provázejí už od prvního dílu.
Milujete–li severské detektivky, sáhněte po Harrym. Pokud jste Nesbøho fanoušci, jsem si jistá, že jste si tuhle žíznivou jízdu užili stejně jako já.
Knihu zakoupíte za 315 Kč na stránkách www.albatrosmedia.cz.

Ray Bradbury – Ilustrovaný muž

Ray Bradbury bývá označován za mistra science fiction, povídek i znepokojivých příběhů. Obzvlášť je ale jedním z nejlepších povídkářů, kteří kdy drželi pero v ruce. Ilustrovaný muž je nejznámější sbírkou jeho příběhů. Tetovaný muž chodí od města k městu s kůží pokrytou stovkami obrázků, které žijí vlastním životem a v noci předpovídají budoucnost.

Bradburyho povídky vás zavedou do vzdálené budoucnosti, kdy domy žijí vlastním životem, lidé běžně létají vesmírem a Mars je obydlený. Pracují s lidskou představivostí, jsou sugestivní a často jsou i plné naděje. Většina ale nekončí dobře, země jsou stráveny válkou, rozmazlené děti bez mrknutí oka zlikvidují své rodiče… Každý z osmnácti osudů vás pohltí a velice rychle vtáhne do děje. Ray Bradbury je živým příkladem toho, že autor nepotřebuje stovky stran a komplexní světy, aby si ho čtenář zamiloval.
Knihu zakoupíte za 239 Kč na stránkách www.albatrosmedia.cz.

 

Na článku spolupracovaly: Lucie Martincová (Ilustrovaný muž) a Šárka Hromádková (Žízeň, Tajný deník Hendrika Groena)