Tohle je lepší nevidět! 30 nejhorších seriálů, ze kterých bolí oči

4082

V dnešní internetové době je jednoduché dohledat si, kterému seriálu věnovat čas. Přesto je stále možné v programech českých televizních společností natrefit na tvůrčí zlo, které se z paměti vymazává hodně složitě. Připravili jsme proto výběr 30 nejhorších seriálů, kterým se radši vyhýbejte.

1Bastardi

Vzpomíná si někdo ještě na jednu z nejzbytečnějších filmových trilogií v historii kinematografie? Ano, také bych nejradši zapomněl. Věřte, že tvůrce této zvrhlosti Tomáš Magnusek nám nechtěl takové štěstí dopřát. Dva roky po uvedení třetích Bastardů totiž vytasil seriál, který je v podstatě sestřihem všech tří filmů doplněný hrstkou nových záběrů. Velmi zbytečné, trapné a nudné. Dokonce o trochu víc než samotné filmy.

2Conan

Seriál, který se chtěl svézt na vlně úspěchu filmů o Conanovi v hlavní roli s Arnoldem Schwarzeneggerem a také úspěšných amerických devadesátkových seriálech Hercules a Xena. Hlavní roli ztvárnil kulturista a velký obdivovatel svého předchůdce Ralf Moeller, který se v hereckém světě uplatňoval spíše jako vedlejší záporná mlátička. Ačkoliv se jeho kulturistická postava k této roli zjevně hodí, víc nabídnout nedokázal. A kdovíjakým talentem nehýřili ani tvůrci. Proto je výsledek příšerný. Jedinou světlou stránkou seriálového Conana jsou vnadné ženy v sexy středověkých kostýmech.

3Diagnóza vražda

V České republice velmi oblíbený seriál soudě podle množství repríz na všech možných televizních stanicích. Ale jak zjistíte dále v našem seznamu, míra úspěšnosti u českých diváků není zrovna nejlepším ukazatelem kvality. Abych však nekřivdil jen našim, Diagnóza vražda si vedla skvěle i v USA. Seriál se dožil neuvěřitelných 178 epizod rozdělených do osmi sezón. Přesto se jedná o nepřekvapující a neustále se opakující dílo, ve kterém není nouze o stupidní zápletky, příšernou atmosféru a nelogické kriminální vyšetřování. Pokus o napodobení Matlocka nebo To je vražda, napsala (což jsou samo o sobě stejně přihlouplé seriály) tvůrcům vyšel, jen jim nedošlo, že přesně takové schéma tu bylo již několikrát.

4Digimon

A máme tu první seriál pro děti. Digimoni chtěli navázat na úspěch jiných japonských příšerek – Pokémonů. Ovšem velmi nešťastně. Jediným lákadlem může být, že jsou režijní prvotinou současného předního režiséra japonských anime filmů Mamoru Hosody. Ale to si raději pusťte jeho pozdější tvorbu, např. Kluk ve světě příšer nebo Mirai, dívka z budoucnosti.

5Esmeralda

Telenovely jsou případem samy pro sebe. Mohl bych sem vypsat třicet telenovel a nikdo by mi to nemohl mít za zlé. Abychom to měli trochu pestré, vybral jsem nakonec z tohoto odpadního žánru tři. Jednou z nich je Esmeralda. Je to už nějaký pátek, kdy byl tento mexický seriál vysílán ve velkém v České republice, přesto si na něj vzpomene většina, která měla doma televizi. Laciné herecké výkony a mizerné scénáře v kombinaci s romanticky se tvářícím obrazem vzbuzují hrůzu hlavně dnes, kdy velké procento seriálových produkcí končí kvalitativně na výbornou. Nicméně Esmeralda dokázala ovlivnit ještě spoustu jejích nástupců.

6Hannah Montana

Po japonském anime zde máme další seriál pro děti. Pochází z televizní produkce společnosti Disney, která je vyhlášená otřesnými výtvory. Hannah Montana patří mezi první, které odstartovaly vlnu podobných seriálů s náctiletými hrdiny, jejichž představitelé se tímto hned na začátku kariéry zaškatulkovali a později se jim horko těžko zbavovalo nálepky Disney hvězdičky. Exemplárním příkladem je právě hlavní herečka zmíněného seriálu. Miley Cyrus se spíše soustředí na pěveckou kariéru, přesto jí je její nejslavnější role stále předhazována. Možná i to je jeden z důvodů jejího excesivního chování.

7Jonas

Abecedně seriál Jonas zapadl přesně vedle Hannah Montana. Stejně je to i žánrově a kvalitou. Jonas jsou také ze stáje Disney Channel. Sází stejně jako předchozí seriál na prepubertální humor, umělý smích, otřesná romantická klišé a hrůzný popový soundtrack. I pro cílovou skupinu třináctiletých dětí by to mělo být málo.

https://www.youtube.com/watch?v=0aIHEmUroVg

8Kameňák

Zdeněk Troška před 16 lety rozjel filmovou trilogii Kameňák, která se před pár lety (už bez Trošky) rozrostla ještě o dva díly. A v čem má prsty známý český režisér, není nikdy příjemné. Na rozdíl od Bastardů musíme seriálovému Kameňáku přičíst body alespoň za rozvíjení příběhu filmových zpracování. Přesto by bylo lepší, kdyby nic z toho nikdy nevzniklo.

9Knight Rider – Legenda se vrací

Knight Rider – Legenda se vrací se zase snaží přiživit na oblíbeném osmdesátkovém seriálu Knight Rider. Jenomže co fungovalo tehdy, nemusí fungovat i v roce 2008, kdy se tento skvost vydal dobývat televizory amerických domácností. Vysílal se i u nás, zřejmě kvůli nostalgické popularitě původního seriálu. Naštěstí vydržel jen jednu sezónu. Nepomohlo tomu ani malé cameo Davida Hasselhoffa v pilotním díle, ani fakt, že inteligentní auto K.I.T.T. namluvil Val Kilmer.

10Kobra 11 – Nasazení týmu 2

Kobra 11 se v tuzemských televizních vodách těší až kultovnímu statusu. Svého mladšího a menšího sourozence nazvaného Nasazení týmu 2 dostala dvakrát, a to v letech 2003 a 2005. Hlavní postavy z původního seriálu jsou na pár dílů nahrazeni novými charaktery. V podstatě se však jedná o totéž, jen jsme ošizeni o charisma a popularitu ústřední dvojice. Naprostá zbytečnost.

11Kurýr

Filmovou sérii Kurýr s Jasonem Stathamem asi nemusím představovat. Věděli jste ale, že v roce 2012 vznikl seriál s novým představitelem titulní role? Již každé další filmové pokračování má sestupnou kvalitu a seriálový Kurýr zachází ještě dál. Dvě podřadné řady s nevýraznými a nelogicky se chovajícími postavami upadly rychle v zapomnění.

12Lazy Town

Lazy Town je (zřejmé podle názvu) městečko plné lenochů. O pozdvižení se zde starají mladá energická dívka s růžovou parukou, ve vzducholodi žijící superhrdina a v podzemí se schovávající padouch. Všechny ostatní postavy jsou loutky. Opravdový bizár, který je určen dětem za účelem donutit je k pohybu. Je pravda, že po pár minutách Lazy Townu mohou začít utíkat od televize…

13Medicopter 117

Německý seriál fungující v době největší slávy Kobry 11 se snažil také vytěžit maximum z oblíbených akčních scén. Když do toho ale špatným scenáristickým týmem připleteme několik příběhových linek o vztazích mezi postavami, které proložíme směšnými krimi zápletkami, vznikne horší mix Rosamunde Pilcher a právě Kobry 11. Nezachrání to ani krásná německá příroda.

14Mladý Hercules

Seriál, jehož úspěch měl kráčet ruku v ruce s Herkulem Kevina Sorba. Stejně jako výše zmíněný Conan ale nedokázal poskládat dohromady alespoň jeden dobrý díl. Za zmínku ovšem stojí, že hlavní roli mladého Herkula ztvárnil tehdy teprve osmnáctiletý Ryan Gosling. Nu což, někde se začít musí.

15On je žena!

Měl tohle vůbec pan Vorlíček zapotřebí? Uznávaný režisér oblíbených klasik jako Arabela nebo Princ a Večernice se na sklonku kariéry dostal k hodně špatným projektům a On je žena! patří mezi ně. Ivana Chýlková převlečená za chlapa chce sbalit Martina Stropnického. Myslím, že dál pokračovat netřeba.

16Ordinace v růžové zahradě

Kdo by si v roce 2005, když Ordinace poprvé vstoupila na televizní obrazovky, pomyslel, že vydrží dodnes? Pravděpodobně nikdo. Jednotlivé příběhy se točí neustále dokola, jen se do nich oblékají nové postavy. Přesto se z nějakého důvodu stala jednou z nejoblíbenějších seriálových záležitostí u nás. Ordinace je taková lépe natočená telenovela s tou nevýhodou, že pravděpodobně ještě dlouho neskončí.

17Ošklivka Betty

Další oblíbená telenovela (tentokrát kolumbijská), která vyniká vším špatným, co si dokážete u telenovely představit. Zde ovšem jako shnilá třešnička na už tak hnusném dortu vyčnívá zápletka, kdy se z jedné nevýrazné ošklivky po čase vyklube krásná žena. Jak nečekané. Dokonce vznikl i česky remake Ošklivka Katka. Na ten taky nekoukejte.

18Policie v akci

Rádoby dokumentární reality show o práci Policie ČR. Hůř už jejich každodenní činnost představit nešla. Toporné herecké výkony, uměle působící dialogy a některé neuvěřitelně hloupé případy. Formát převzatý z USA, kde se pořad vysílá již třicet let, pod českým tvůrčím dohledem vůbec nefunguje.

19Pojišťovna štěstí

Pojišťovnu štěstí vnímám jako předzvěst Ordinace v růžové zahradě. Má v sobě všechno hrozné, co její následovatel. Přestože se chce tvářit jako rodinné drama, při sledování máte pocit, že vám před očima běží telenovela. Symbolicky skončila po třetí sezóně právě kvůli velké popularitě Ordinace.

20Policejní akademie

Seriál Policejní akademie se stejně jako několik dalších seriálů v našem článku snažil navázat na stejnojmennou filmovou sérii. Jenže zde byla šance minimální, protože všichni víme, jak dopadly poslední filmy. Skvělý byl především první snímek, za zmínku pak stojí další dvě pokračování, poté se již jednalo o parodii sebe sama. Seriál vznikl tři roky po vydání posledního filmového dílu a objevilo se v něm i několik oblíbených postav, avšak kvalitativně posunul laťku ještě níž. A to by si jeden myslel, že po Moskevské misi už to ani nejde.

21Premiér

Tato odporná bizarnost se nedávno vysílala poprvé a musel jsem pro ni udělat místo i v našem seznamu. Jaromír Soukup je těžce netalentovaný neherec, kterého by obsadil do svého projektu jen idiot. Premiér je projekt Jaromíra Soukupa, tudíž záhada vyřešena. Tupé monology, tupé dialogy, tupé herecké výkony. Kameru musí držet fyzicky nemocný člověk, protože se obraz neustále třese. Navíc se musíte celou dobu dívat a poslouchat Jaromíra Soukupa, který si myslí, že sežral všechnu moudrost světa a musí ji do nás pálit dvacet čtyři hodin denně. Ostatní seriály, které jsou zde zmíněny, jsou mistrovským uměleckým dílem oproti tomuto. Vše podtrhuje také fakt, že se Premiér během pár dní vyšvihl na první místo žebříčku Nejhorší seriály na webu ČSFD.

22Sladký život v Orange County

Televizní pořad, který se stejně jako Policie v akci schovává pod umělý žánr dokureality. Vidíme v něm skupinku vdaných žen z luxusní čtvrti Orange County, které zde rozebírají všechny své životní strasti a pasti. Americké publikum je na podobné typy pořadu ujeté.

23Soudkyně Barbara

Soudkyně Barbara není seriálem v pravém smyslu slova. Každá epizoda se údajně odehrává podle skutečného případu. Vidíme hrané situace ze soudní síně, kde se většinou řeší celkem stupidní případ a kde vystupují herci, jejichž představení snad ani nemůžeme nazývat hereckými výkony. Aby toho nebylo málo, vzniklo několik na chlup stejných pořadů, kdy se akorát na soudcovské židli usadí jiný představitel, např. Soudce Alexandr nebo Soudy Kláry Slámové.

https://www.youtube.com/watch?v=8O_69m-Of1M

24Tak jde čas

Opravdu nepochopitelný fenomén. Nekonečný seriál vysílaný již od roku 1965 a stále běží! Pro neznalého čtenáře – je to takový mix Ulice a Ordinace, akorát je v angličtině a vysílá se o 40 let déle. Seriál možná spíše znáte prostřednictvím slavného sitcomu Přátelé, kdy postava Joeyho v seriálu několikrát působila. Z toho vychází i jedna zajímavost – John Aniston, otec  herečky Jennifer Aniston, představitelky Rachel, patřil do původní hlavní herecké skvadry Tak jde čas a v seriálu strávil několik let.

https://www.youtube.com/watch?v=bvx5_3Zk9dM

25Teletubbies

Další pořad pro děti a dost možná nejhorší z nich. Teletubbies prý vznikly pro malé děti, aby jim pomohly s koordinací zraku a sluchu. Místo toho tyto smysly spíš trvale poškozuje. Čtyři mimozemšťani pobíhají po pestrobarevné planetě s dětskou hlavou místo Slunce a vysavačem vypadajícím jako mravenečník. Pro noční můry jako stvořené.

26Tisíc a jedna noc

Tisíc a jednu noc propagovala TV Nova jako velkolepou novinku a dokonce jí vyhradila hlavní vysílací časy. Po několika prvních dílech ji uklidila na jednu ze svých vedlejších stanic a už jsme o této turecké telenovele moc neslyšeli. Díky Bohu. V Turecku však oblibu měla, dočkala se dokonce 180 dílů.

27Ulice

Nemohl jsem vynechat ani další nejpopulárnější pořad TV Nova. Nekonečný seriál Ulice je dost možná svou koncepcí inspirovaný již zmíněným skvostem Tak jde čas. Také s Ordinací má toho hodně společného. Od stejného roku spolu dominují sledovanostem v České republice. Jak je to možné?

https://www.youtube.com/watch?v=aspyYrm2bYw

28Amazing Spider-Man

Hraný seriál o pavoučím muži ze 70. let minulého století. Nejedná zase o tak špatné dílo, ve své době byl v televizním průmyslu v lecčem přelomový. Přesto v dnešní době působí velice směšně a moderního diváka nedonutí podívat se na víc jak jeden díl.

29Vinnetou

Pierre Brice patří mezi herce jedné role, které si diváci pamatují podle jména fiktivní postavy a ne podle jejich vlastního. Samotného Brice tohle netrápilo a nedělal si ambice svou nejslavnější roli překonat. Spíše z ní chtěl vyždímat, co se dalo. V roce 1980 vznikl sedmidílný seriál, který byl svou kvalitou daleko za filmovými adaptacemi a samotnému herci vynesl kritiku, že nenechá náčelníka Apačů už v klidu spát.

30V.I.P. vraždy

V podstatě se jedná o remake amerického seriálu Castle na zabití, kde slavný spisovatel pomáhal řešit vraždy kriminalistce. Ve V.I.P. Vraždách pro kriminálku pracuje muž a spisovatelskou práci obstarává žena. Vraždy řeší ve vyšší společnosti, mezi celebritami. Za seriálem stojí sesterské scenáristické duo Jitka a Kateřina Bártů, jejichž ostatní známé projekty – např. Velmi křehké vztahy nebo Gympl s (r)učením omezeným – jsou stejně hrozné jako V.I.P. Vraždy.