- Reklama -

…první epizoda Přátel od tvůrců Davida Cranea a Marty Kauffman byla v Americe odvysílána již před dvaceti pěti lety? Za tu dobu vzniklo deset sérií a 236 dílů. A protože je 25 let významné výročí, připravili jsme pro vás 25 zajímavostí, které přibližují jak zákulisí, tak i jednotlivé herce.

1. David Schwimmer byl prvním hercem obsazeným do své role. Postava Rosse mu byla ušita takzvaně „na míru“. Zato Matthew Perry či Jennifer Aniston ještě po natočení pilotní části nevěděli, jestli v Přátelích zůstanou, nebo rozjedou kariéru v jiném seriálu.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

2. Courteney Cox měla původně hrát Rachel, ale na její žádost ji nakonec obsadili do role Monicy, protože se jí prý zamlouval její silný charakter.

3. Roli Phoebe tvůrci nejdříve nabídli Ellen DeGeneres, ta ji však odmítla.

4. Lisa Kudrow si po přečtení scénáře myslela, že postava Chandlera bude gay, pak ji ale Matthew Perry překvapil způsobem, jakým ho ztvárnil.

5. Chandler a Phoebe měli být jenom vedlejšími postavami, postupem času se to ale výkonem herců změnilo.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

6. Ústřední romance také neměla být mezi Rachel a Rossem, ale mezi Monicou a Joeym. Pak se ale rozhodlo, že Jennifer Aniston a David Schwimmer mají mezi sebou mnohem zajímavější chemii, a tak na ně obrátili tvůrci pozornost.

7. Jméno seriálu mělo být úplně jiné. Zvažovalo se Insomnia Café nebo Six of One. Zato jména postav byla už dopředu inspirována seriálem All My Children.

8. Joey jako herec ztvárnil postavu Dr. Drake Ramorayho v telenovele Days of Our Lives. Ve skutečnosti jde o jeden z nejdelších seriálů, kde hraje otec Jennifer Aniston, John.

9. Přestože natáčení epizod trvalo několik hodin, ve většině z nich bylo po celý čas přítomné publikum (stejně jako v divadle). Hercům to vyhovovalo, získali ihned zpětnou vazbu na své výkony a viděli, jestli na lidi vtipné scény zafungovaly. Bez reálných diváků zůstaly jenom poslední epizody sérií nebo části, kterými chtěli tvůrci fanoušky překvapit.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

10. V některých epizodách se objevily i známé hollywoodské tváře jako Brad Pitt, Reese Witherspoon, Julia Roberts nebo Bruce Willis. Ten se v seriálu objevil bez honoráře poté, co prohrál sázku s Matthewem Perrym.

11. Matthew Perry se během natáčení Přátel léčil ze závislosti na lécích a alkoholu. Posléze také věnoval svůj dům v Malibu těm, kteří se potřebují ze závislosti dostat. Nazval jej The Perry House a získal za něj „Champion recovery award” od Bílého domu.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

12. Rám, který visel na dveřích Monicy, byl původně zrcadlem. Při stavbě scény jej však jeden z týmu rozbil. Všem se ale líbil natolik, že jej nechali na místě.

13. Lisa Kudrow nebyla v reálném životě tolik nadšená z hraní na kytaru jako její seriálová postava. Tvůrce dokonce požádala, jestli by nemohla hrát místo toho na bongy, ale neuspěla.

14. Courtney Cox jako jediná z hlavních postav seriálu nebyla nominována na cenu televizní akademie Emmy.

15. Velký bílý pes patřil ve skutečnosti Jennifer Aniston. Do sitcomu jej půjčila jen pro jednu epizodu. Tvůrcům se ale zalíbil tak, že pro něj v příběhu vymysleli větší prostor.

16. 22 500 amerických dolarů – tolik vydělávali všichni herci v první sérii za každou epizodu. V druhé sérii ale David Schwimmer a Jennifer Aniston dostávali 40 000. Posléze si všichni vyžádali stejný plat, což asi vyšlo, protože do závěrečné série každý vydělával milion dolarů.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

17. Poslední epizoda byla natolik atraktivní událostí, že inzerenti platili během vysílání ceny jako za Super Bowl. Každá reklama je stála i dva miliony dolarů.

18. Zájem o Přátele dnes zvyšuje i streamovací služba Netflix, která letos za vysílací práva tohoto sitcomu musela zaplatit sto milionů amerických dolarů.

19. Matt LeBlanc po skončení Přátel začal jako jediný natáčet seriál pojmenovaný po jeho seriálové postavě, a je známý také z moderování motoristické relace Top Gear. Herec je velkým fanouškem aut i v soukromí, ve své garáži má kolem deseti vozidel. Lidé jej s postavou Joeyho ztotožňují natolik, že na něj někdy mluví pomaleji, aby si byli jisti, že jim skutečně rozumí. Matt LeBlanc hraje v současnosti hlavní postavu v komediálním seriálu Man with a Plan.

20. Matthew Perry si zahrál i ve filmech jako Znovu 17 nebo Můj soused zabiják. V roce 2016 měl v londýnském Playhouse Theatre premiéru jeho autorský divadelní debut The End of Longing (Konec touhy).

21. Lisa Kudrow se kromě Phoebe v seriálu představila také ve filmech jako P.S. Miluji tě, Čekání na zázrak nebo Dívka ve vlaku. Její syn Julian Murray Stern, kterého měla v době, kdy ve filmu čekala bratrova trojčata, slaví letos už dvacet let.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

22. Courteney Cox si po Přátelích zahrála v dalším seriálu Cougar Town (Město žen), kde ztvárnila jednu z hlavních postav. Objevila se i ve filmech jako Matky a dcery nebo ve všech čtyřech dílech hororu Vřískot. Vyzkoušela si rovněž režisérskou židli, a natočila například film Just Before I Go.

23. Jennifer Aniston letos neslaví jen výročí začátku účinkování v Přátelích, ale také své padesátiny. Hrála v mnohých komediích jako Millerovi na tripu, Marley a já, ale i v dramatu Dort, kde byla nominovaná na Zlatý glóbus za nejlepší herečku. V roce 2012 jí odhalili hvězdu na losangeleském chodníku slávy.

24. David Schwimmer propůjčil svůj hlas žirafě Melmanovi z pohádky Madagaskar, a objevil se i ve filmech Nic než pravda nebo Big Nothing (Nula od Nuly pojde). Podobně i on má za sebou režisérský počin, kterým je film Maratón lásky.

25. Natáčení Přátel si užívali i samotní herci. Matt LeBlanc prohlásil, že se nikdy nesmál více než během natáčení, a Jennifer Aniston to považuje za nejlepší období svého života. Ani jeden z nich by se však nedal přemluvit k návratu. Odmítli to kromě nich i Lisa Kudrow nebo Matthew Perry, protože dle nich Přátelé skončili v tom nejlepším.