…první epizoda Přátel od tvůrců Davida Cranea a Marty Kauffman byla v Americe odvysílána již před dvaceti pěti lety? Za tu dobu vzniklo deset sérií a 236 dílů. A protože je 25 let významné výročí, připravili jsme pro vás 25 zajímavostí, které přibližují jak zákulisí, tak i jednotlivé herce.

1. David Schwimmer byl prvním hercem obsazeným do své role. Postava Rosse mu byla ušita takzvaně „na míru“. Zato Matthew Perry či Jennifer Aniston ještě po natočení pilotní části nevěděli, jestli v Přátelích zůstanou, nebo rozjedou kariéru v jiném seriálu.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

2. Courteney Cox měla původně hrát Rachel, ale na její žádost ji nakonec obsadili do role Monicy, protože se jí prý zamlouval její silný charakter.

3. Roli Phoebe tvůrci nejdříve nabídli Ellen DeGeneres, ta ji však odmítla.

4. Lisa Kudrow si po přečtení scénáře myslela, že postava Chandlera bude gay, pak ji ale Matthew Perry překvapil způsobem, jakým ho ztvárnil.

5. Chandler a Phoebe měli být jenom vedlejšími postavami, postupem času se to ale výkonem herců změnilo.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

6. Ústřední romance také neměla být mezi Rachel a Rossem, ale mezi Monicou a Joeym. Pak se ale rozhodlo, že Jennifer Aniston a David Schwimmer mají mezi sebou mnohem zajímavější chemii, a tak na ně obrátili tvůrci pozornost.

7. Jméno seriálu mělo být úplně jiné. Zvažovalo se Insomnia Café nebo Six of One. Zato jména postav byla už dopředu inspirována seriálem All My Children.

8. Joey jako herec ztvárnil postavu Dr. Drake Ramorayho v telenovele Days of Our Lives. Ve skutečnosti jde o jeden z nejdelších seriálů, kde hraje otec Jennifer Aniston, John.

9. Přestože natáčení epizod trvalo několik hodin, ve většině z nich bylo po celý čas přítomné publikum (stejně jako v divadle). Hercům to vyhovovalo, získali ihned zpětnou vazbu na své výkony a viděli, jestli na lidi vtipné scény zafungovaly. Bez reálných diváků zůstaly jenom poslední epizody sérií nebo části, kterými chtěli tvůrci fanoušky překvapit.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

10. V některých epizodách se objevily i známé hollywoodské tváře jako Brad Pitt, Reese Witherspoon, Julia Roberts nebo Bruce Willis. Ten se v seriálu objevil bez honoráře poté, co prohrál sázku s Matthewem Perrym.

11. Matthew Perry se během natáčení Přátel léčil ze závislosti na lécích a alkoholu. Posléze také věnoval svůj dům v Malibu těm, kteří se potřebují ze závislosti dostat. Nazval jej The Perry House a získal za něj „Champion recovery award” od Bílého domu.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

12. Rám, který visel na dveřích Monicy, byl původně zrcadlem. Při stavbě scény jej však jeden z týmu rozbil. Všem se ale líbil natolik, že jej nechali na místě.

13. Lisa Kudrow nebyla v reálném životě tolik nadšená z hraní na kytaru jako její seriálová postava. Tvůrce dokonce požádala, jestli by nemohla hrát místo toho na bongy, ale neuspěla.

14. Courtney Cox jako jediná z hlavních postav seriálu nebyla nominována na cenu televizní akademie Emmy.

✱ Pokračování na další stránce…