Poslední dekáda minulého století je nezanedbatelnou historickou epochou, během níž se odehrálo několik významných událostí. Došlo k rozpadu Sovětského svazu, byl vynalezen a rozšířen web a začala vysílat TV Nova. Nejcharakterističtějším seriálem devadesátek se stalo Beverly Hills 90210, které se natáčelo mezi lety 1990-2000, takže do tohoto období dokonale zapadá, i když poslední série se u nás vysílaly až v novém tisíciletí. A pak je tu samozřejmě hudba a plno nesmrtelných hitů, které posloucháme dodnes. A pokud ne, rádi vám je nyní připomeneme.

1990

Americký magazín Billboard každoročně vyhlašuje žebříček Hot 100, sto nejlepších songů uplynulého roku. V roce 1990 najdeme na prvních třech místech samou romantiku: Hold On (Wilson Phillips), It Must Have Been Love (Roxette) a Nothing Compares 2 U (Sinéad O’Connor). Mezi nejúspěšnější songy, které otevřely éru devadesátek, ale patří například také Vogue (Madonna), Pump Up the Jam (Technotronic), The Power (Snap!), Ice Ice Baby (Vanilla Ice) a U Can’t Touch This (MC Hammer).

1991

V roce 1991 se nejúspěšnějším stal song (Everything I Do) I Do It for You od Bryana Adamse. Opět tedy cajdák, ovšem následovaný písněmi I Wanna Sex You Up (Color Me Badd) a taneční Gonna Make You Sweat (Everybody Dance Now) od C+C Music Factory. Do Hot 100 se toho roku probojovaly také songy Losing My Religion (R.E.M.), It Ain’t Over Til It’s Over (Lenny Kravitz), Crazy (Seal), Strike It Up (Black Box) nebo Freedom 90 (George Michael).

1992

Romantické písně táhnou i nadále a první místo patří songu End of the Road (Boyz II Men). Zbývající místa v top 3 obsadily Baby Got Back (Sir Mix-a-Lot) a Jump (Kris Kross). Rok 1992 ale patřil také singlům Under the Bridge (Red Hot Chilli Peppers), To Be With You (Mr. Big), I’m Too Sexy (Right Said Fred), Black Or White (Michael Jackson), Bohemian Rhapsody (Queen), Smells Like Teen Spirit (Nirvana), I Can’t Dance (Genesis) nebo Rhythm is a Dancer (Snap!). Zkrátka 1992 byl dobrý rok, co se nestárnoucích hitů týče. 

https://www.youtube.com/watch?v=KkhGkRahU6g

1993

Ani rok 1993 nepřináší změnu v trendu sladkých ploužáků a nejpopulárnějším songem se stává I Will Always Love You (Whitney Houston). Trojici doplňuje Whoomp! (There It Is) od Tag Team a předělávka Elvisova Can’t Help Falling In Love od UB40. V Hot 100 pak najdete další známé songy jako Runaway Train (Soul Asylum), Ordinary World (Duran Duran), I’d Do Anything For Love (Meat Loaf), Hip Hip Hooray (Naughty by Nature), What’s Up (4 Non Blondes), All That She Wants (Ace of Base), Cryin‘ (Aerosmith), Sweat (Inner Circle) nebo Informer (Snow).

1994

V tomto roce zvítězila o něco živější píseň, The Sign (Ace of Base), následovaná ovšem lovesongy I Swear (All-4-One), I’ll Make Love to You (Boyz II Men), The Power of Love (Céline Dion) a Hero (Mariah Carey). V podobně poklidném duchu se nese i zbytek žebříčku, v němž se umístily písně Can You Feel the Love Tonight (Elton John), Mmm Mmm Mmm Mmm (Crash Test Dummies), Linger (The Cranberries), Secret (Madonna), Streets of Philadelphia (Bruce Springsteen) a Loser (Beck). Najde se ale i pár zástupců taneční scény, třeba Cantaloop (US3), Because the Night (10 000 Maniacs) a Another Night (Real McCoy).

1995

V roce 1995 se na špici ocitá Gangsta’s Paradise (Coolio) a hned za ním songy Waterfalls a Creep (obojí TLC). V tomto roce ještě trvá sláva německé eurodance skupiny Real McCoy. Ti v novém roce stále těžili z písně Another Night a do hot 100 se zařadili i dalšími dvěma singly, Run Away a Come and Get Your Love. Tento rok patřil také Shaggymu a jeho singlu Bombastic, sourozencům Janet a Michaelu Jacksonovým s písní Scream nebo nestárnoucím Rednex a jejich Cotton Eye Joe. Nemůžeme nezmínit také písně Back For Good (Take That), Hold Me, Thrill Me, Kiss Me (U2), No More I Love You’s (Annie Lennox) nebo taneční vypalovačku The Rhythm of the Night (Sean Finn & Corona).

1996

Rok 1996 patřil Macareně. V žebříčku hot 100 se ocitá hned dvakrát. Poprvé samozřejmě na místě nejvyšším, ovšem v remixu Bayside Boys. Druhá Macarena, pod níž jsou už podepsaní jen Los del Río, pak na 98. místě žebříček téměř uzavírá. Ale zpátky k prvním místům – rozjařená Macarena vytlačila lovesongy One Sweet Day (Mariah Carey & Boyz II Men) a Because You Loved Me (Céline Dion). Kromě nich v tomto roce bodovaly také songy Ironic (Alanis Morissette), Wonderwall (Oasis), Just A Girl (No Doubt) nebo Breakfast At Tiffany’s (Deep Blue Something). Žánr eurodance tentokrát zastupuje německo-americká skupina La Bouche se singly Be My Lover a Sweet Dreams.

1997

Možná si teď říkáte, že devadesátky máme skoro zrekapitulované, a přitom jsme dosud nezmínili největší popové ikony této dekády. Nebojte, dočkali jste se. V rychlosti prolétneme vítěze žebříčku hot 100: Something About the Way You Look Tonight (Elton John), Foolish Games (Jewel) a I’ll Be Missing You (Puff Daddy). A teď to přijde: Spice Girls bodují tento rok hned třikrát, songy Wannabe, Say You’ll Be There a 2 Become 1. Společnost jim dělají Backstreet Boys (Quit Playing Games With My Heart), Hanson (MMMBop), Mr. President (Coco Jambo) a Aqua (Barbie Girl). Vskutku nabitý rok!

1998

Na úplný vrchol, kde se umístily písně Too Close (Next), The Boy Is Mine (Brandy and Monica) a You’re Still The One (Shania Twain), sice nedosáhly, ale přesto měly Spice Girls i v tomto roce hned dvě želízka v ohni, a to singly Spice Up Your Life a Too Much. Nechybí ani jejich pánský protějšek v podobě Backstreet Boys a jejich Everybody a ke slovu se dostává další chlapecká kapela, *N Sync s písní I Want You Back. V tomto roce bodovala také Madonna se singlem Frozen, The Verve s Bittersweet Symphony a Busta Rhymes se songem Turn It Up.

1999

Věřte, nebo ne, ale devadesátky končí a první pozici žebříčku obsazuje song Believe od Cher. Následuje No Scrubs (TLC) a Angel of Mine (Monica). A nastupuje nová generace popových hvězd v čele s Britney Spears, která se do žebříčku zapsala singly …Baby One More Time a Sometimes. Kromě ní v hot 100 najdeme i Christinu Aguileru a její debut Genie in the Bottle, Livin‘ La Vida Loca od Rickyho Martina, Enriqua Iglesiase a jeho Bailamos nebo Jennifer Lopez a její singl If You Had My Love. Rok 1999 patřil také písním Smooth (Carlos Santana), Fly Away (Lenny Kravitz) a Mambo No. 5 (Lou Bega). To byly časy…

Bonus:

I když neprorazila do světových žebříčků, je pro mě nizozemská eurodance kapela Vengaboys symbolem devadesátek. V červnu 1999 vydala svůj nejznámější hit Boom, Boom, Boom, Boom, jehož melodii jsem si tenkrát se svou mizivou znalostí angličtiny bez uzardění broukala. O pár let později jsem se nestačila divit.